WSJ: 'Erdoğan Başarırsa Ödül Büyük'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

WSJ: 'Erdoğan Başarırsa Ödül Büyük'

WSJ: 'Erdoğan Başarırsa Ödül Büyük'

Wall Street Journal, Türkiye’de gerçekleşen hükümet değişikliğinin Kürtlerle “barış görüşmelerini" desteklediğini belirtirken “ılımlı” dediği Muammer Güler’in İçişleri Bakanlığına getirilmesini ise, Başbakan Erdoğan’ın “Kürt isyanını sona erdirme arzusunun güçlü bir sinyali” olarak niteledi.

ANKA

Türkiye’de geçen hafta gerçekleştirilen hükümet değişikliği, Amerikan basınında “Kabine değişikliği Kürt barış görüşmelerini destekliyor” şeklinde yorumlandı. Wall Street Journal, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ılımlı bir İçişleri Bakanı seçerek 30 yıldır devam eden Kürt isyanını sona erdirme arzusunun güçlü bir sinyalini daha gönderdi” diye yazdı. ABD’nin çok satan gazetesi Wall Street Journal, İstanbul eski valisi Muammer Güler’in, "şahin" olarak nitelediği İdris Naim Şahin yerine İçişleri Bakanlığına atanmasına dikkat çektiği haberinde bu adımın PKK ile görüşmelerin yeniden başlatıldığı bir döneme rastlandığını belirtti.

ÇÖZÜM, ERDOĞAN’IN “BAŞLICA GÜNDEM MADDESİ”

WSJ, Kürt sorununa çözüm bulunmasının, Erdoğan’ın “son aylarda en başlıca gündem maddesi haline geldiğini” yazdığı haberinde bankacılık çevrelerinin, ihtilafın çözümlenmesinin Türkiye’nin risk priminin azaltılması açısından taşıdığı öneme vurgu yapan değerlendirmelerine de yer verdi.

“ÖDÜL BÜYÜK”

Ankara’nın, PKK’yı güneydoğudaki ekonomik büyümeye zarar vermekle suçladığı kaydedilen haberde şu değerlendirmelere de yer verildi: “Ödüller büyük. Kim bir anlaşmayı yaparsa, ismi cumhuriyetin 90 yıllık tarihinde altın harflerle yazılmış olacak. Ve analistler, bunun, gözleri 2014 yılındaki cumhurbaşkanı seçimlerinde olan Sayın Erdoğan için küçük bir ödül olmayacağını ekliyorlar.”

“KÜRT TALEPLERİNİ KARŞILAMAK İÇİN SESSİZ ADIMLAR”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınAmerika Birleşik DevletleriAnkaraBaşbakanİstanbulMuammer GülerRecep Tayyip Erdoğangündem
Görüş Bildir