Chavez'in Varisi Maduro Oldu

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Venezuela'da Seçimin Galibi Chavez'in Varisi Maduro Oldu

Venezuela'da Devlet Başkanı Hugo Chavez'in ölümü ardından düzenlenen seçimin galibi Chavez'in halefi olarak görmek istediği Nicolas Maduro oldu.

Sosyalist aday Maduro, oyların yüzde 50.7'sini alırken, muhalefetin adayı Henrique Capriles ise yüzde 49.1 oy aldı.

Seçim komisyonu, sonuçların geri alınamayacağını açıkladı.

Maduro, seçimin ardından başkent Caracas'ta destekçilerine seçimi "adil, yasal ve anayasal bir şekilde" kazandıklarını söyledi.

Ülkede seçime katılımın yüzde 80 oranında olduğu belirtiliyor.

Daha önce seçimlere hile karıştırılmasının amaçlandığını belirten Capriles henüz sonuçlarla ilgili bir açıklama yapmadı.

14 yıl cumhurbaşkanlığı yürüten Chavez geçen yıl Ekim ayında düzenlenen seçimi yüzde 60 oranında oy alarak kazanmıştı.

Capriles Chavez'e karşı da yenilgiye uğramıştı. Ancak bu kez iki aday arasındaki fark çok daha az oldu.

Seçimler geçen sene ekimde yapılmış ancak Chavez yeni dönem için yemin törenine rahatsızlığı nedeniyle katılamamıştı.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

'Sosyalizme Devam' Dediler

Venezuella'da seçim sonuçları belli oldu. Geçen ay hayatını kaybeden Chavez'in ardından görevi devralan Nicolas Maduro, Venezuella'nın yeni lideri oldu.

Seçim kurulunun açıkladığı rakamlara göre, maduro oyların yüzde 50,76'sını aldı. Rakibi muhalefet parti lideri Henrique Capriles'in oy oranı ise yüzde 49,07 oldu .

Seçim kurulu sonucun değiştirilemez olduğunu bildirdi ve Venezeullalılardan sonuçlara saygı göstermesini istedi.

Kazanan aday için 19 Nisan cuma günü yemin töreni düzenlenmesi bekleniyor. Chavez'in ardından gelen yeni liderin 6 yıllık görev süresi ise ocak 2019'da sona erecek.

Capriles, oyların yeniden sayılmasını istedi

Venezuela'da muhalif lider Henrique Capriles, devlet başkanlığı seçimi sonuçlarına itiraz etti.

Haberin Tamamı İçin:

Chavez'in Varisi Maduro Oldu

Venezuela’da Hugo Chavez'in ölmeden önce yetkilerinin bir kısmını devrettiği ve kendisine bir şey olursa yerine geçmesini vasiyet ettiği Nicolas Maduro, ülkenin yeni devlet başkanı seçildi.

Nicolas Maduro'nun oyların 50,8'ini alarak yeni devlet başkanı olduğu açıklandı. Maduro'nun rakibi, muhalefet partisi lideri Henrique Capriles ise oyların yüzde 49,1'ini aldı.

Başkent Caracas'ta 23 Kasım 1962'de dünyaya gelen Maduro, liseden sonra eğitimine devam etmedi, 1970'ler ve 1980'lerde Caracas Metro Sistemi çalışanlarını temsil eden sendika için çalıştı. 2005'te ve 2006'nın ilk yarısında Meclis Başkanlığı görevini yürüten Maduro, 2006 Ağustos'unda dışişleri bakanı, 2012 Ekim'de de devlet başkanı yardımcısı oldu.

Chavez Maduro' yu istemişti

Kanserinin nüksetmesi üzerine Küba'da dördüncü kez ameliyat masasına yatan Chavez, ameliyattan önce bazı yetkilerini Maduro'ya devretmiş ve kendisine bir şey olması durumunda yerine Maduro'nun geçmesini vasiyet etmişti. Chavez'in 5 Mart'ta yaşamını yitirmesinin ardından Maduro, geçici devlet başkanı olarak yemin etmişti.

Muhalif lider itiraz etti

Muhalif lider Henrique Capriles, seçim sonuçlarına itiraz etti. Oyların yüzde 49,1'ini alan ancak seçimi kaybeden Capriles, oylar yeniden sayılmadıkça seçim sonuçlarını kabul etmeyeceğini açıkladı. Capriles, seçim kampanyasını yürüten ekibin de oy sayımına katıldığını ve açıklanandan farklı bir sonuç belirttiklerine işaret etti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Hugo Chavez
Görüş Bildir