Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

WhatsApp'ı Kurdu, Şimdi 19 Milyar Dolara Satıyor! Peki, Jan Koum kimdir?

Anasayfa > Gündem

WhatsApp'ın ortak kurucusu ve CEO'su Jan Koum

Whatsapp'ın Kurucusu Jan Koum Kimdir?

Facebook 'un mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ı 19 milyar dolara satın aldığı yönündeki açıklama sırasında Mark Zuckerberg, 'Jan'ı uzun zamandır tanıdığını' söyledi. Başta ABD olmak üzere çoğumuzun bundan haberi yoktu.

Daha önce Yahoo 'da çalışan Jan Koum, Brian Acton ile birlikte WhatsApp'ı kurdu ve mesajlaşma şirketinin CEO'luk görevini de yürüttü. Şimdi ise yeni bir göre daha alıyor: Facebook yönetim kurulu üyesi.

37 yaşındaki Koum Yahoo'da çalıştığı süre boyunca altyapı ve güvenlik mühendisliğinde görev aldı. LinkedIn'deki profilinde belirttiğine göre Koum 1995 yılında MVHS'den mezun olmuş ve San Jose Üniversitesi'ni bitirmeden bırakmış.

Kurucusu gibi WhatsApp hakkında da çok şey bilinmiyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunan yatırım şirketi Sequoia Capital, WhatsApp'ın pazarlamaya tek bir kuruş harcamadığına dikkat çekti ve 'ABD'de bu kadar büyüyüp yabancı ülkelerde geniş kitlelerce sevilen ve içeride de takdir edilen başka bir teknoloji şirketi yok' dedi.

Şirket her iki ayda bir aylık aktif kullanıcı sayısını açıklıyor. Şirketin şu an 450 milyon aktif kullanıcısı var.

Aralık ayında Koum yaptığı açıklamada şirketin odağında mesajlaşma, yalnızca mesajlaşma olduğunu söylemişti—oyun, reklam, hile yok. WhatsApp, 'yolu açmak ve insanların sohbet edebilmesini istiyor.'

WhatsApp yatırımcısı Sequoia Capital, Tumblr'da yayınladığı bir mesajda Koum'un sohbete odaklanmasına neden olarak şunu gösterdi: 16 yaşında ABD'ye göç etmiş bir insanın Rusya ve Ukrayna'daki akrabaları ile bağlantıda kalma isteği.

The Wall Street Journal

Kaynak: http://www.wsj.com.tr/article/SB10001...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
42
21
14
12
10
8
7
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?