Ve Binali Yıldırım Açıkladı: İşte Yeni Kabine!

 > -

Pazar günü AKP Genel Başkanı seçilen ve 65. Hükümet'i kurmakla görevlendirilen İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinin ardından yeni kabineyi açıkladı. 

14 bakan aynı şekilde kabinedeki yerlerini korurken 8 isim yeni kabinede yer almıyor. Bir önceki kabinede Başbakan Yardımcısı olan Yalçın Akdoğan yeni hükümette yer almadı. Akdoğan’ın yerine başbakan yardımcılığına Veysi Kaynak geldi. Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu kabine dışı kalan isimlerden. 

Mehmet Şimşek'in yeni kabinede olup, olmayacağı merak konusuydu. Şimşek koltuğunu korudu ve Başbakan Yardımcısı olarak kaldı. 

58, 59 ve 60. ve 61. Hükümet'te Sağlık Bakanlığı görevinde bulunan ve 2002'den başlayarak 11 yıl boyunca bu görevi yürüten Recep Akdağ, bu göreve 5. kez atanarak Sağlık Bakanlığı'na geri döndü. 

Yeni kabinede yine tek kadın bakan var: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya.

Ayrıca 65. Hükümet'te yer alan ancak görevi değişen 4 isim bulunuyor. Başbakan Yardımcısı iken Kalkınma Bakanı olan Lütfi Elvan bu isimlerden biri. Davutoğlu'na en yakın isimlerden olan Elvan'ın kabinedeki yerini koruması 'sürpriz' olarak değerlendiriliyor. Bir diğer sürpriz ise Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın Milli Eğitim Bakanlığı görevine getirilmesi...

AK Parti'nin olağanüstü kongresinin ardından 65. Hükümet'i kurma görevini alan Binali Yıldırım, yeni kabineyi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunduktan sonra kamuoyuyla paylaştı.

8 bakan yeni kabinede yok

Bir önceki hükümette Bakan olarak görev yapan 8 isim yeni kabinede yer almadı. Bu isimler, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, AB Bakanı Volkan Bozkır, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş...

Ve Binali Yıldırım Açıkladı: İşte Yeni Kabine!
Ve Binali Yıldırım Açıkladı: İşte Yeni Kabine!

AK Parti milletvekilleri, yeni kabineyi telefonlarından canlı olarak izledi (Fotoğraflar:  Zahidin Koşuş / Al Jazeera Türk)

4 ismin bakanlıkları değişti

Hem eski hem de yeni kabinede yer alan ancak bakanlıkları değişen 4 isim bulunuyor. Bir önceki hükümette Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Fikri Işık yeni hükümette Milli Savunma Bakanı, Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan Kalkınma Bakanı, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı Kültür ve Turizm Bakanı, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da Milli Eğitim Bakanı oldu.

Binali Yıldırım: Başbakan

İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesini bitirdi. Yüksek lisansını aynı fakültede tamamladı. Dünya Denizcilik Üniversitesi'nde ihtisas eğitimi aldı.

İTÜ Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesinde asistan ve araştırma görevlisi olarak çalıştı. Camialtı Tersanesi ve Gemi Sanayii Genel Müdürlüğünde mühendislik ve çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı. İstanbul Deniz Otobüsleri Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. AKP Kurucular Kurulu Üyesi oldu. Dünya Denizcilik Üniversitesi Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi.

22. Dönemde İstanbul, 23. Dönemde Erzincan Milletvekili seçildi. 58, 59 ve 60. Hükümetlerde Ulaştırma Bakanlığı yaptı. 61. 62. ve 64. Hükümette yeniden Ulaştırma Bakanı oldu.

Yeni 'ekonomi' yönetimi:

Mehmet Şimşek: Başbakan Yardımcısı

Ekonomist. 23. Dönem’de Gaziantep Milletvekili seçildi. 60. Hükümet’te Devlet Bakanlığı görevine atandı. Hükümette yapılan değişiklikte, Maliye Bakanlığı görevine getirildi. 61. Hükümet’te Maliye Bakanlığı görevini yeniden üstlendi. Bir önceki dönemde Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısydı.

