Volkswagen'den Şartlı Yatırım Teklifi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

VW Doğuş'tan Markalarını Geri İstiyor

VW Doğuş'tan Markalarını Geri İstiyor

VW: Yatırım yaparım ama Doğuş’un anahtarını alırım

Volkswagen yönetimi ile Bakan Çağlayan’ın yatırım zirvesi için geri sayım başladı. Almanlar, Türkiye’de yatırıma sıcak bakıyor. Ancak Doğuş’tan markalarının distribütörlüğünü istiyor.

Türkiye’yi radarına alan Volkswagen (VW), Mayıs sonu ayı başında Ekonomi Bakan Zafer Çağlayan ile ‘yatırım zirvesi’ için buluşacak. VW’nin Yatırımlarından Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Cristian Klinger, ülkemize gelerek yatırımla ilgili yaptıkları çalışmayı Çağlayan’la paylaşacak.

Vatan Gazetesi'nden Mete Tansu'nun haberine göre, bu önemli ziyaret öncesinde yatırıma ‘yeşil ışık’ yakan VW’nin Doğuş Otomotiv tarafına şart koştuğu öğrenildi. Otomotiv kulislerinde, VW CEO’su Martin Winterkorn’un hükümetin ısrarlı yatırım davetine sıcak baktığı konuşuluyor. Ancak yeni hafif ticari araç üretimi için Türkiye ile Polonya arasında karar aşamasına gelen VW’nin 1994’ten bu yana distribütörlüğünü yapan Doğuş’tan kendi markalarını istediği belirtiliyor.

Haberin Tamamı İçin:

Volkswagen'den Şartlı Yatırım Teklifi

Türkiye’de yatırım yapması için Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın bizzat görüştüğü VW Grubu’nun fizibilite çalışmasını bir ay içinde sunması bekleniyor. Almanların, yatırıma karşılık Türkiye’deki markaların distribütörlüğünü almak istediği belirtiliyor.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın ‘Türki-ye’de satışlarda 1 numara olacaksın ama yatırım yapmayacaksın.’ sözleriyle eleştirdiği VW’le ilgili önemli gelişmeler yaşanıyor. Alman otomotiv devi, bu ayın sonu ya da haziran ayı başında Türkiye’ye gelerek Bakan Çağlayan’la ‘yatırım zirvesi’ için buluşacak. Mart ayında Cenevre’de Çağlayan ve Doğuş Holding’in patronu Ferit Şahenk ile görüşen VW Yönetim Kurulu Üyesi Cristian Klinger, yatırım fizibilite çalışmasını paylaşacak. Ancak Almanların yatırıma ‘yeşil ışık’ anlamına gelen bu önemli ziyaret öncesinde Doğuş Otomotiv tarafına şartlar koştuğu belirtiliyor. Otomotiv sektöründen güvenilir kaynaklara göre, Volkswagen CEO’su Martin Winterkorn’un hükümetin ısrarlı yatırım davetine sıcak baktığı, 2015-2016’da satışa sunulacak yeni hafif ticari araç üretimi için Türkiye ile Polonya arasında karar aşamasına geldiği ancak 1994’ten bu yana VW Grubu markalarının distribütörlüğünü yapan Doğuş Otomotiv’den kendi markalarını istediği belirtiliyor.

Edinilen bilgilere göre, Avrupa’nın en büyük otomotiv şirketi, Şahenk’ten Türkiye’de 1 numaraya yükselen kendi markaları Volkswagen ve Audi, Porsche, Seat, Skoda, Bentley, Lamborghini, Bugatti’nin distribütörlüğünü talep ediyor. Bir başka deyişle VW Grubu, Doğuş Holding’in elinde bulunan yüzde 65,5’lik (yüzde 34,5’i Borsa İstanbul’da işlem görüyor) Doğuş Otomotiv hissesini satın alarak, markalarının Türkiye’deki satışını üstlenmiş olacak.

ARTAN SATIŞLAR İŞTAH KABARTTI

Doğuş Otomotiv, geçen yıl tüm markalarıyla 125 bin 563 adetlik satışa ulaştı. 2011’de bu rakam 113 bin 399 adetti. Pazar payını yüzde 12,6’dan yüzde 15,4’e yükseltti. 5,1 milyar liralık satış geliri elde etti. Net dönem kârını yüzde 83 artırarak, 142 milyon liradan 260 milyon liraya çıkarttı. Özellikle de Volkswagen’in son 2 yıldır ortaya koyduğu satış performansı Almanya merkezin takdirini kazandı. 2012’de satışlarını yüzde 20 artırarak, 55 bin 550 adetlik satışa ulaşan VW Binek Araç, 2013’te yeni Golf’ün rüzgarıyla Türkiye’de liderliğe yükseldi.

Volkswagen Grubu’nun Doğuş’a ‘Dünyada 100 bin adetten fazla satan hiçbir distribütörümüz yok. Satışlar 100 bin adedi geçtiği zaman, markaların satışını direkt biz üstleniyoruz. Siz Doğuş Oto ile bayilik faaliyetlerine devam edin’ teklifini götürdüğü de dile getiriliyor. 30 yetkili satış ve servis noktası bulunan Doğuş Oto, geçen yıl 34 bin 741 araç satışına imza attı. VW Grubu markalarının satışlarının yaklaşık dörtte birini Doğuş kendi bayileri üzerinden gerçekleştiriyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016AlmanyaBorsa İstanbulCEOGolfZafer Çağlayan
Görüş Bildir