Venedik Silaha Sarıldı, İtalya Şokta

6PAYLAŞIM

İtalya’da bağımsızlık isteyen Venedik’te silahlı militanların yakalanması, İtalya’yı sarstı

İtalya’da bağımsızlık isteyen Venedik’te silahlı militanların yakalanması, İtalya’yı sarstı

Venedik’i de barındıran İtalya’nın kuzey doğusundaki Veneto kısmi özerk bölgesinin bağımsızlık fikrini savunan ve bu amaçla silahlı ayaklanma hazırlığı içinde oldukları belirlenen 24 kişinin, ‘terörizm ve demokratik düzeni yıkmaya girişim’ suçlamalarıyla tutuklanması ülke gündeminin ilk sıralarına yerleşti. Ayrılıkçı partiler Roma yönetimini, “Bağımsızlık mücadelesinin karşısında duramazsınız” diye uyarırken, Başbakan Renzi ise, yargıya karışamayacaklarını söyledi.

Venedik Cumhuriyeti olarak 1100 yıl boyunca bağımsız kaldıktan sonra 1797′de Napolyon tarafından buna son verilen ve ardından 1866′da İtalya’ya bağlanan Veneto Bölgesi’nde geçen ay gayri resmi bir referandum düzenlenmişti.

40 yılı aşkın süredir bağımsızlık ideolojisinin ağır bastığı 5 milyon nüfuslu bölge halkına, “Veneto’nun bağımsız ve egemen bir federal cumhuriyet olmasını istiyor musunuz?” sorusu yöneltilmişti. İnternet üzerinden yapılan ve bağlayıcılığı olmayan referandumdan, yüzde 89 ‘evet’ oyu çıkmıştı.

DEMOKRATİK DÜZENİ SİLAHLA ORTADAN KALDIRMAK

Bağımsızlık meselesi, son olarak Brescia Savcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında gündeme geldi. Ülke basınında yer alan haberlere göre, birkaç ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 24 bağımsızlık savunucusu tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Mühimmat üretimi de yaptıkları tespit edilen bu zanlıların, ‘terörizm’ ve ‘demokratik düzeni silahla ortadan kaldırma’ ile itham edildikleri belirtildi. 27 kişinin daha bu soruşturma kapsamında suçlandıkları açıklandı.

Zete

İtalya’da bağımsızlık isteyen Venedik’te silahlı militanların yakalanması, İtalya’yı sarstı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir