Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Zengin Vergisi Nasıl Artacak?

 > -

Vergideki İmtiyazlar Kalkıyor Rantçı Stopajla Kurtulamayacak

Vergideki İmtiyazlar Kalkıyor Rantçı Stopajla Kurtulamayacak

Bakan Şimşek, Başbakan Erdoğan’ın ipuçlarını verdiği ‘Robin Hood Vergisi’nin detaylarını açıkladı. Tasarıya göre vergideki bazı imtiyazlar bitecek, faiz ve rant geliri elde edenin vergisi artacak.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’'ın ipuçlarını verdiği ‘Robin Hood Vergisi’nin detaylarını anlattı. Şimşek’in verdiği bilgiye göre, ‘zenginden çok, fakirden az’ vergi alınması üzerine oturtulan yeni sistem, pek çok sektörde kayıtdışılığı en aza indirecek. Henüz taslak halinde olan yeni Gelir Vergisi ile ilgili çalışmaları anlatan Şimşek, tasarıyı yılın ilk yarısında Meclis’e getirmeyi hedeflediklerini açıkladı. Tasarıyı “Gelir Vergisi oranlarıyla oynama, oranları artırma gündemde değil. KDV oranları artmayacak. Kurumlar Vergisi oranlarında da artış gündemde değil. Ama bazı imtiyazlar, bazı istisnaların azaltılması, kaldırılması gündemde” şeklinde özetleyen Şimşek, şimdiye kadar vergilendirilmeyen şehir rantlarıyla ilgili de düzenleme yapacaklarını söyledi. Şimşek’in detaylarını anlattığı en önemli düzenleme ise faiz, temettü, kira gibi birden fazla gelir elde edenlere dönük olacak. Bu tür gelir elde edenlerin kazancı bir bütün olarak değerlendirilecek ve toplam gelir üzerinden beyanname verecek. Vergisini de girdiği dilime göre ödeyecek. Şimşek ilk kez yeni vergi yöntemiyle ilgili de şu örneği verdi: “Şu anda faiz gelirlerinden yüzde 15 bir stopaj alıyoruz. Yani faiz geliri ne olursa olsun, 100 bin lira gelir elde etseniz de yüzde 15 stopaj ödüyorsunuz. Yeni düzenlemeyle diyeceğiz ki, ‘bu normal vergi oranlarına tabidir, 100 bin lira o zaman yüzde 35 vergiye tabi olacak. O zaman yüzde 15 kesilmeyecek, kesildiyse de düşülecek, mahsup edilecek. Örnek olarak, yılda 10 bin liralık faiz geliri olan kişi yüzde 15 ödeyecek, beyanname sınırının altında kalacaksa sorun yok. Ama diyelim ki, başka birinin faiz, kira, temettü gelirleri toplamı 120 bin lira. ‘Beyanname ver’ diyeceğiz. Yani gelir, girdiği vergi dilimine göre vergilendirilecek.”

Tefecilerin kökünü kazımak istiyoruz

Şimşek, POS cihazları ile ilgili çalışmalar hakkında da “Bütün yazarkasalar POS cihazlarıyla entegre olacak. Yazarkasa, bir ödeme yapılır yapılmaz veya POS makinesinden kart geçer geçmez bilgisi bize gelecek. Fiş, otomatik olarak kesilmiş olacak” dedi.

Dolmuşçu ve gözlükçü de dahil 18 sektöre sıkı takip

Bakan Şimşek, hali hazırda 18 temel sektörün yoğun bir incelemeden geçtiğini de açıkladı. “Mesela kıymetli taşlar sektöründe görüş ve öneri raporu tamamlandı, inceleyeceğiz” diyen Şimşek, diğer sektörlere ilişkin yapılan çalışmaları da şöyle anlattı: “Elektronik sektörü, sigara kaçakçılığı yoluyla vergi kayıp ve kaçağı, çay üretiminde kaçak çayların kullanılıp kullanılmadığı, döviz bürolarının neden olabilecekleri vergi kayıp ve kaçağı, akaryakıt kaçakçılığı, gözlük sektörü, bazı dağıtım şirketleri tarafından otogaz olarak satıldığı halde tüplü gaz olarak satılmış gibi gösterildiği için LPG sektörü, lüks araç ithalatı, ödeme kaydedici cihazların kullanımındaki kayıp ve kaçak ve şehir içi yolcu taşıma sektörünün kayıt altına alınması gibi 18 kayıp kaçağa karşı harekete geçtik. İncelemelerimiz sürüyor.”

ŞEHİR RANTLARI VERGİLENDİRİLECEK

ŞİMŞEK, Gelir Vergisi reformunda bazı düzenlemeler yapmayı planladıklarını da açıklayarak örnek olarak şimdiye kadar vergilendirilmeyen şehir rantlarını gösterdi. Şimşek şu ifadeleri kullandı: “Diyelim ki gittiniz imarsız bir arsa aldınız. Gelişti, imar geldi ve fiyatlar katlandı. Beş yıl elinizde tuttuğunuz için o kazanç elde ettiğiniz rant hiç vergiye tabi değil. Mesela yeni Gelir Vergisi tasarısıyla isterseniz 100 lira elinizde tutun, biz yine vergilendireceğiz, örnek olarak söylüyorum. Batıdaki uygulamaya paralel olarak, önemli bir kazanç elde ettiyseniz o kazanç vergilendirilecek. 5 yılı kaldıracağız yani. Yeni düzenlemeyle kentsel rantların vergilendirilmesi öngörülüyor, ama bu daha taslak. Herkes kazandığı ölçüde vergi verecek. Varı yoğu oysa zaten ona göre vergi verecek, yani az verecek demektir. Herkes kazandığı oranda vergi versin diyoruz. Enflasyon, amortisman, bir sürü konu dikkate alınacak.”

Haberin Tamamı İçin:

Çok kazanandan çok vergide kararlı

Maliye Bakanı Şimşek, vergide adaleti sağlamaya yönelik zenginden daha fazla vergi alma konusunda çabaların yoğunlaşarak süreceğini söyledi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın gündeme getirdiği zengin vergisine açıklık getirdi. Vergi oranlarıyla oynanmayacağını açıklayan Şimşek, bazı imtiyaz ve istisnaların azaltılmasının gündemde olduğunu, gayrimenkulde ise şehirden elde edilen rantların vergilendirileceğini açıkladı.
İstanbul ’da gazetelerin ekonomi editörleriyle bir araya gelen Şimşek, hem geçen bir yılı değerlendirdi hem de vergi mükelleflerini yılın son günlerinde huzursuz eden iki konuya açıklık getirdi. 2013’ün önceliklerini ‘kayıtdışılıkla mücadele, vergi, hukuk güvenliği, öngörülebilirliği arttırma, mevzuatın tereddütlere mahal vermeyecek şekilde netleştirilmesi, adalet sisteminin hızlandırılması, vergi sisteminin basitleştirilmesi” olarak açıklayan Şimşek, “Gerek Vergi Usul Kanunu, gerek Gelir Vergisi Kanunu konularında epey mesafe kat ettik, ben inanıyorum ki 2013’ün ilk yarısında bunlar bir şekilde Meclis gündemine gelir’ dedi.
Gelir vergisi reformunun tasarı aşamasında olduğunu, yani kesinleşmiş bir konunun olmadığını dile getiren Şimşek, zengine vergi konusu ile ilgili olarak, “Genel olarak vergide adaleti sağlamaya yönelik, zenginden daha fazla vergi demek, o demek, vergide adaleti sağlamaya yönelik düzenlemeler. Yani o konuda çabalarımız var, o çabalar yoğunlaşarak devam edecek” açıklamasını yaptı. Şimşek’in gayrimenkulden bütçe uygulamalarına kadar çeşitli konulardaki açıklamalarından başlıklar şöyle:

Beyanname sistemi

Beyanname sistemine geçilirse kişinin faiz, temettü, kira gibi birden fazla gelir kalemleri bir bütün olarak değerlendirilecek. Girdiği dilime göre vergi verecek. Daha fazla sayıda kişi elde ettiği gelirler için beyanname verecek. Örnek şu anda sporculardan faiz gelirinin üzerinde yüzde 15 stopaj alıyoruz. 100 bin lira gelir elde etseniz de yüzde 15 stopaj ödüyorsunuz. Yeni düzenlemeyle biz diyeceğiz ki, ‘Bu normal vergi oranlarına tabidir, 100 bin lira, yüzde 35 vergiye tabi olacak.’

