Görüş Bildir

Ve HSYK O Hakimleri Görevden Aldı

Anasayfa > Gündem

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi bugün olağanüstü toplandı ve tahliye krizinin İstanbul 29. ve 32. Asliye ceza mahkemesi hakimlerini haklarındaki soruşturma sonuçlanıncaya kadar tedbiren açığa aldı.

Sanık avukatlarının reddi hakim itirazlarını kabul ettikten sonra “10 Sulh Ceza Hakimliği’nin ‘yok hükmünde kararı’ yok hükmündedir” diyen ve suç duyurusunda bulunma kararı alan İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Metin Özçelik ile, tahliye kararlarını verip Başsavcılığın gönderdiği dosyayı “tahliye kararları yerine getirilsin” diyerek İnfaz Savcılığı'na tekrar yollayan İstanbul 32. Asliye Ceza Hakimi Mustafa Başer açığa alındı.

HSYK, tutuklu şüpheliler hakkında tahliye kararı veren iki hakimle ilgili iddiaları görüşmek üzere saat 14.00'te olağanüstü toplantı yapma kararı aldığını açıklamıştı. Tahliyelerle ilgili hazırlanan ön raporda, HSYK tarafından görevlendirilen iki baş müfettiş, hakimlerin açığa alınmaları yönünde görüş bildirmişti.

Şanlıurfa'da da bir hakim açığa alındı

HSYK 2. Dairesi, usulsüz dinlemelere ilişkin Şanlıurfa merkezli 11 ilde gerçekleştirilen operasyonda tutuklanan 3 polisin tahliyesine karar veren nöbetçi Hakim Habil Kahraman'ı da tedbiren açığa aldı. 

Dairenin hakimler hakkındaki kararları, oy çokluğuyla aldığı öğrenildi.

'Kamuoyundan özür diliyorum'

'Kamuoyundan özür diliyorum'

HSYK 2. Dairesi Başkanı Mehmet Yılmaz, karara ilişkin şunları söyledi:

“Hiçbir kimsenin suç işleme özgürlüğü yok. Bu mahkemelerin bu kararları verme yetkisi yok. Hakimler, anayasada tarif edildiği üzere, anayasa ve hukuka uygun vicdani kanaatlerine göre hüküm verirler. Kanundan kaynaklanmayan yetkiyi kullanan, kanunun emredici hükmüne aykırı karar veren bir hakimin varlığı, kamu düzeni, hukuk güvenliği ve saygınlığı için felaket olacaktır. Kamuoyundan özür diliyorum. Araya hafta sonu girmesi nedeniyle kararımız gecikti.'

AA ve Hürriyet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?