Naci Ağbal: Maliye Bakanı

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. 13 Eylül 2015 tarihi itibariyle AK Parti’de Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan yardımcısıydı. 24 Kasım 2015’te kurulan 64. Türkiye Hükümeti'nde Maliye Bakanlığı görevine atandı. 

Nurettin Canikli: Başbakan Yardımcısı

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Ekonomi Bölümü mezunu. AK Parti’nin kurucu üyelerinden. Maliye Bakanlığı’nda Maliye Başmüfettişi, Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı ve İstanbul Defterdarı Vekili olarak görev yaptı. Kasımda yapılan seçimlerden önce Gümrük ve Ticaret Bakanı’ydı.

Nihat Zeybekci: Ekonomi Bakanı

Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunu. İş hayatına özel sektörde başladı. 26 Aralık 2013’te Ekonomi Bakanı oldu. 61, 62 ve 63’üncü hükümetlerde Ekonomi Bakanlığı yaptı.

Ahmet Arslan: Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı

Gemi İnşa ve Makine Mühendisi. Denizcilik Müsteşarlığı Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı ve Ulaştırma Bakanlığı Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları (DLH) İnşaatı Genel Müdürlüğü görevlerini yürüttü. Devlet Hava Meydanları İşletmesi, TT-NET ve Türk Loydu Vakfı Yönetim Kurulu, TÜRKSAT Denetim Kurulu, TOBB Denizcilik Meclisi üyeliği yaptı. "Türk Dünyası Mühendislik Ödülü", "Fahri Profesörlük" unvanı ve "2010 Yılı Negatifi Pozitife Çevirenler Yılın Bürokratı" ödülleri sahibi.

Süleyman Soylu: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı

Eski Demokrat Parti Genel Başkanı. 12 Eylül Referandumu için sunulan anayasa değişikliği paketinin, Türkiye’nin dönüşümü ve demokratikleşmesi için hayati öneme sahip olduğunu söyleyen Süleyman Soylu, ”Demokrasi Buluşmaları” adını verdiği bir dizi seminer düzenledi ve arkadaşlarıyla birlikte Türkiye’yi dolaşarak ”evet” oyu tercihinin sebeplerini milletle paylaştı. Bu faaliyetinin ardından Hüsamettin Cindoruk'un genel başkan olduğu DP'den ihraç edildi. Tayyip Erdoğan tarafından aktif siyasete yeniden davet edildi. 30 Eylül 2012'de AK Parti MKYK'sına seçildi. AK Parti Ar-Ge'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde AK Parti'den Trabzon Milletvekili seçildi. 12 Eylül 2015 AK Parti 5. Olağan Kongresi'sinde yeniden MKYK üyeliğine seçildi. 13 Eylül 2015'te de Teşkilâttan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini Mustafa Ataş'a devretti. Türkiye'nin 1 Kasım'da seçime gitmesinden dolayı Süleyman Soylu yine Trabzon'dan 1. sıra adayı oldu. 24 Kasım 2015’te kurulan 64. Türkiye Hükümeti'nde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine atandı.

Mehmet Özhaseki: Çevre ve Şehircilik Bakanı

1998-2015 yılları arasında Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı’ydı. 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi'nden Kayseri milletvekili seçildi. 1 Kasım 2015 seçimlerinde yapılan seçimlerde de yine Kayseri milletvekili seçildi.

Berat Albayrak: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı

2015 yılı milletvekili seçimlerinde AK Parti milletvekili oldu. 24 Kasım 2015’te Ahmet Davutoğlu’nun 64. Hükümet kabinesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görevlendirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı.

Faruk Çelik: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı

Refah Partisi’nde il başkanlığı, Fazilet Partisi’nde genel başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. 21’inci dönem Bursa milletvekili olarak TBMM'ye girdi. İçişleri ve Dilekçe Komisyonu üyeliklerinde bulundu. AKP Kurucular Kurulu üyesi oldu. 22’nci ve 23’üncü dönemlerde Bursa milletvekili; 24’üncü ve 26’ncı dönemlerde Şanlıurfa Milletvekili olarak Meclis’e girdi. 2002 - 2007 yılları arasında Grup Başkanvekilliği yaptı. 60, 61 ve 62’nci hükümetlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Devlet Bakanlığı görevlerini yürüttü. 64’üncü hükümette de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevine getirildi.

Bülent Tüfenkçi: Gümrük ve Ticaret Bakanı

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. 2011-2015 yılları arasında AK Parti Malatya İl Başkanı olarak görev yaptı. 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde Malatya Milletvekili seçildi. 1 Kasım 2015’te yapılan erken genel seçimlerde yeniden Malatya Milletvekili seçildi. 24 Kasım 2015’te kurulan 64. Türkiye Hükümeti’nde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı görevine atandı.

Lütfi Elvan: Kalkınma Bakanı

Maden Yüksek Mühendisi, Ekonomist ve Planlamacı. İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi mezunu. 24 Kasım 2015’te, 64. Hükümet kabinesinde Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı.

Kabinedeki diğer isimler:

Numan Kurtulmuş: Başbakan Yardımcısı

Akademisyen. HAS Parti'nin feshedilmesinin ardından birçok partiliyle birlikte 22 Eylül 2012’de düzenlenen törende AK Parti'ye katıldı. 4 Ekim 2012’de AK Parti Merkez Yürütme Kurulu’nda yapılan revizyonla Kurtulmuş, Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. 10 Ağustos 2014’te Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan'ın, 62. Hükümet’i kurmakla görevlendirdiği Davutoğlu tarafından Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirildi. 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 tarihlerinde yapılan genel seçimlerde Ordu milletvekili seçildi. 24 Kasım 2015’te Davutoğlu tarafından açıklanan 64.Hükümet'e Başbakan Yardımcısı olarak atandı. Kurtulmuş bir önceki dönemde aynı zamanda Hükümet Sözcülüğü görevini yürüttü.

Faruk Özlü: Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı

Makine Mühendisi olan Faruk Özlü, 90’lı yıllarda Savunma Sanayii Müsteşarlığı yaptı. Türkiye’nin kendi tasarımı “ilk milli tankı ALTAY”, “ilk insansız hava aracı ANKA”, “ilk milli gemisi MİLGEM” projelerinin yürütülmesinde Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptı.  “Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı”, “A400M Nakliye Uçağı”, “F-35 Savaş Uçağı”, F-16 ve Helikopter Elektronik Harp Sistemleri”,  “M60 Tank Modernizasyonu”, “Yazılım ve Simülatörler”, “Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemleri” görev aldığı projelerden bazıları.

Tuğrul Türkeş: Başbakan Yardımcısı

İktisatçı. 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde Ankara Milletvekili olarak TBMM'ye yeniden seçildi. 26 Ağustos 2015'te Ahmet Davutoğlu'nun geçici Bakanlar Kurulu üyeliği için yaptığı teklifi kabul etti. Bu karar nedeniyle MHP Disiplin Kurulu’na sevk edildi. 5 Eylül 2015'te MHP'den ihraç edildi. 28 Ağustos 2015’te Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan Geçici Seçim Hükümeti’ne Başbakan Yardımcısı olarak atandı. AK Parti’den Ankara milletvekili adayı oldu. 1 Kasım 2015 seçimleri sonucunda AK Parti Ankara Milletvekili seçildi. 24 Kasım 2015’te Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 64. Hükümet'e Başbakan Yardımcısı olarak atandı.

