Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Vosvos ve Westfalia Çılgınlığından 160 Kare

 > -

Vosvos ve Westfalia Çılgınlığından 160 Kare

Volkswagen markasının özellikle beetle (vosvos) ve westfalia(T1-T2) modellerinin hem nostaljiyi hem de özgürlüğü çağrıştıran araçlar olduğunu biliyoruz. Ülkemizde westfalia modeli dürümcü yada köfteci olarak kullanılsa da sempatizanları Dünyayı saran bu araçların hayran kitlesi bir hayli fazla durumda.

Ülkemizde dahil olmak üzere bir çok ülke de grupları ve bu grupların oluşturduğu organizasyonlar bulunuyor. Fakat bu şirin araçların bir de aşırı müptelaları var.

Şimdi yaşam alanlarının her anına serpiştirdikleri bu simgesel aracın, hastalık boyutuna bir göz atalım.

Ece Çelik - Radikal
Yarative
Wikipedia

Volkswagen Type 1, Alman otomobil üreticisi Volkswagen'in 1938-2003 'e kadar ürettiği ekonomik otomobil modeli. 21,5 milyondan fazla (21.529.464. adet) satılan dünyanın en çok satan modelidir.

Üretildiği 1938 yılında fiyatı 990 RM (Eski Alman para birimi) aracın ana hatlarının tasarımı Hitler'in isteği üzerine Ferdinand Porsche tarafından yapılmıştır, ancak Ferdinand Porsche'nin orijinal tasarımı üretime geçmiş halinden daha basitti, onun üretim haline kavuşturan detayları ise Adolf Hitler tasarlamıştır.

1131-1584 CC Lik 4 zamanlı otto motoru 18Kw 40 beygirlik güç üretmektedir. 1974 yılına kadar Almanya'da üretilmiş daha sonra üretim Meksika ve Brezilyada 2003 yılının sonuna kadar devam etmiştir. Yerine VW Golf üretilmeye başlanmıştır.

Ağırlığı 730-900 Kg'dır. Direksiyonun ortasındaki resimde su kenarında bir kale ve köpek figürleri yer alır.

Bu resimdeki su, arabanın su gibi aktığını, kale, arabanın sağlamlığını, köpek ise aracın sahibine bir köpek kadar sadık olduğunu temsil eder.

Ayrıca ateş böceği Herbie adıyla bir film serisine (1969-2003) konu olmuştur (6 adet film 1 adet tv filmi).

Türkiye'de halk ağzıyla "vosvos" veya "kaplumbağa" olarak da tanınıyordu.

Almanya’nın faşist lideri Adolf Hitler’in Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi’nin ‘halk için otomobil’ sloganından yola çıkarak Alman Otomotiv Birliği’ne kurdurduğu otomobil firması Volkswagen’in tasarladığı ikinci araba olan T2 ilk kez 1947’de üretildi.

60'larda hippi kültürünün ve özgürlüğün simgesiydi. Sempatik tasarımıyla çok sevildi, karavan da oldu, okul minibüsü, dolmuş ya da köfteci de...

Daha sonra ‘vosvos’ diye nam salacak ilk araba dört kişilik bir binek otosuydu. T2 ise, kalabalık aileler ve küçük işyerleri için ideal bir ‘minibüs’. İlk günden itibaren çok az değişen tasarımı ile tam bir klasik. Önündeki büyük Volkswagen amblemi, yuvarlak farları, yumuşak hatları; alameti farikası. Canlı yeşil, mavi renkleri tercih sebebi, tabii gökkuşağına boyanmış halleri en sevileni.

Volkswagen'in bir döneme damgasını vurmuş efsanevi modeli T2'nin üretimi 31 Aralık'ta sona eriyor.

Bir zamanlar içine ailece doluşan Alman turistlerle özdeşleşen bu sevimli araçlar Türkiye yollarında da çok eskiden bu yana var.

Volkswagen’in ilk ürettiği araba halk arasında ‘kaplumbağa’ olarak bilinen ‘Vosvos’lar. 1979’da Avrupa Güvenlik Standartları’na uymadığı gerekçesiyle Almanya’daki üretimi durdurulan T2 ilk darbeyi kendi memleketinden yedi. 1995’te Meksika’daki üretimi durdurulduktan sonra sadece Brezilya’nın Sao Paulo şehrindeki fabrikada üretilmeye devam eden T2, 31 Aralık’ta son kez üretilecek.

Zamanında rengârenk boyanan, üzerine barış işaretleri, çiçekler ve gökkuşakları yapılan bu minibüsler dayanıklılığıyla bugün hâlâ tutkunlarına hizmet ediyor. Pek çok filme ve romana da konuk olmuş T2’nin vedası tutkunlarında bir garip hüzün yaratmış durumda. Sahiplerine göre her T2’nin bir ruhu var.

Bu araçları kişisel ürünlerde yaşatmaya çalışanlar da ayrı tabii ki. Bir kenara dekor yapan, sanata dönüştüren, cılkını çıkaran, onu ev yapan ve hatta vücuduna kazıyanlar da mevcut.

Şişe yapan da

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ernusa

Araya Fiat 500 karışmış ayıp olmuş vosvosa ama :) yoksa bu subliminal bir çağrışım mı bknz: http://onedio.com/haber/illuminati-ve-telekinezi-nin-yegeni-subliminal-ile-tanisacaginiz-14-kare-212783

turkulivestream

Çok iyiymiş.

Başlıklar

AlmanyaBrezilyaGolfTercih
Görüş Bildir