Wikileaks Davası Başlıyor

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Wikileaks Belgelerini Sızdıran ABD Askeri Divanı Harpte

Wikileaks Belgelerini Sızdıran ABD Askeri Divanı Harpte

Amerikan hükümetinin gizli belgelerini Wikileaks internet sitesine sızdırmakla suçlanan asker Bradley Manning'in divanı harpte yargılanmasına bugün başlanıyor.

Kasım 2009'dan başlayarak Irak ve Afganistan'daki komutanların raporlarını ve diplomatların yazışmalarını içeren 700 bin kadar belgeyi Wikileaks'e aktarmakla suçlanıyor. Bu belgelerde 250 binin diplomatik yazışmalar, 500 binin de 2009-2010 yılları arasını kapsayan dönemde Irak ve Afganistan'daki birliklerin operasyonlarıyla ilgili belgeler olduğu belirtiliyor.

Bradley Manning, kendisine yöneltilen 22 suçlamadan 10'unu kabul etmiş ancak en ağır suçlamalar olan 'düşmana yardım etme' suçlamasını kabul etmemişti.

Manning, hakkındaki iddialardan suçlu bulunursa, 154 yıla kadar hapis cezası alabilecek.

Wikileaks tarafından yayımlanan belgeler, Amerika Birleşik Devletleri'nin karşı karşıya kaldığı en büyük resmî belge sızdırma olayı olarak nitelendiriliyor.

Şubat ayında yapılan ön duruşmada Manning, belgeleri, Amerika Birleşik Devletleri'nin askerî operasyonları ve dış politikası hakkında kamuoyunda bir tartışma başlatabilmek amacıyla sızdırdığını söylemişti.

Ancak savcılar, belgelerin sızdırılmasının ülkenin ulusal güvenliğini tehdit ettiğini ve Amerikan vatandaşlarının yaşamını tehdit ettiğini savunuyorlar.

Sızdırılan belgeler arasında yer alan bir video kaydı, 2007 yılında Amerikan ordusuna ait bir helikopterin Bağdat'ta açtığı ateş sonucunda aralarında Reuters Haber Ajansı'nın bir fotoğrafçısının da bulunduğu çok sayıda kişinin öldüğünü gösteriyor.

Bradley Manning, bu video kaydıyla ilgili olarak kendisini en rahatsız eden konunun, Amerika askerlerinin kana susamış bir şekilde hareket etmeleri olduğunu söylemiş ve operasyona katılan askerleri 'bir büyüteçle karıncalara eziyet eden çocuklara' benzetmişti.

Dava boyunca çok sayıda tanığın ifade vermesi bekleniyor.

Bradley'nin cezası, 2010 yılında tutuklandıktan sonra dokuz ay gözaltında tutulduğu dönemde kötü muamele gördüğü gerekçesiyle verilen bir mahkeme kararı uyarınca 112 gün indirilecek.

Haberin Tamamı İçin:

Wikileaks Davası Başlıyor

Wikileaks Davası Başlıyor

Irak ve Afganistan savaşlarıyla ilgili gizli belgeleri Wikileaks'e sızdıran er Bradley Manning'e yönelik dava askerî mahkemede başlıyor.

Amerikan ordusu ve dışişleri bakanlığına ait 700 bini aşkın gizli belgeyi internet platformu Wikileaks’e sızdıran er Bradley Manning, casusluk ve düşmana yardım suçlamalarından hüküm giymesi durumunda ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilecek. Irak’ta görev yaparken Mart 2010’da tutuklanan Manning üç yıl tutukluluğun ardından bugün askerî hakim karşısına çıkıyor.

Fort Meade Üssü'ndeki askerî mahkemede başlayacak dava öncesinde haftasonu Manning’e destek gösterileri düzenlendi. Yüzlerce göstericiden biri olan 24 yaşındaki Heather Linebaugh, Manning'in bir kahraman olduğunu söyleyerek, "Belgelerin yayınlanmasını sağlamasaydı insanlar savaşta gerçekte neler olup bittiğini bilmeyecekti” diye konuşuyor.

