550 Vekilden Sadece 18'i Mal Varlığını Açıkladı

 > -
Abone ol

Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin öncülüğünde 17 sivil toplum kuruluşunun yürüttüğü ‘Dürüstlük Taahhütnamesi’ kampanyası kapsamında sadece CHP ve HDP’den toplam 18 vekil mal beyanında bulundu.

19 Kasım itibariyle mal varlıklarını beyan eden vekiller

Mal varlığı beyanı ve Dürüstlük Taahhütnamesi 

Açık Koalisyon projesi kapsamında, şeffaf ve hesap verebilir bir kamu yönetimi ve siyasetin oluşturulması amacıyla seçilmiş vekillerin düzenli olarak mal beyanında bulunmalarının sağlanmasını amaçlanıyor.

Bunun yanında, vekillerin şeffaf bir kamu yönetimi adına görevlerini kötüye kullanmayacakları, siyasi güçlerini kişisel servet adına kullanmayacakları ve çevrelerine menfaat sağlamayacaklarına ilişkin bir de Dürüstlük Taahhütnamesi imzalaması isteniyor.

AKP ve MHP'den katılan olmadı

AKP ve MHP'den katılan olmadı
AKP ve MHP'den katılan olmadı

Bundan önceki 7 Haziran seçimlerinde de yürütülen kampanyaya bu kez, 19 Kasım itibariyle sadece sekiz CHP’li ve 10 HDP’li vekil katıldı. Henüz AKP’den ve MHP’den şeffaf bir yönetim adına yapılan kampanyaya katılmadı.

7 Haziran seçimleri öncesinde ise, sadece AKP İzmir 7’inci sıra vekil adayı Cemal Bekle, mal varlığını açıklamıştı.

İlk imzalayan Purçu oldu

Dürüstlük Taahhütnamesi’ni şimdiye kadar 3 vekil imzaladı. İlk isim ise Türkiye’nin ilk Roman milletvekili CHP’li Özcan Purçu oldu. Purçu aynı zamanda mal beyanında da bulundu. Purçu’yu CHP Manisa vekili Özgür Özel ve CHP Ordu vekili Seyit Torun izledi.

Öte yandan kampanya kapsamında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da mal beyanında bulundu. 

Daha önce kamuoyuyla mal varlığını paylaşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise, henüz kampanyaya katılmadı.

Vekillere Twitter'dan çağrı yapılabiliyor

Şeffaf bir kamu yönetimi adına yürütülen ‘Açık vekil’ kampanyası, vatandaşlar tarafından takip edilebiliyor.

acikvekil.seffaflik.org sitesinde, katılımcı vekillerin mal beyanları yer alırken, 550 milletvekilinden henüz ‘açık vekil’ olmaya yanaşmamış vekillere de Twitter üzerinden mesaj gönderilerek kampanyaya davet edilebiliyor.

Açık Vekil ve Diken

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir