En Etkili İnternet Konferansı 'Webrazzi Summit' Başladı

 > -

Webrazzi Summit Yarın Gerçekleşiyor!

Webrazzi Summit Yarın Gerçekleşiyor!

Türkiye'nin en etkili internet konferansı Webrazzi Summit 2012, yarın gerçekleşecek.

Point Hotel Barbaros'ta gerçekleştirilecek organizasyona dünyaca ünlü girişimcileri, yatırımcıları ve şirket yöneticilerini getiriyor.

Facebook, LinkedIn, Zynga, Gilt, Socialbakers, BaubleBar gibi farklı alanlarda büyük başarılar elde etmiş girişimleri kapsayan etkinliğe ilginin yoğun olması bekleniyor.

Sektöre yön veren konferansta, online oyun, dijital pazarlama, sosyal medya ve melek yatırım gibi dijital dünyanın güncel konuları konuşulacak.

"Webrazzi Summit"'in konuşmacılarına da ilgi büyük.

Dijital pazarlama'dan sosyal medya ve e-ticaret'e, risk sermayesi'nden melek yatırım, online oyun ve mobil uygulamalara kadar gündemdeki birçok farklı konu, internet sektörünün merkezinde yer alan, dijital dünyanın en saygın isimleriyle tüm gün boyunca konuşulacak.

Keynote ve paralel oturumlarla şekillenen konferansa, MUBİ, Facebook, Spotify, Wamda, Socialbakers, Intel Capital, eRepublik gibi birçok şirket, 68 konuşmacıyla dijital dünyanın dahi fikirlerini ve yöntemlerini katılımcılarla paylaşacak.

Gerçek dünyadan sanal aleme taşınan projeler

Dünyanın en popüler sosyal oyun sitelerinden biri olan Zynga'nın İş Geliştirme Direktörü Mateo Graziosi, küresel olarak 175 milyon kullanıcıya ulaşan ve her saniyede iki üye kazanan iş dünyasının bir numaralı sosyal ağı LinkedIn'den Emma Baird ve dünya çapındaki en büyük sosyal medya istatistik kaynaklarından biri olan Socialbakers'ın CEO ve Kurucu Ortağı Jan Rezab, hem sanal hem de gerçek dünyayı şekillendiren projelerin temsilcilerinden yalnızca bazıları.

Haberin Tamamı İçin:

“İnternetteki En Büyük Güçler ABD Dışındaki Ülkeler Olacak”

“İnternetteki En Büyük Güçler ABD Dışındaki Ülkeler Olacak”

Webrazzi Summit 2012′de Nokta CEO’su Tümay Asena’dan sonra online sinema platformu MUBİ kurucusu Efe Çakarel bir sunum gerçekleştirdi. Küresel çapta internet kullanımı eğilimlerini anlatarak konuşmasına başladı.

Artık kullanıcıların internete akıllı telefonlarıyla bağlandığı bir döneme girdiklerini söyleyen Efe Çakarel, Asya ülkelerinin ön plana çıktığını ifade etti. Efe Çakarel, “Asya ülkelerini inceledik. Türkiye’den bile daha genç bir nüfus var. Asya ülkerinin yaş ortalamasını Avrupa ülkeleriyle kıyasladığımızda 10-15 yıl fark görüyoruz. İnternet hızı konusundaysa Japonya’da 63 magebit internet hızılı varken Londra’da bu rakam 4 megabit” şeklinde konuşuyor.

Efe Çakarel internette şu anda çok fazla içeriğin bulunduğunu söyleyerek sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Sizlerle bir gözlemimi paylaşmak istiyorum. İnternet veya web artık yok. Artık ağlardan bahsediyoruz. Londra’ki günümden bahsedeceğim. Sabah uyanıyorum. Maillerimi kontrol edip, Hello ile taksi çağırıyorum ve havaalanına gidiyorum. Havaalından check-in yaparak, İstanbula gitmeden önce video görüşmesi gerçekleştiriyorum. Kısaca artık günümü Bütün günümü internette değil ağda gerçekleştiriyorum. Http port ile yani Google’a bağlandığımız internet trafiği toplam internet kullanımının yüzde 8′ini karşılıyor.”

Gelecek ile günümüz teknolojini karşılaştıran Efe Çakarel, birkaç ay sonra 1 milyar akıllı telefon kullanıcı olacağını ön görüyor. Efe Çakarel, “1994 yılında MIT’ye giderken Netscape yayınlanmıştı. Mimarlık okumak istiyordum. Ancak bilgisayar benim ilgimi çekti. 1994 dünyanın en hızlı bilgisayarıyla tanıştım. IBM marka. Saniyede 66 megabitlik işlem yapabiliyordu. Ama şu anda elimdeki akıllı telefon (iPhone 5) saniyede 2 milyon işlem yapabiliyor. Düşünün dünyada 1994′deki bilgisayarla kullanıcılar birbirine bağlanabilir mi ” şeklinde konuşuyor.

MUBİ’nin 5 milyon kullanıcısı var

Efe Çakarel sözlerine şu şekilde sözlerine devam ediyor: “ Gelecek aslında şu an oluyor. Çince’de internet eğlendirme amaçlı bir iletişim ağı olarak tanımlanıyor. Ben Japonya’dayken tablet ve uygulama mağazaları yoktu. Evde izlediğimiz filmler sadece DVD’lerle izleniyor. Şimdiyse MUBİ’nin 5 milyon kayıtlı kullanıcımız var. Geçen sene bu rakam 1 milyondu. ABD’dedeki internet kullanıcılarını küresel toplam kullanıcılarının yüzde 11. 10 yıl önce bu rakam yüzde 31′di. MUBİ olarak çok düşündük ve araştırma yaptık. Rusya, Brezilya, Hindistan ve Çin gibi ülkelere bakmak gerekiyor. Ayrıca ‘siste’ kalmış ülkeler var. Bunların arasında Türkiye’de var. Şunu söyleyebilirim ki, internetteki en büyük güçler ABD dışındaki ülkelerde olacak.

Türkiye’de 100 bin üyeye ulaştık

Sunumdan sonra soruları yanıtlayan Efe Çakarel, MUBİ’nin 58 ülke kullanıldığını söyleyerek, “ Sony ile yapılan anlaşmayla sonrası Playstation oyun konsollarına girdik. Türkiye’deki üye sayısını 50′ye katladık ve 100 bine yaklaşıyor. Polonya, Meksika ve Brezilya pazarlarına gireceğiz ” diyor.

Haberin Tamamı İçin:

Brezilya Ve Türkiye İnternet Pazarı Birlikte Değişiyor

Brezilya Ve Türkiye İnternet Pazarı Birlikte Değişiyor

Webrazzi Summit 2012 için Türkiye internet pazarı ile Brezilya pazarını karşılaştırmak da önem taşıyordu. Bunun için de Allen Kinsey Taylor, Eric Acher, Cem Sertoğlu ve Numan Numan sahneye çıktı.

Eric Acher, Monashees Capital’in Brezilya’da 7 yıl önce kurulduğunu ve 20′nin üzerinde girişimleri olduğunu paylaştı. Earlybird Ventures’dan Cem Sertoğlu ise Brezilya ile Türkiye arasındaki paralelliğin görüldüğünü ve karşılıklı derslerin çıkarıldığını da ifade etti.

Ventrepreneur teriminin artık girişimci yatırımcılar olarak öne çıktığı konuşuldu. Acher de zamanında deli olarak adlandırıldıklarını ve halen de çıktıkları maratonun yüzde 20′sine ulaştıklarını söyledi.

