WhatsApp Twitter'ı Geçti

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Whatapp, Twitter Ve Facebook'u Geride Bırakıyor

WhatsApp'ın bir süredir neredeyse bütün akıllı telefon ve tabletleri işgal ettiği, dolayısıyla inanılmaz bir kullanıcı kitlesine sahip olduğu biliniyor. Özellikle SMS gönderilerinin giderek azaltması ve operatörleri zor durumda bırakması nedeniyle şirketlerin korkulu rüyası haline gelmeye başlayan WhatsApp şimdi de sosyal medya ağları ile bir yarışa girmiş gibi görünüyor.

Şirketin CEO'su Jan Koum'un yaptığı resmi açıklamaya göre WhatsApp tam 200 milyon kullanıcıya sahip ve her gün 8 milyar alınan ve 12 milyar gönderilen mesaj adedine sahip. Twitter'dan daha fazla kullanıcıya sahip olduklarını belirten Koum aynı zamanda gönderilen toplam mesaj adetlerinde ise Facebook'u geride bıraktıklarını açıkladı.

Elbette iki servisin sahip oldukları amaçlar ve araçlar çok farklı olduğu için bunları direkt olarak karşılaştırmak biraz mantıksız olacaktır ancak bu bilgiler WhatsApp'ın son dönemde gerçekleştirdiği inanılmaz büyümenin karşılaştırılabilmesi için büyük önem taşıyor.

Tamindir

Haberin Tamamı İçin:

Whatsapp Twitter'ı Geçti

Son dönemin trendi olan mobil mesajlaşma uygulamaları arasında erken yola çıkmanın verdiği avantajı da kullanarak en ön sırada yer alan WhatsApp oldukça etkileyici kullanıcı rakamlarına ulaştı. AllthingsD etkinliğinde konuşan WhatsApp CEO’su Jan Koum uygulamaya ait çarpıcı rakamları katılımcılar ile paylaştı.

Koum’un açıkladığı rakamlara göre WhatsApp’ın aylık aktif kullanıcı sayısı Twitter’dan fazla. Koum aktif kullanıcı sayısı hakkında net bir bilgi paylaşmasa da şirketin 200 milyonu geçtiği tahmin ediliyor.

Koum etkinlikte ayrıca Whatsapp’ın günlük 8 milyar inbound ve 12 milyar outbound mesaj ortalamasına ulaştığını açıkladı.

Twitter Aralık ayında aylık 200 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını duyurmuştu. Bu sebeple WhatsApp’ın aylık aktif kullanıcı sayısının 200 milyonun üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Bunun yanında Whatsapp Ocak ayında inbound mesajların 7 milyara ulaştığını duyurmuştu ki üç aylık süreçte yaşanan milyarın üzerineki artış uygulamanın yükselişini gözler önüne seriyor.

Whatsapp’ın hızlı yükselişinin ardında yatan en önemli etken son dönemde mobil internetin ucuzlaması ve yaygınlaşması sonrasında mesajlaşma uygulamalarının SMS’in yerini almış olması. Özellikle gençler artık 24 saat online olan arkadaşlarına SMS yerine Whatsapp veya diğer uygulamalardan mesaj göndermeyi tercih ediyorlar.

WhatsApp’ın bu başarısı teknoloji üreticisi firmaların da ilgisini çekiyor. Geçtiğimiz yılın sonunda Facebook uygulamayı satın almak için girişimlerde bulunmuş ancak başarısız olmuştu. Google da yakın dönemde WhatsApp için yaptığı 1 milyar dolarlık tekliften eli boş dönmüştü.

Sosyalmedya.co

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Akıllı telefonCEODeepMindFacebookSosyal MedyaTercihTwitterwhatsapp
Görüş Bildir