Ve Kadınlara Özel 'Pembe Ulaşım' Uygulamaları Yine Türkiye Gündeminde

 > -

Pembe otobüs, taksi, vagon gibi uygulamalar belli aralıklarla Türkiye gündemine gelmeye devam ediyor. İlk olarak Saadet Partisi İstanbul İl Kadın Kolları'nın yürüttüğü ‘kadınlara özel pembe otobüs’ kampanyası ile gündeme gelen öneri, Özgecan Aslan cinayetinden sonra tekrar üzerine tartışılan bir uygulama olmuştu. Dün Malatya Belediye Başkanı AKP’li Çakır, toplu ulaşımda “Pembe Trambüs” uygulamasına geçeceklerini açıkladı. Kadın örgütleri ise uygulamaya karşı çıkıyor ve ekliyor: "Kadını hayatın içinden men etmenin başka bir biçimi..."

Öneriyi ilk kez 2012 yılında Saadet Partisi İstanbul İl Kadın Kolları gündeme taşımıştı.

Fotoğraf: saadetkadin.org

Nurullah Ardıç, 20 yaşındaki Özgecan Aslan cinayeti ardından, "kadına yönelik cinsel şiddetin önüne geçmek için" öneriyi tekrar gündeme getirdi.

Ve tabii tepkiler gecikmedi, 'kurumsallaştırılmış cinsiyetler arası eşitsizlik’ eleştirileri hayli yaygındı...

Uygulama ilk olarak 2015 yılının mart ayında Şanlıurfa’da başlatıldı.

Ekşi Sözlük'ten yükselen bir ses: "Varlığımı kabul edin"

2016'da Saadet Partisi önerisini tekrar etti ve bu proje için toplanan imzaları İBB Başkanı Kadir Topbaş’a gönderdi.

İBB "Uygun bulunmamıştır" dedi, tepkiler üzerine kampanya tarihe karıştı.

Kadınların kısa süre önceki bir ‘pembe taksi’ uygulamasına yanıtıysa, sosyal medyada “Biz binmeyeceğiz, siz insan olmayı öğreneceksiniz” olmuştu.

Ve dün Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Ahmet Çakır, sadece kadınların kullanacağı “Pembe Trambüs” uygulamasına geçeceklerini açıkladı.

Çakır, ‘trambüsün çok seçkin bir proje olduğunu’ iddia ederek, “Şu anda 12 tane trambüsümüz var. Mayıs ya da Haziran aylarında 10 tane daha trambüs alacağız. Onların da gelmesiyle oradaki toplu taşıma daha da rahatlayacak” diye konuştu.

Üniversite öğrencilerinin trambüsle ilgili bir takım talepleri olduğunu öne süren Çakır, “Bunların en önemlisi sadece bayanların kullanabileceği pembe trambüslerdi. Hatta bununla ilgili bir de kampanya başlatmışlardı. Bizler de bu talebi dikkate aldık ve bununla ilgili bir çalışma başlattık. İnşallah 2 trambüsü sadece bayan yolcularımıza yönelik alacağız. Trambüsler şu anda üretim bandında, o konuda görüşmelerimiz devam ediyor. Biz trambülserin renklerinin farklı olmasını söyledik 2 trambüs pembe olacak” dedi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu: "Kadın düşmanı politikalardan bıktık!"

ilerihaber.org

Söz konusu uygulamayı BirGün’den Uğur Şahin'e değerlendiren Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi, Trambüs uygulamasının, ‘ayrımcılık’ olduğunun altını çizerek, “Uygulamanın kendisinden de pembe renginden de midemiz bulanıyor. Bu kadını yine ayırarak, hayatın içinden men etmenin bir başka biçimidir” diyor.

Böyle bir uygulamaya itirazları olduğunu vurgulayan Kav sözlerini şöyle sürdürüyor: 

“Biz özel otobüs değil, eşit yurttaşlar olarak erkeklerin yarandığı bütün haklardan yararlanmak ve var olmak istiyoruz. Kadın düşmanı bu politikalardan bıktık usandık. Kadınlara ve kız çocuklarına saldırı haberlerini aldığımız bir günde, kadına yönelik şiddetle böyle mücadele edilemez. Çözümden uzak, göstermelik ve kadınlara eşitsiz muameleyi pekiştiren bir uygulama getiriyorlar. Karma eğitime savaş açanların ve kadınları eve kapatmanın örnekleridir bunlar. Bunu reddediyoruz.”

Benzer uygulamalar bazı ülkelerde hayata geçirildi...

Pembe Otobüs, ilk olarak Mexico City’de sefere konuldu ve sadece kadınların kullandığı otobüslerdi. 

İran, Dubai, Mısır, Endonezya gibi ülkelerde ise ‘pembe vagon’ uygulamasına rastlamak mümkün.

Kadın istismarı ve tecavüz haberleriyle sık sık gündeme gelen Hindistan’da da 2009 yılından beri bazı şehirlerde ‘kadınlara özel’ vagonlar mevcut. 

Ancak ülkenin kadına şiddet ve cinsel saldırı vakalarında bu sayede bir gelişme yakaladığı söylenemez.

Hindistan, kadınlara yönelik taciz vakalarının toplu taşımada ‘tecrit’ uygulamalarıyla azaltılamayacağının en canlı örneği.

Peki siz ne düşünüyorsunuz?

Uygulamanın faydalı olduğunu düşünüyorum
Uygulamanın yetersiz olduğunu düşünüyorum
Uygulamanın cinsiyetler arası eşitsizliği pekiştiren bir uygulama olduğunu düşünüyorum

Kaynaklar: Birgün,Diken, Akit ve Hürriyet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016Adalet ve Kalkınma PartisiDubaiEndonezyaHindistanİranİstanbulİstanbul Büyükşehir BelediyesiKadir TopbaşMalatyaMısırŞanlıurfaSavaşTecavüz
Görüş Bildir