Xbox One Ne Zaman, Kaça Çıkıyor?

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Xbox One Ne Zaman, Kaça Çıkıyor?

Xbox One Ne Zaman, Kaça Çıkıyor?

21 Mayıs 2013'te adıyla, şekliyle karşımıza çıkan Xbox One ile ilgili bir çok bilgiyi depoladık artık. Konsolun oyun dışı konularda maharetini sergileyen bir sunumdan sonra, E3 ile oyunlara dair bakış açısını da tecrübe ettik diyebiliriz. Gördüklerimizi, okuduklarımızı, midemizde oluşan kıpırtılar ile birbirine vurduk, yeni bir açıklamaya kadar çıkanları döküyoruz masaya.

Microsoft, ilk sunumunda bize sunmuş olduğu özellikleri detaylandırmadı ne yazık ki. Elimizde aynı veriler var yani:

64-bitlik bir işlemci, buna bağlı GPU, 8 GB DDR3 hafıza, 500GB sabit disk, Blu-ray okuyucu, 802.11n kablosuz ve Wi-Fi Direct, HDMI giriş ve çıkış ve USB 3.0 teknik özelliklerin ana kalemleri.

Her Xbox One yenilenmiş Kinect ve tasarımı elden geçmiş kontrol kolu ile gelmekte. Zaten Kinect'in yapabildikleri aletin önemli bir kısmını oluşturuyor. 21 Mayıs'taki sunumda bolca gördüğümüz üzere, ses ve el hareketleri ile kontrol Xbox One'ın içine tümüyle sızmış durumda.

İçeriğinde birbirine bağlı 3 işletim sistemi barındıran Xbox One (Windows, Xbox OS ve Kinect) böylece hem Skype gibi programları çalıştırıyor, hem Kinect entegrasyonunu her programda çalıştırıyor, hem de bu ekranlardan oyunlara direkt geçiş sağlayabiliyor.

Xbox One'ın en büyük sıkıtıları, 21 Mayıs'ta tam açıklamadıkları kullanılmış oyun politikaları ve ne sıklıkla internete bağlı olacağıydı. E3 sunumundan birkaç gün önce, bunlara açıklık getirdiler. Şimdi madde madde anlatalım:

Xbox One'da aldığınız/indirdiğiniz her oyun, internetten onay alarak hesabınıza bağlanacak. Sabit diske kurulum, bu işin garantisini yapıyor

Aynı Xbox One cihazındaki 10 hesap, aile oldukları sürece aynı oyun kütüphanesini kullanabilecekler. Bu da bir kişinin oyunları kendi kütüphanesine kaydetmesini problem olarak göstermiyor. Yani evinizdeki Xbox One'da aile ilişkisi kurulmuş hesaplar arasında ana hesap izin verdiği sürece oynanabiliyor.

Peki arkadaşınızın evine gittiğinizde ne oluyor? Gittiğinizde, kendi hesabınızı girdiğiniz takdirde oyun kütüphanenize uzaktan erişebiliyorsunuz. Yani size ait olan oyunlar, başka bir cihazda da oynanabilir durumda.

Ama siz orada kendi hesabınızda iken, her bir saatte bir konsol internete bağlanıp tekrar kontrol etmekte. Yani, konsolu saatte bir internete bağlamalısınız.

Bunun dışında, evde kendi konsolunuzda da yine 24 saatte bir internete bağlanmanız gerekiyor.

Gelelim kullanılmış oyun mevzusuna. Xbox One, oyunlarınızı arkadaşlarınıza ödünç vermenize engel olmuyor. Ama bu arkadaşınızın en az 30 gün listenizde kayıtlı olması gerekiyor. Bu şartlar altında ise elinizdeki bir oyunu yalnızca bir kere bir kişiye ödünç verebiliyorsunuz. Öyle üç arkadaş arasında dolanan bir oyun sistemi kuramıyorsunuz ne yazık ki.

Xbox One'ın sosyal etkileşimi, sadece Gamertag üzerinden çalışmıyor. Sistemin videoları alıp işleyebileceği "Upload Studio" adında bir sistemi var. Bu sistem sayesinde oyununuzun görüntülerini alabiliyor, istediğiniz gibi düzenleyebiliyor, uygun bir tema seçerek yayınlayabiliyorsunuz.

Bunun bir sonraki aşaması ise, Twitch ile kurulmuş bağlantı. Twitch sisteminin Xbox One'a entegre edilmesi sayesinde oyununuzu direkt başka insanlara izlenebilir şekilde sunabiliyorsunuz. Üstelik Kinect ile ses ve görüntüyü de iletebilme şansınız var.

Kinect'in her daim açık olup olmaması konusu, belli ki elimize geçirmediğimiz sürece kesin cevabını veremeyeceğimiz bir sistem. Kinect'in neyi alıp neyi almayacağının kontrolünün bizde olduğu söylense de, bunun "ne kadarını" gerçekten kontrol edeceğimizi bilmiyoruz. Ses alımını komple kapatabildiğimiz de söylenmekte, ama bunun yazılımsal bir çözüm olup bağı kopartma şansımızın olmadığını anlıyoruz açıklamalardan.

Evet, Kinect her gördüğünü kaydedip Microsoft'a yollamayacak gibi. Ama evinizde elektriğe bağlı olduğu sürece açık olan bir kamera var, sadece neyi yakalayıp yakalamayacağına dair söz hakkımız var.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

MicrosoftWindows 8Xboxoyun
Görüş Bildir