Veysi Kaynak: Başbakan Yardımcısı

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. 23. Dönem Kahramanmaraş Milletvekilliği, Türkiye - Bahreyn Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı yaptı. 7 Kasım 2011 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararıyla Adalet Bakanı yardımcısı oldu. 25. Dönem Kahramanmaraş Milletvekili seçildi.

Bekir Bozdağ: Adalet Bakanı

Avukat. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Yüksek lisansını Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dinler Tarihi Anabilim Dalı’nda tamamladı. Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 22 ve 23. dönemlerde Yozgat Milletvekili seçildi. 61. Hükümette Başbakan Yardımcılığı görevini üstlendi. Bir önceki dönemde de Adalet Bakanı olarak görev yaptı.

Fatma Betül Sayan Kaya: Aile ve Sosyal Poltikalar Bakanı

Elektrik-Elektronik Mühendisi. 2009’daki 5. Olağan Kongre ile AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi seçildi. Tayyip Erdoğan'la 2012 yılına kadar AK Parti Genel Başkan Danışmanı olarak çalıştı. Partideki sosyal medya çalışmalarını yürüttü. 2014 Yerel Seçimleri Seçim Koordinasyon Merkezi Tanıtım Medya Sorumlusu ve 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan İstanbul seçim ofisi Tanıtım Medya Sorumlusu olarak görev yaptı.

Ömer Çelik: Avrupa Birliği Bakanı

AK Parti Sözcüsü olarak görev yapan Ömer Çelik, siyaset bilimci ve dış politikada uzman bir isim. Gazi Üniversitesi mezunu. 2002 itibariyle o dönem Başbakan olan Tayyip Erdoğan'ın siyaset danışmanlığını yaptı. Mart 2010'da da AK Parti'nin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. 24 Ocak 2013’teki kabine değişikliği sonucu Kültür ve Turizm Bakanlığı yaptı.

Mevlüt Çavuşoğlu: Dışişleri Bakanı

Ankara Üniversitesi SBF Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirdi. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu üyesi. 22 ve 23. dönemlerde Antalya Milletvekili seçildi. Bir önceki dönemde de Dışişleri Bakanı’ydı.

Akif Çağatay Kılıç: Gençlik ve Spor Bakanı

Lisans eğitimini İngiltere'deki Hertfordshire Üniversitesi'nde "Siyaset ve Avrupa Çalışmaları" bölümünde tamamladı. Siyaset Bilimi ve Avrupa Ekonomisi alanında eğitim gören Akif Çağatay Kılıç, Sabancı Holding Universal Trading UK Şirketi'nde (Londra) satın alma görevlisi olarak bir yıl süreyle İngiltere'de görev aldı. 2003 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezi'nde Danışman olarak çalışma hayatına devam eden Kılıç, bu süreç içerisinde Başbakanlık Müşaviri, Özel Kalem Müdür Yardımcılığı gibi görevler üstlenerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde, Erdoğan'ın kurmay ekibinde uzun yıllar görev yaptı. Kılıç ayrıca, özel kalem müdür yardımcılığı görevini üstlendiği bu dönemde, yurt dışı gezilerinin çoğunda Erdoğan'ın tercümanlığını yaptı. AK Parti'nin Samsun'da yüzde 61,86 oy oranı aldığı 12 Haziran'daki seçimler sonucunda milletvekili oldu. 26 Aralık 2013 tarihinden beri, 61, 62, 63, 64 ve 65. Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinin Gençlik ve Spor Bakanı.

Efkan Ala: İçişleri Bakanı

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunu. 1999’da İçişleri Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı Şube Müdürü olarak atandı ve sonrasında İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı olarak görev yaptı. 30 Ocak 2003’te Batman Valisi, 14 Eylül 2004’te de Diyarbakır Valisi olarak atandı. 8 Eylül 2007’de atandığı Başbakanlık Müsteşarlığı görevini 25 Aralık 2013 tarihine kadar yürüttü. 26 Aralık 2013 tarihinde 61. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nde İçişleri Bakanı olarak atandı. Bir önceki dönemde de İçişleri Bakanı olarak görev yaptı.

