Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ve Dolar 2,62'yi Aştı

Anasayfa > Gündem

Doların yükselişi sürüyor, 1 dolar 2.62 TL'yi geçerek tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.6211'i gördü . Altının gramı da 101 TL'yi geçti. Borsa İstanbul ise 17 Aralık 2014'ten bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Güne 2.5630 seviyelerinde başlayan dolar,öğle saatlerinde ise kur 2,5997'ye ulaştı, sonrasında da 2.60'ı aşarak rekor tazeledi. Dolar, akşam saatlerinde ise 2.62'yi geçerek tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.6211'i gördü.

Doların aralıksız yükselişi üzerine Merkez Bankası döviz satış ihalesinde miktarı artırdı. Merkez Bankası 'minimum 40 milyon dolar' olarak ilan ettiği döviz satış ihalesini '60 milyon dolar' seviyesine çıkardı.

Borsa hızla düşüyor

Borsa İstanbul'da güne ciddi kayıplarla başladı. 81.010 puandan açılan endeks 80.183'e kadar düştü. Bu, 17 Aralık 2014'ten bu yana Borsa İstanbul'un gördüğü en düşük seviye. Öğlen saatlerinin verilerine göre borsada 47 hisse senedinin değeri arttı, 75'inin değeri değişmedi, 335'inin ise değeri düştü.

Gram altın 101 TL'yi geçti

Dolar'daki yükselişe bağlı olarak altın fiyatları da yükseliyor. Sabah saatlerinde 99,54 kuruş olan bir gram altın 101,15 Türk Lirasına kadar çıktı. Çeyrek altın ise 163,92 TL'den satılıyor.

Dolar endeksi zirvede

Dolar bu hafta altı önemli para biriminden oluşan sepet karşısında 95,636 ile 11 yılın zirvesini gördü.Yılın başından bu yana yüzde 6 yükselen dolar endeksini, diğer gelişen ülke ekonomilere kıyasla ABD ekonomisinin daha hızlı büyümesi ve ABD'de görece daha yüksek olan faizler destekliyor. ABD'de Cuma günkü tarım dışı istihdam verisi de doların yönünde etkili olacak.

ABD ne zaman faiz artıracak?

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 2016'nın ilk yarısından önce gitmemesi gerektiğini söyledi. Fed'in para politikasını belirleyen Açık Piyasa Kurulu'nda bu yıl oy hakkı olan Evans, yapacağı bir konuşma için hazırlanan metinde, 'Rahatsız edici düzeyde düşük enflasyon ve küresel ortamdaki belirsizlik göz önüne alındığında faizleri zamanından önce artırmanın getireceği risklerin büyük, faydanın ise az (olduğu görülür)' dedi.

Evans, Fed'in, faizleri bulunduğu sıfıra yakın seviyede gelecek yıla kadar tutsa bile enflasyonun büyük ihtimalle yüzde 2 hedefine 2018 sonundan önce ulaşmayacağını belirtti. Evans, Fed Açık Piyasa Kurulu'nda faizlerin sıfıra yakın düzeyde bir yıl daha kalmasını savunan ender üyelerden biri.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Kavinsky

Şimdi mantıken bakınca Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı Türk Lirası değer kaybetsin diye elinden geleni yapıyor. Normalde böyle bir şey kabul edilemez, ... Devamını Gör

Nurettin Bayar

paradigmadır o paradigma yiğit bulut öyle dedi..

Ömer Çetin

hey gidi hey telekineziden paradigmaya ne güzel terimler biliyor jöle kafa...

uranicus

g.. kılları yine verir haziranda % 50 oyu dolar iner 2 ye. Ama iş işten geçmiş olur batan batar kazanan kazanır, olan garibim vatandaşa olur.Yazık bu ülkeye,... Devamını Gör