Whatsapp'tan Bir Gecede 18 Milyar Mesaj!

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Yılbaşında Whatsapp'ten 18 Milyar Mesaj Gönderildi

Yılbaşında Whatsapp'ten 18 Milyar Mesaj Gönderildi

Yeni yıl dilekleri popüler mesajlaşma servisi WhatsApp’te yeni bir rekora neden oldu. Ağustos ayında günde 10 milyar mesaj barajına ulaşan servisin kullanıcıları, 2012′nin yılın son gününde bu rakamı neredeyse ikiye katladı.

Daha önce olduğu gibi bu yeni rekoruda Twitter üzerinden kutlayan WhatsApp, 31 Aralık günü servis üzerinden toplamda 18 milyar mesaj gönderildiğini duyurdu. Açıklamada söz konusu 18 milyar mesajın 7 milyarının alınan 11 milyarının ise gönderilenlerden oluştuğu bildirildi.

Alınan ve gönderilen mesaj sayısının neden eşit olmadığını merak edenler için kısa bir açıklama yapmak gerekirse, aradaki 4 milyarlık farkın grup mesajlaşma özelliğinden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Zira teknik olarak 10 kişinin bulunduğu bir gruba yolladığınız her mesaj, aynı anda diğer kişilere de iletildiği için 10 gönderilen olarak kaydediliyor.

Diğer yandan WhatsApp’in kırdığı rekorlar GSM operatörlerini de bir hayli rahatsız ediyor. Nitekim SMS’ten zarar eden GSM operatörleri akıllı telefonların da hızla artmasıyla birlikte WhatsApp gibi ücretsiz mesajlaşma uygulamalarının kullanıcılar arasında birinci tercih olmasının önüne geçemiyor.

WhatsApp yönetimi ise servislerinin GSM operatörleri için bir tehdit oluşturmadığı konusunda ısrarcı. Zira artan mobil veri kullanımına dikkat çeken şirket, operatörlerin SMS yerine internet paketleri satarak kar etmeye devam ettiklerinin altını çiziyor.

Haberin Tamamı İçin:

Whatsapp'tan Bir Gecede 18 Milyar Mesaj!

Whatsapp'tan Bir Gecede 18 Milyar Mesaj!

Yaklaşık 7 milyar olan toplam dünya nüfusu bir gecede tam 18 milyar mesaj gönderdi. SMS'e son yıllarda en ağır darbeyi indiren Whatsapp bu rakamla kendi rekorunu kırarken, son olarak Ağustos ayında bu rakam 8 milyar olarak ölçülmüştü.**

Whatsapp'tan yapılan açıklamada yılbaşı gecesi uygulamayı kullananların toplamda 18 milyar mesaj gönderdiğini duyurdu. Bu mesajların 7 milyarı gelen, 11 milyarı ise giden mesajlar bölümünde sıralandı.

Apple'ın rakip uygulaması iMessage ise şirketten yapılan açıklamaya g öre 12 ayda 300 milyar mesaja ulaştı.

iPHONE 3G'YE WHATSAPP YOK

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AppleAveaTercihTwitterwhatsapp
Görüş Bildir