Ve Murat Eren Tahliye Oldu...

 > 
90PAYLAŞIM

Kumpas Davası'ndan cezaevinde tutuklu bulunan tek asker olan Pilot Yüzbaşı Mehmet Eren askeri yargıtayın kararının ardından akşam saatlerinde tutuklu bulunduğu Kartal Yarı Açık Cezaevi'nden tahliye edildi.

Cezaevinden çıkar çıkmaz dışarıda kendisini bekleyen eşine ve sevdiklerine sarılan Eren daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

 "Özgür olmayı daha henüz tadamadım. Komutanlarım daha tecrübeliler, bunu tatmak her halde biraz süre alacak. Bugün 3 tane şehidimiz vardı Boğaz'da, Güneydoğu'da içeriden hançerlenmesine rağmen, hem emniyet, hem silahlı kuvvetler içeriden ciddi hançer almasına rağmen mücadelelerine devam ediyorlar. Hala şehit veriyoruz. Allahtan rahmet diliyorum onlara. Bu süreçte, sivil, asker, polis, korucu mücadeleyi veren tüm milletimize Allah'tan kolaylıklar diliyorum. Tabiki tarif edilmesi çok zor duygular içindeyim" dedi.

"Bu kadar çabuk olacağını beklemiyordum"

Eren, "Ben çıktım, inşallah özgür olduğumu bir an önce hissetmeye başlarım. Ama iki tane daha ast subayımız var içeride, Ali kaya ve Özcan İldeniz. Onlara buradan selam ediyorum, sabırlar diliyorum. Onlarda inşallah bu süreçte bir an önce dışarı çıkacaklar, kalben inanıyorum. Tahliyemi bekliyorum ama bu süreçten önce bekliyordum. 10 senedir uğraştığım bilirkişi raporunu ilk defa 30 Haziran'da Ankara 2. Ağır Ceza mahkemesi ilk defa kabul etti. Oradan ben umutlanmıştım zaten. Ama bu kadar çabuk olacağını beklemiyordum. 

Bunun kumpas olduğunu ben biliyordum, fakat diğer insanlar yeni öğrendiler. Bana inan sivil, asker, silah arkadaşlarım, devre arkadaşlarım vardı. Her şeye rağmen maddi, manevi yanımda olan o kadar çok insan varmış ki hiç tanımadığım, kalbin kalbe değmesi olayı ben burada çok güzel yaşadım" diye konuştu.

"Kırgın değilim, devlete küsülmez"

Eren, bir gazetecinin "Silahlı kuvvetleri dönecek misiniz?" sorusuna, "Vatan sever, Atatürkçü ve devletçi bireyler olarak yetiştirildik. Tabiki vatan bize 'gel şu görevi yap' ben uçuş hocasıyım aynı zamanda. Uzun süre ara verdim ama inanıyorum ki çok pilotları yetiştirebilecek yetim hala devam ediyordur. Gönlüm ister bir an önce uçuşa dönmeyi. Silahlı kuvvetlere çağırırlarsa hayır diyemem her halde. Kırgın değilim, devlete küsülmez. İçimde o üniforma aşkı hiç sönmedi benim. Ben hep subay kimliğimi taşıdım, Atatürk'ün askeriyim" ifadelerini kulandı. 

"Herhangi bir gelişme olursa direk kaçacaktım buradan"

Murat Eren, 15 Temmuz Darbe girişimi hakkında da açıklamalarda bulunarak, "Öğrencilerimden yok ama tanıdıklarımdan. İşin aslı, bunu Fethullah Gülen'in ekibinin yaptığını ilk etapta fark ettim. Kıyafetimi giydim, her hangi bir gelişme olursa, direk kaçacaktım buradan ve mücadeleye dışarıda devam edecektim. Bunu telefonla bir kaç arkadaşımıza da söyledim. Teyakkuz da bekliyordum burada. Burada bir kafesin içerisindesiniz en kolay bulacakları kişi burada bendim. Bu mücadeleyi dışarıda kanımın son damlasına kadar devam ettirirdim. öyle bir duygu içerisindeydim, hazır bekliyordum. Kalbi vatan sevgisiyle çarpan hangi görüşte olursa olsun vatandaşı hesaba katmadılar" dedi.

Murat Eren'in tahliye kararını avukatı Hüseyin Ersöz Twitter hesabından duyurmuştu

Ersöz," Askeri Yargıtay, pilot Murat Eren hakkında yargılamanın yenilenmesi ve infazın durdurulması kararı verdi. Murat Eren birkaç saat içinde özgür." açıklamasını yaptı. 

"Atabeyler Davası" olarak bilinen dava kapsamında 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılan ve bu cezası onanan helikopter pilotu Yüzbaşı Murat Eren, Askeri Yargıtay'ın ardından yerel mahkemeye de yeniden yargılanma başvurusunda bulunmuştu. 

Eren'in avukatı Hüseyin Ersöz tarafından Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunulan 22 sayfalık dilekçede Murat Eren'in Gülen örgütü tarafından kurgulanarak, yargılanan kişilerin Türk Silahlı Kuvvetlerin tasfiyesini amaçlayan bir dava sürecine dahil edildiği belirtilmişti.

Suçlama neydi?

Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda helikopter pilotu olan Kurmay Kıdemli Kara Pilot Yüzbaşı Murat Eren'in,  2006'da "Atabeyler Çetesi"nin lideri olduğu iddia edildi. Kara pilot, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast girişimi planlamakla suçlanmıştı. 

 Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda görevli iki yüzbaşı ve iki astsubayın da aralarında bulunduğu 11 kişi ile birlikte gözaltına alınan Eren, bu suçlardan beraat ederken, "İzinsiz patlayıcı madde bulundurmak ve nakletmek" suçlamasıyla 4 yıl 2 ay hapis cezası almıştı. 

Pilot Eren'e Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nde yargılandığı davada da, kendisinde bulunduğu iddia edilen bir CD'deki dijital dokümanlar nedeniyle "Gizli belge bulundurma" suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezası verilmişti. 

Öte yandan Yüzbaşı Murat Eren'in tahliye edilmesi için "change.org" sitesinde imza kampanyası başlatılmış ve Ekşi Sözlük'te "Cezaevinde Unutulan Yüzbaşı" adıyla açılan başlık yoğun ilgi görmüştü.

DHA, AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir