Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Vekillere 20 Soruluk Başkanlık Sistemi Tarifi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Vekillere 20 Soruluk Başkanlık Sistemi Tarifi

Vekillere 20 Soruluk Başkanlık Sistemi Tarifi

Başkanlık sistemini halka konferanslarla anlatmaya başlayan AK Parti, Türkiye Başkanlık Sistemini Konuşuyor başlıklı bir kitapçık hazırladı. Başbakan Erdoğan'ın onayından geçen kitapçıkta 20 soruda Başkanlık sisteminin Türkiye'de uygulana birliği, yurtdışı örnekleri detaylarıyla anlatıldı.

22 sayfadan oluşan kitapçık AK Parti Milletvekillerine dağıtılacak. Vekillerde bölgelerinde vatandaşa kitapçık üzerinden başkanlık sistemini detaylı bir şekilde anlatacak. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu başkanlığında öğretim üyeleri tarafından 17'şer gruplar halinde illerde seri toplantılar düzenlenmeye başlandı.

HÜKÜMET SİSTEMİNİN DEĞİŞMESİ TÜRKİYE'NİN LEHİNE OLACAKTIR

Kitapçığın girişinde "AK Parti'nin son on yılda attığı demokratikleşme adımları ancak güçlü tek parti hükümetleri ile mümkün olabilmiştir. Bununla birlikte parlamenter sistemin her zaman güçlü tek parti hükümetlerini ortaya çıkarması mümkün olmayabilir. Bu nedenle Türkiye'nin hükümet sisteminde bir değişime gitmesi uzun vadede ülkemizin lehine olacaktır. Son dönemde yürütülen tartışmalara bakıldığında başkanlık sisteminin Türkiye'de yeterince tanınmadığı ve kamuoyuna bu konuda yansıyan bilgilerin çoğunun pek çok ülkede başarıyla uygulanan ve etkili sonuçlar üreten başkanlık sisteminin doğru bilinmesi bir zorunluluktur" denildi.

AMAÇ SORUNLARI YENİDEN GÜNMEDE TAŞIMAK

"Bu çalışmada temel amaç. hükümet sistemi tartışmalarını sağlıklı bir zemine oturtmaktır. Ülkemizde uygulanmakta olan hükümet modelinden kaynaklanan sorunları yeniden gündeme taşımak, başkanlık sisteminin kamuoyunda daha sağlıklı tartışılmasını sağlamak ve sistem hakkındaki yanlış bilgileri düzelterek, sorular esliğinde sistemi analiz etmek ve tanıtmaktır" denilen kitapçıkta sorulan sorular ve cevaplar şöyle:

KOALİSYONLAR FARKLI POLİTİKALAR NEDENİYLE SAĞLIKLI İŞLEMEZ

Hükümet sistemi değişikliği Türkiye için acil bir ihtiyaç mıdır?

Evet, bugün Türkiye'nin en önemli anayasal sorunlarından birisi hükümet sistemine ilişkindir. Türkiye, 2002 yılından itibaren sağladığı siyasal istikrar sayesinde ulaştığı ekonomik, siyasal, toplumsal ve uluslararası ilişkiler anlamındaki pozisyonunu istikrarsızlığı ve kaosu bünyesinde taşıyan mevcut parlamenter hükümet sistemi nedeniyle her an kaybedebilir.

Parlamenter sistemlerde Meclis aritmetiği nedeniyle hükümet kurulması süreci uzayabilir. Kurulan koalisyon hükümetleri öngördükleri farklı politikalar nedeniyle sağıklı işlemez. Yine kurulan koalisyonlar zaman zaman az sayıda milletvekili transferleri nedeniyle heran yıkılma tehdidiyle karşı karşıya kaldığından kalıcı politikalar izlemekten uzaktırlar.

Türkiye için tedbir alınmaması durumunda önümüzdeki yıllarda benzer bir risk her zaman söz konusudur. Bunun gerçekleşmesi ve istikrarın bozulması durumunda ise, bugüne kadar elde edilen bütün kazanımlar kaybolacak, yapılan bütün fedakârlıklar heba olacaktır. Bütün bunların yaşanmaması için hükümet sisteminin değişmesi acil ve hayati bir konudur.

İLK TARTIŞMALAR ERBAKAN, ÖZAL VE TÜRKEŞ DÖNEMİNDE YAPILDI

Neden bugün başladı bu tartışma?

Aslında bu tartışma bugün başlamadı. Tartışmanın ne-redeyse bir asn geçkin bir tarihi bulunuyor. Bu yönüyle bakıldığında, 1850'li yıllardan başlayarak, 1909,1924,1941 ve 1982 anayasaları ile devam eden tarihi bir arka plana sahip. Cumhuriyetin ilk dönemlerinde fiilen başkanlık sistemine yakın bir model uygulandı.1961 ve 1982 Anayasaları yazılırken başkanlık modeli üzerinde duruldu. 1970 yılında Necmettin Erbakan'in öncülüğünde kurulan Milli Nizam Partisi'nin programında yer aldı. Alparslan Türkes'in Dokuz Işık Adlı Kitabında Türkiye için ideal hükümet modelinin başkanlık sistemi olduğu belirtildi. Ardından Özal ve sonrasında Demirel başkanlık sistemini tartışmaya açtı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBaşbakantarifi
Görüş Bildir