Görüş Bildir

VGM Burs Başvuruları Ne Zaman Yapılacak? VGM Burs Şartları Neler?

Anasayfa > Güncel

Türkiye’de üniversitelerin yüz yüze eğitime başlamasıyla öğrencilerin barınma ve geçinme sorunu gün yüzüne çıkmış durumda. Birçok öğrenci, barınma sorununu halledemediği için okul kayıtlarını dondurmak zorunda kaldı. Bu süreçte öğrencilerin alabileceği burs araştırmaları da artmış durumda. Vakıflar Genel Müdürlüğü, hem ortaöğretim hem de yükseköğretim öğrencilerini burs imkanı sağlıyor. Peki, VGM burs başvuruları başladı mı? VGM bursu için şartlar neler? İşte VGM burs ile ilgili en merak edilen detaylar…

Türkiye’de artan hayat pahalılığı ve alım gücünün gittikçe düşmesi en çok öğrencileri etkiliyor. Yüz yüze eğitim öncesi birçok öğrenci zor durumunu dile getirirken, geçinmelerine yardımcı olacak burs imkanlarını da öğrenmek istiyor.

VGM BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Vakıflar Genel Müdürlüğü, VGM bursu ile ilgili önemli açıklamada bulundu. Kurumdan yapılan açıklamaya göre, ortaöğrenim VGM burs başvuruları, 15-30 Ekim tarihinde alınacak. Yükseköğrenim VGM burs başvuruları ve yabancı uyruklu öğrenci VGM burs başvuruları ise 1-15 Kasım tarihleri arasında alınacak.

VGM burs başvuruları, www.vgm.gov.tr üzerinden elektronik ortamda alınacak.

VGM Bursu İçin Şartlar Neler?

VGM Bursu İçin Şartlar Neler?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin “Burs Verilmeyecek Öğrenciler” başlıklı 5. Maddesinin (1) fıkrasına göre;

Sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan veya gelire sahip öğrencilere,

Yabancı uyruklu öğrencilere,

Polis Akademisi ile askeri okul öğrencilerine,

Ek süre öğrenim gören öğrencilere,

Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine,

Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere,

Genel Müdürlükten muhtaç aylığı alan öğrencilere,

Bir önceki eğitim yılında Genel Müdürlük bursundan yararlanmaktayken başarısız olma nedeniyle bursu kesilen öğrencilere yükseköğrenim bursu verilmez.

Ancak aynı maddenin (2) fıkrasına göre;

Genel Müdürlüğün bağlı olduğu Bakanın onayı ile Türkiye’ye eğitim için gelmiş yabancı uyruklu öğrencilere Genel Müdürlükçe belirlenecek burs kontenjanının %10’u kadar kontenjan ayrılarak burs verilebilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?