25 yaşındaki er Manning, Irak’ta görevli olduğu dönemde Amerikan ordusu ve Dışişleri Bakanlığı’na ait yüz binlerce gizli belgeyi internet platformu Wikileaks’e sızdırmakla suçlanıyor. Manning Irak ve Afganistan ile ilgili gizli belgelerin yanı sıra Amerikan ordusuna ait bir helikopterin Iraklı sivillere saldırısını görüntüleyen bir videoyu da sızdırmıştı.

Ömür boyu hapisle karşı karşıya

İddianamede casusluk ve düşmana yardım suçlaması öne çıkıyor. Manning iddianamadeki 22 suçlamadan 10’unu kabul etmiş ancak casusluk ve düşmana yardım suçlamalarını geri çevirmişti. Sadece itiraf ettiği suçların 20 yıla kadar hapis cezası almasına yol açabileceği belirtiliyor. Toplamda ise ömür boyu hapisle karşı karşıya.

Orduda enformasyon analisti olarak 2009-2012 yılları arasında insansız uçakların çektiği görüntülerin analizini yapan ve Mart 2012’de hava kuvvetlerinden ayrılarak siyasi bilimler okumaya başlayan Heather Linebaugh şunları söylüyor:

“İnsansız uçaklarla ilgili bu işi yapan herkes her iki taraftan ölümleri gözlemlemiştir. Konvoyların nasıl havaya uçtuğunu, savaşta kendi insanlarımızı nasıl kaybettiğimizi…”

Üç yıldır tutuklu

Bradley Manning üç yıldır kendisiyle ilgili davanın başlamasını bekliyor. Neredeyse bir yıl boyunca tecritte tutuldu. Manning’e destek için oluşturulan ağın sözcüsü Nathan Fuller şunları söylüyor:

“Bizim için büyük riske girdi. Hükümetin gizliden gizliye neler yaptığı hakkında bizi bilgilendirmek için yaşamını, özgürlüğünü riske attı. Bu nedenle desteğimizi hak ediyor. Onu savunmalı, arkasında olmalıyız.”

Bugün 82 yaşında olan Daniel Ellsberg, 70’li yılların başında benzer deneyimler yaşamış biri olarak Manning’e destek ağında yer alıyor. Ellsberg o dönemde ‘Pentagon belgeleri’ olarak kamuoyuna yansıyan, Amerikan yönetiminin Vietnam savaşı öncesi stratejisini gözler önüne seren belgeleri basına sızdırmış, kendisine yönelik açılan dava Yüksek Mahkeme'den dönmüştü. Ellsberg gerçekleri göstermenin suç olmadığını vurguluyor ve Wikileaks belgeleri ile ilgili şunları belirtiyor:

“Belgelerin yayınlanması sonucu Amerikan askerlerinin ya da başka birilerinin zarar gördüğüne dair bir kanıt yok. Ancak bu şekilde hükümet çok kötü duruma düştü.”

Duruşmalara gösteriler eşlik edecek

Manning’in destekçileri davadan dışarı ne kadar bilgi çıkacağını merak ediyor. Mahkeme ses ve görüntü kaydına izin vermemiş, cep telefonlarını yasaklamıştı. Göstericiler medyanın da Manning davasıyla ilgili çok az habere yer verdiği şikayetinde bulunuyor. Nathan Fuller davanın 12 hafta süreceğini ve duruşmalara gösterilerle eşlik etmeyi planladıklarını belirtiyor:

“Davaya ilgi ve desteğin bütün yaz canlı kalmasını umuyoruz. Çünkü davanın ağustos ortasına kadar sürmesi bekleniyor. Bu nedenle haziran ve temmuz aylarında çeşitli gösteri ve etkinlikler düzenleyeceğiz.”

Christina Bergmann / Beklan Kulaksızoğlu - Deutsche Welle Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriIrakWikileaks
Görüş Bildir