Wisconsin'de Oylar Yeniden Sayılacak: Başkanlık El Değiştirir mi?

 > 
35PAYLAŞIM

ABD’nin Wisconsin eyaletindeki seçim komisyonu, bu eyalette başkanlık seçimi oylarının tekrar sayılması teklifini kabul ettiğini açıkladı. 10 delegeye sahip eyaletin el değiştirmesi kazananı değiştirmeye yetmiyor. Ancak oyların yeniden sayılmasının istendiği diğer eyaletler 20 delegeli Pennsylvania ve 16 delegeli Michigan. Bu üç eyalette de oyların sayılması ve Trump'ın kazandığı bu üç eyaletin tamamının el değiştirmesi durumunda ancak başkanlık Trump'tan Clinton'a geçecek.

ABD’nin Wisconsin eyaleti Wisconsin Seçim Komisyonu yazılı bir açıklama yaparak, Yeşil Parti adayı Jill Stein'in ve Yenilik Partisi adayı Rocky Reque DeLa Fuente tarafından yapılan itirazı kabul ettiklerini bildirdi.

Komisyon başkanı Mark Thomsen, oyların tekrar sayılması durumunda sonuçta bir değişiklik beklemediklerini belirterek, “En azından bu sayede sonuçları ikinci kez gözden geçirmiş olacağız ve Wisconsin seçmenine sistemimizin adaletli olduğunu bir kez daha göstermiş olacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Toplam 3 Demokrat Parti ve 3 Cumhuriyetçi Parti’den oluşan komisyonun oyların sayım işlemine perşembe günü başlayacağı belirtildi.

Trump 23 bin oy farkla kazandı

Geçtiğimiz hafta, seçim komisyonu yazılı bir açıkla yaparak Donald Trump'ın kazandığı Wisconsin eyaletinde oyların tekrar sayılması için başvuruda bulunulduğunu bildirmişti. 

Wisconsin'da seçimleri kazanan Trump 1 milyon 404 bin, Demokrat Parti adayı Clinton ise 1 milyon 381 bin 823 oy almıştı. Yeşil Parti adayı Stein'e sadece 31 bin 6 oy çıkmıştı. Yenilik Partisi adayı Rocky Reque DeLa Fuente ise bin 514 oyda kalmıştı.

Geçtiğimiz günlerde de ABD'li bilgisayar uzmanları elektronik oy verme makinesi bulunan üç eyalette Clinton'a verilen oyların tahminlerden yüzde 7 daha düşük çıktığını ve yeniden sayılması gerektiğini söylemişti. Wisconsin de bu eyaletler arasındaydı.

Seçimlerden zaferle çıkarak başkan seçilen Trump, Wisconsin eyaletinde başkanlık seçimi oylarının yeniden sayılmasına yönelik çağrıyı "sahtekarlık" olarak nitelendirmişti.

3 eyaletin tamamı el değiştirirse başkanlık el değiştirecek

Başkanlık seçimlerinde resmi olarak henüz açıklanmayan sonuçlara göre Donald Trump 306, Hıllary Clinton ise 232 delege kazanmıştı. 

10 delegeye sahip eyaletin el değiştirmesi kazananı değiştirmeye yetmiyor. Oyların yeniden sayılmasının istendiği eyaletler 20 delegeli Pennsylvania ve 16 delegeli Michigan. 

Bu üç eyalette de oyların sayılması ve Trump'ın kazandığı bu üç eyaletin tamamının el değiştirmesi durumunda ancak başkanlık Trump'tan Clinton'a geçecek.

Ancak ABD'de yeniden sayım neticesinde daha önce hiç başkanlık el değiştirmedi.

Oyların yeniden sayılmasına kızdı

Wisconsin'de oyların tekrar sayılmasına tepki gösteren Donald Trump milyonlarca kişinin hakkı olmadığı halde oy kullandığını, aksi takdirde seçimi çok daha büyük farkla kazanmış olacağını söyledi.

AA, DW ve Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir