Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Vücudunuzun %99.99999999'unun Tamamen Boşluktan İbaret Olduğunu Biliyor muydunuz?

-

Başlıktaki sayıyı muhtemelen okumadınız, ama neyse ki tam değer çok da önemli değil. Bilimsel verilere göre vücudumuz neredeyse tamamen boş. Bomboş. Nasıl mı? Hemen bakalım.

Öncelikle atomların yapısı hakkında bir küçük bilgi verelim.

Atomların çekirdekleri, atomun tamamına kıyasla inanılmaz küçük bir alanı kapsar. Proton ve nötronlar bu çekirdekte bulunur. Elektronlar ise çekirdeğin etrafında çok yüksek hızda hareket ederler ve orbitalleri meydana getirirler.

Atom çekirdekleri, atomun yaklaşık 100.000'de 1'ini oluşturur.

Bunu daha iyi anlamanız için şöyle bir örnek verelim: Atom çekirdeği bir fındık kadar olsaydı, atomun kendisi futbol stadyumu kadar büyük olurdu.

Can alıcı istatistik de bu noktada geliyor.

Diğer her canlı ve cansız gibi biz de atomlardan oluştuğumuz için, bu atomlar da diğer atomlardan farklı olmadığı için vücudumuzun %99.9999999'u boşluktan meydana geliyor.

Aydınlanmaya devam, ilginç istatistikler burada bitmiyor.

Eğer vücudumuzdaki atomların bu boşluklarını yok edebilseydik, bir kum tanesine sığabilirdik. Aynı şeyi tüm insanlık için yaparsak, milyarlarca insanı sadece tek bir şeker küpüne sığdırabiliriz.

Peki madem bu kadar boşuz, nasıl hiçbir şey içimizden geçemiyor? Biz nasıl başka cisimlerin içinden geçemiyoruz?

Bunun cevabı elektronlarda gizli. Elektronlar hızla dönerken bir orbital bulutu oluşturuyorlar, bu neredeyse tamamen boş olan bulut bir şekilde atomun büyük bir kısmını kaplıyor. Nasıl mı? Bir örnekle daha iyi açıklayalım.

Bir vantilatör hayal edin.

Dururken pervanesinde oldukça boş alan var gibi gözüküyor, değil mi? Elinizi kolaylıkla içinden geçirebilirsiniz. Aynı şeyi bir de çalıştırıp, yani o pervane hareket ederken denemeye ne dersiniz? Muhtemelen ''Hayır.''. Çünkü o büyük boşluklar, pervanenin hızlı ve sürekli hareketi neticesinde artık pek de boşluk gibi durmuyor.

Son olarak hayatınız boyunca hiçbir şeye aslında gerçek anlamda dokunmadığınızı belirtelim.

Nitekim elektronlarınız başka bir cismin, örneğin oturduğunuz sandalyenin elektronlarına yaklaştıkça aynı yüklere sahip olduklarından aralarında bir itme kuvveti meydana gelir. Bu yüzden ne yaparsanız yapın, birbirlerine değmelerini sağlayacak kadar güçlü bir kuvvet uygulayamazsınız. Tatilde aldığınız kilolar bile bunu başarmanızı sağlayamaz.

Dolayısıyla; teknik olarak hiçbir cisme, hiçbir insana, hiçbir şeye değmediniz ve değemezsiniz. 

Nasıl, bilim çok güzel değil mi?

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
asli-korkut2

külli sel gibi akan boş zerreler ve bunlardan oluşturulan 4 temel unsurdan böyle sanatlı trilyonlarca eser yapmak ....

miray-siannodel

Olsa nolur olmasa nolur. Hepimiz öleceğiz işte amık.

Gizli Kullanıcı

Fiziği hiç sevmem ama bu ilginç gelsede pek inanamıyorum

penia

Ne siskosu ya bosluklarim fazla benim hsjdhxhs

ayna-efendi

belki de küp şeker kadar yerde yaşıyoruz, siyah giyen adamlar 1. filmin sonunda kamera dünyadan uzaklara gidiyordu ve en son galaksi bir bilyenin içindeydi ve dev bir yaratık onunla oynuyordu neden olmasın?

Görüş Bildir