Numan Numan da kendilerinin halen eleştirildiğini söylerken 212 Limited’in 30 milyon dolar fonları olduğunu ve Türkiye’de erken dönem yatırımcılarının artması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin ve Brezilya’nın aynı küresel cazibeye sahip olduğu ortak akıl olarak gündeme geldi. Her iki ülkenin de aldığı yatırımlar ve yeni teknolojilere yapılan sıçramalar vs. Ayrıca gelişen pazarlar da artık çevresine bir şeyler öğretmeye başladı.

Yatırımcıdan korkan girişimciler kabuk değiştiriyor

Acher’in paylaşımlarına göre, bir dönem girişimciler Brezilya’da yatırımcılara pek güvenmiyordu. Monashess verdiği eğitimlerle bunu kırmaya çalışmış. Bir güven ortamı yaratmaya çalışmış. Girişimcilere saygılı davranarak onların değerli olduğunu söylemişler. Zaman içinde advranış değişiklikleri görülmüş ve yakınlaşmalar başlamış.

Türkiye internet pazarı, Brezilya’nın 2-3 sene önceki halinde. Son bir kaç yılda bu gelişmeler oluyor ama Türkiye’deki durum ne? Brezilya’ya mı gitmek lazım Türkiye’ye mi? Cem Sertoğlu bu soruyu cevapladı.

Cem Sertoğlu: “Acher’e katılıyorum. İki sene önce Türkiye’de girişimciler yatırımın ne olduğunu, koşulları bilmiyordu. Şimdi kendi koşullarıyla bize geliyorlar. Güven ve dürüstlük en önde gelen değer ancak bunun karşılıklı olması gerektiğini unutmamak lazım. Yatırımcılar olarak biz onların şirketi için en doğru olanı yapmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin çevresindeki bölge daha az gelişmiş durumda ve bu Brezilya’ya gitmekten daha iyi bir fırsat olduğunu gösteriyor.”

Acher ise duruma farklı açılardan bakılabileceğine dikkat çekti. Brezilya’daki yurtiçi pazarın Türkiye’den daha büyük olması vb. gibi nedenler.

Numan Numan ise doğru kişileri doğru işlerle harmanladıkça başarının kaçınılmaz olduğunu paylaştı.

Bu oturumu daha iyi anlamak için şuradaki Brezilya-Türkiye internet pazarı kıyaslamasını inceleyebilirsiniz.

Canlı yayınımızı ve Webrazzi Summit 2012 etiketini takip edebilirsiniz. Twitter’da ise #Webrazzi12 etiketini kullanıyoruz.

Haberin Tamamı İçin:

En Etkili İnternet Konferansı Webrazzi Summit Başladı

En Etkili İnternet Konferansı Webrazzi Summit Başladı

Türkiye'nin en etkili internet konferansı Webrazzi Summit 2012 başladı.

Webrazzi Summit 2012'de konuşan Doğan Online Yönetim Kurulu üyesi Hanzade Doğan Boyner 2013'te kendi e-reader'larını çıkaracaklarını açıkladı.

Boyner, Hepsiburada'nın Türkiye'nin en önemli perakendecilerinden biri olduğunu amaçlarının interneti büyütmek olduğunu söyledi.

Evmanya ve Altıncı Cadde'nin büyüme trendlerinin tahminlerinin çok üzerinde olduğunu belirten Boyner seri ilanlara çok önem verdiklerini de söyledi.

Boyner, Türkiye'nin büyüme hızının Rusya, Hindistan ve Çin ayarında gittiğini ancak pazar yapısının Avrupa gibi olduğunu söyledi.

Boyner, Hepsiburada'yı satmak gibi bir amaçlarının olmadığını belirterek yatırımcılarla görüşmelerinin amacının Hepsiburada'ya değer katmak için olduğunu anlattı.

Banka kartları internet alışverişinde de kullanılabilecek

Bankalararası Kart Merkezi adına konuşan Soner Canko ise pazartesi gününden itibaren banka kartlarının da internet alışverişlerinde kullanılabileceğini söyledi.

Canko şöyle konuştu: "Pazartesi günü itibariyle ulusal anlamda ‘dual mesaj’ adlı bir sisteme geçilecek ve artık e-ticaret sitelerinin banka kartı kullanımından geri durmasın önüne geçilecek. Yani 90 milyona banka kart sayısı da e-ticarete katılabilecek."

Angry Birds'in büyük başarısı

Google'ın ilk çalışanlarından olan ve daha sonra Felicis Ventures'u kuran Aydın Şenkut Angry Birds'in 35 günde, TV'nin 50 yılda ulaştığı kullanıcı sayısına ulaştığını söyledi.

İnternet gazeteciliğiinde ve bankacılığında ABD'nin önünde olduğumuzu belirten Şenkut, Türkiye'de internet piyasasının 5 kat daha büyüme potansiyeli olduğunu belirtti.

Pinterest'in başarısının yeni trendleri yeni başarıları simgelediğini de belirten Aydın Şenkut, Apple'ın appstore'una bakıldığında Türkiye'de bankacılık app'lerinin önde olduğunu, TV'yle ilgili app'lerinde yaratıcı olduğunu belirtti. ABD'de ise sağlık ve eczanelerin app'lerine yoğun ilgi olduğunu Türkiye'de ise bunun eksik olduğunu söyledi.

Topun nerede olduğu değil nereye gideceği üzerine odaklandıklarını belirten Şenkut, Türkiye'deki fırsatları da anlattı.

Şenkut, tecrübeli kalifiye eleman yetiştirmenin çok önemli olduğunu vurguladı. Şenkut, Facebook'ta çalışanların arasından 1500 kişinin Google'da çalıştığını, eğer Google olmasaydı, Facebook'un bu kadar tecrübeli eleman bulmakta zorlanacağını da sözlerine ekledi.

Şenkut son olarak havayolu şirketlerinden İstanbul'dan Silikon Vadisi'nin bulunduğu San Francisco'ya direkt uçuş yapmalarını istedi.

"Yakın ve Sıcak Pazarlar: MENA vs Türkiye" başlıklı oturum Arda Kutsal ve Nina Curley'in moderatörlüğünde yapıldı. Konuşmacılar ise Wamda'dan Habib Haddad, Yemeksepeti'den Nevzat Aydın ve ArabNet'ten Omar Christidis. Konuşmacılar Rusya ve Arap ülkeleri gibi Türkiye'ye yakın piyasaların özelliklerini anlattı.

Konuşmacılar Türkiye’nin MENA’ya nazaran daha önü açık bir pazar olduğunda hemfikir olduğunu paylaştı. Nevzat Aydın, MENA’daki KPI’lar ve müşteri davranışlarının Türkiye ile birbirine çok yakın olduğunu ve bu pazara odaklanacaklarını söyledi.

Brezilya vs. Türkiye

"Dünyanın En Sıcak İnternet Pazarları: Brezilya vs. Türkiye" başlıklı oturumun moderatörlüğünü Endeavor'dan Allen Kinsey Taylor yaptı. Konuşmacılar ise Redpoint e.ventures'ten Anders on Thees, Monashees Capital'dan Eric Acher, Earlybird Ventures'ten Cem Sertoğlu ve 212 Limited'den Numan Numan.

Eric Acher’in paylaşımlarına göre, bir dönem girişimciler Brezilya’da yatırımcılara pek güvenmiyordu. Monashess verdiği eğitimlerle bunu kırmaya çalışmış. Bir güven ortamı yaratmaya çalışmış. Girişimcilere saygılı davranarak onların değerli olduğunu söylemişler. Zaman içinde davranış değişiklikleri görülmüş ve yakınlaşmalar başlamış.

Türkiye internet pazarı, Brezilya’nın 2-3 sene önceki halinde. Son bir kaç yılda bu gelişmeler oluyor ama Türkiye’deki durum ne? Brezilya’ya mı gitmek lazım Türkiye’ye mi? Cem Sertoğlu bu soruyu cevapladı.

Cem Sertoğlu: “Acher’e katılıyorum. İki sene önce Türkiye’de girişimciler yatırımın ne olduğunu, koşulları bilmiyordu. Şimdi kendi koşullarıyla bize geliyorlar. Güven ve dürüstlük en önde gelen değer ancak bunun karşılıklı olması gerektiğini unutmamak lazım. Yatırımcılar olarak biz onların şirketi için en doğru olanı yapmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin çevresindeki bölge daha az gelişmiş durumda ve bu Brezilya’ya gitmekten daha iyi bir fırsat olduğunu gösteriyor.”

Haberin Tamamı İçin:

“En Hızlı Türkiye'de Büyüyoruz”

“En Hızlı Türkiye'de Büyüyoruz”

Webrazzi Summit 2012 etkinliğine katılan şirketler arasında LinkedIn de bulunuyordu. LinkedIn oturumuna şirketin Dublin merkezindeki 2 Türkiyeli çalışan katılarak gerçekleşti.

Ali Rıza Babaoğlan ve Mehmet Taha Doğruyol tarafından yapılan sunum rakamlar paylaşarak başladı. LinkedIn’in verdiği rakamları hemen paylaşmaya başlayalım. LinkedIn’in şu anda 175 milyon abonesi bulunuyor. Araştırmalara göre bu rakam 640 milyon beyaz yakalı işgücünü temsil ediyor. Türkiye’deyse şu an 1.7 milyon LinkedIn üyesi bulunuyor.

Mehmet Taha Doğruyol’un yaptığı açıklamalara göre LinkedIn’in gidecek çok yolu var. Mehmet Taha Doğruyol, “LinkedIn’in büyümesi için hem Türkiye hem de dünyada fırsatlar olduğunu düşünüyoruz” diyor.

İngiltere’deki kullanıcı sayısının 10 milyonu geçtiğini ifade eden Mehmet Taha Doğruyol, Türkiye’de İngiltere’ye oranla daha az üye olmasına rağmen LinkedIn kullanıcı sayısının Türkiye’nin en hızlı büyüme oranına sahip olduğunu söyledi. Verilen bilgiye göre Türkiye’deki LinkedIn kullanıcı sayısı geçen yıla oranla yüzde 140 büyüme yakaladı.

Paylaşılan verilere göre LinkedIn’e 15 dakikada 2 bin 700 yeni üye katılıyor. 12 bin paylaşım yapılarak, 280 bin üzerinde profil görüntüleniyor.

LinkedIn’in gelecekteki planlarına değinen Ali Rıza Babaoğlan, yeni bir ürünleri olan ’satış çözümleri’ne değindi ve gelecekte işin CRM boyutuna gidileceğini ifade etti.

Ali Rıza Babaoğlan, “API ve Plug’in kullanımı konusunda yeniliklerin üzerinde çalışıyoruz. İnternet sitelerindeki ilanlara tıklanarak, iş başvuruları direkt olarak gerçekleşebilecek. Facebook ve Twitter’da olukça fazla API var. Ancak LinkedIn’deki kitle beyaz yakalı yani profesyonel kullanıcılar. Bu yüzden API için daha değerli bir kitlemiz var.”

Canlı yayınımızı ve Webrazzi Summit 2012 etiketini takip edebilirsiniz. Twitter’da ise#Webrazzi12 etiketini kullanıyoruz.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Akıllı telefonAmerika Birleşik DevletleriAngry BirdsAppleAydınBrezilyaCEOÇinDeepMindDublinFacebookGirişimciGoogleHindistanİngiltereİstanbulJaponyaPinterestPlaystationRusyaSinemaSonySosyal MedyaTwitteroyunweb
Görüş Bildir