Kayıtdışı istihdam

Türkiye ’de kayıtdışı istihdam yüzde 38. Bu rakam 2002’de yüzde 52’ydi. Düştü ama hâlâ çok yüksek. Türkiye’de asgari ücretle çalışan oranı yüzde 47 ama muhtemelen yüzde 10’u aşmaz. Çalışma Bakanlığı’yla bir çalışma yapıyoruz. Herhangi bir çalışanınızı asgari ücret üzerinden göstermeye çalışıyorsunuz. Meslek kodunu giriyorsunuz, diyelim ki doktor. Devlet, hiçbir doktoru asgari ücrete çalıştıramayacağınızı biliyor. Asgari ücret üzerinden göstermeyi sistem kabul etmeyecek.

Kaçağı yüksek sektörler

Türkiye’de gelir vergisi yüzde 15’le yüzde 35 arasında. Birçok Avrupa ülkesinde yüzde 20-yüzde 50 arasında. Ama bizdeki gelir vergisinin milli gelire oranıyla oradaki gelir vergisine oranı, onlarınki bizim iki katımız. Türkiye OECD ülkeleri arasında en düşük kurumlar vergisine sahip ülkelerden bir tanesi, yüzde 20’di. Yeni yatırımlar için yüzde 2’ye kadar düşüyor. Ama gelin görün ki, kurumlar vergisinin yine milli gelire oranını yine OECD ülkeleriyle karşılaştırın, en düşüklerden. Vergi oranları etkilidir ama tek başına belirleyici değildir. Esas olan, vergi kaçırmaya yönelik müeyyideler, denetim, vergi bilinci.

Emlak rayici ve şehir rantları

Konutta KDV farklılaştırmasının amacı daha yüksek değerli konut alan, daha yüksek vergi verecek demek. Halihazırda konut değerinden bağımsız 150 metrekareye kadar konut teslimleri yüzde 1’lik, 150 üzeri yüzde 18 KDV’ye tabi. Bu metrekare esaslı sistem vergi adaletine uygun değil. Biz konutun değerini de kavrayacak daha adil bir sistem çabası içerisindeyiz. Arsanın değeri de ele alınabilir, konutun değeri, bulunduğu yer de alınabilir. Örnek vereyim, Şişli’de emlak vergi değeri 250 ile 499 lira arasında sıfır yer varmış. Yine Şişli’de emlak vergi değeri 500-999 lira arasında olan yer de sıfırmış. Dolayısıyla, bizim değerleme sistemini kökünden değiştirmemiz lazım. İkinci husus; konutun değeri. Ama daha nihai kararı vermedik. Ayrıca Gelir Vergisi reformunda bazı düzenlemeler yapmayı planlıyoruz. Bunlardan biri şehir rantları. Diyelim ki gittiniz imarsız bir arsa aldınız. Gelişti, imar geldi ve fiyatlar katlandı. Beş yıl elinizde tuttuğunuz için o kazanç elde ettiğiniz rant hiç vergiye tabi değil. Artık, önemli bir kazanç elde ettiyseniz o kazanç vergilendirilecek.

Ekonomİ İle İlgİlİ tespİtler

Enflasyon hedeflere yaklaştı. Cari açık kontrol edilebilir noktada.
AB tanımlı brüt kamu borç stokunun GSYH’ye oranı yüzde 36’ya inecek.
2013’ün özeleştirme hedefi şimdiden tamam. Hazine’ye aktarılabilir
4.5-5 milyar liralık nakit var.
Özelleştirmesi tamamlanmış, onay aşamasında 10 milyar dolarlık kaynak var.
2013’ün başında öngördüğümüz özelleştirme hedefini aştık.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AkaryakıtAvrupa BirliğiBaşbakanDövizİstanbulMehmet ŞimşekRecep Tayyip Erdoğançayvergi
Görüş Bildir