Nabi Avcı: Kültür ve Turizm Bakanı

Öğretim Üyesi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi’ni bitirdi. 1974’te Kültür Bakanlığı’nda memuriyete girdi. Anadolu Üniversitesi’nin kuruluşunda İletişim Bilimleri Fakültesi’nde öğretim görevlisi oldu. Milli Eğitim Bakanlığı ve Başbakanlık Müşavirliği görevlerinde bulundu.

İsmet Yılmaz: Milli Eğitim Bakanı

Hukukçu, Yönetici ve Gemi Mühendisi. İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Makine Bölümü’nden ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 61. Hükümet’te Milli Savunma Bakanlığı görevine getirildi.

Fikri Işık: Milli Savunma Bakanı

ODTÜ Fen Bilimleri Eğitimi Matematik Öğretmenliği bölümünden mezun. 2007’de AK Parti Kocaeli Milletvekili seçildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevini yürüttü.

Veysel Eroğlu: Orman ve Su İşleri Bakanı

1991’de İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nde profesör oldu. DSİ Genel Müdürlüğü görevi boyunca Kürtün Barajı, Muratlı Barajı ve HES ile Borçka Barajı ve HES gibi projeleri hayata geçirdi. 2007 yılında 60 Hükümet’in Çevre ve Orman Bakanı olarak kabinedeki yerini aldı.

Recep Akdağ: Sağlık Bakanı

Tıp doktoru. Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. 22. Ve 23. dönemlerde Erzurum Milletvekili seçildi. 58, 59 ve 60. hükümetlerde Sağlık Bakanlığı yaptı. 61. Hükümet’te de yeniden Sağlık Bakanlığı görevine getirildi.

Süreç başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayı ve Bakanlar Kurulu listesini atamasına ilişkin yazıyı Başbakanlığa göndermesiyle birlikte güvenoyu süreci başlayacak.

Yeni hükümet listesi, Meclis Başkanlığı'na sunulacak. Hükümet programı en geç bir hafta içinde okunarak güvenoyuna gidilecek. Programın okunmasından iki gün sonra Meclis'te görüşmelere başlanacak.

Görüşmelerin ardından bir gün beklendikten sonra açık oylama yapılacak. Güvenoyu için oylamaya katılanların salt çoğunluğu gerekiyor.  AKP, Meclis'te yeterli oya sahip olduğu için güven oylamasında bir sorun yaşanması beklenmiyor.

En hızlı kurulan hükümetlerden biri

65. Hükümetin, Mayıs ayının son veya Haziran ayının ilk günlerinde Meclis'ten güvenoyu alarak göreve başlaması bekleniyor.

Bu durumda 65. Hükümet, Cumhuriyet tarihinin en hızlı kurulan hükümetlerinden biri olacak.

65. hükümetin ilk toplantısı ‘Beştepe'de...

Yıldırım tarafından açıklanan yeni kabine, ilk toplantısını yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapacak.

Yıldırım, görevi devraldı

Yıldırım, görevi devraldı
Yıldırım, görevi devraldı

Başbakan Binali Yıldırım, görevini Ahmet Davutoğlu'ndan devraldı. (Fotoğraflar: Anadolu Ajansı)

Kabine dışı kalan Akdoğan'dan açıklama

Twitter hesabından açıklama yapan Yalçın Akdoğan, şunları söyledi:

"65. Hükümetimize başarılar dilerim, milletimiz ve kabineye giren bakanlarımız için hayırlı olsun, Allah utandırmasın. Şerefle yaptığımız görevi yeni bakanımıza yine şerefle devrediyorum. Bu görevleri nasip eden Allah'a hamdolsun, tensip edenlere teşekkür ederim."

Twitter'da ne dediler?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir