Ve 'Akil İnsanlar' Çalışmalarına Başladı

 > -

Ve Akil İnsanların İlk Toplantısı Yapıldı

Barış sürecinde görev almak üzere kurulan Akil İnsanlar Komisyonu'nun Doğu Anadolu bölgesi gurubu ilk toplantısına Malatya’da başladı.

Akil İnsanlar , kentteki tüm sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelerek çözüm sürecine ilişkin değerlendirmeleri aldı.Akil Adamlar toplantısına Doğu Anadolu gurubu Başkanı Can Paker(TSEV Başkanı),Başkan Vekili Sibel Eraslan (Yazar), Sekreter Ayhan Ogan (Sivil Dayanışma Platformu Başkanı), Abdurrahman Dilipak (Yazar), Abdurrahman Kurt(AK Parti Diyarbakır eski milletvekili), Zübeyde Teker (Tutuklu ve Hükümlü Yakınları Dernekleri Federasyonu Başkanı) katıldı. Gurubun diğer üyeleri Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan, Hak-iş Genel Başkanı Mahmut Arslan ve Yeni Anayasa platformu kurucusu Mehmet Uçum'un ise bu akşam kente geleceği ve çalışmalara katılacağı belirtildi.

İLK KONUŞMA PAKER'DEN

Akil Adamlar toplantısı Malatya’da faaliyet gösteren çeşitli kesimlerde çok sayıda sivil toplum kuruluşu katılırken, toplantının açılış konuşmasını yapan gurup başkanı Can Peker, Doğu Anadolu Bölgesi Akil Adamlar gurubundaki yer alan arkadaşların her birisinin kendi ayrı görüşlerinin bulunduğunu belirti. Kurulda bulunan herkesin ortak görüşünün bu sürecin barış içerisinde geçmesi olduğunu ifade eden Paker, silahların konuşmadığı sürece çözümün çok daha kolay olacağı ve bu çözümün herkes için mutluluk getireceğini düşünen insanlar olduğunu söyledi. Paker, bu toplantıların kendileri için çok önemli olduğunu belirterek sivil toplumun görüşlerinden alınan görüş ve değerlendirmeleri raporlaştırıp Ankara’ya sunacaklarını kaydetti.

ÇOK BÜYÜK BİR ACI

Moderatörlüğünü eski milletvekili Abdurrahman Kurt’un yaptığı Akil Adamlar toplantısında daha sonra söz alan Gazeteci-Yazar Sibel Eraslan ise geleceğe dair umuduyla beslenen herkes gibi kanın ve gözyaşının durdurulmasını istediğini belirtti. Terör sebebiyle 40 bin civarında insanın toprağa verildiğini anlatan Eraslan “Bu çok bir büyük bir acı, mesele toprağa yatırdığımız canlarla da kalmıyor. Bunun arka planında terörün bizlere ödettiği çok büyük bir bilanço da var” şeklinde konuştu.

KÜRDÜM, KIZILBAŞIM, SOSYALİSTİM

Eraslan’dan sonra söz alan Tutuklu ve Hükümlü Yakınları Dernekleri Federasyonu Başkanı Zübeyde Teker ise konuşmasına ‘PKK’lı ve KCK’lı siyasi tutukluların ailelerinin dernek başkanı olduğunu belirterek ‘Kürdüm, Kızılbaşım ve aynı zamanda sosyalistim birçok kimliği beraber taşıyan biriyim” dedi. Bu ülkede kurulduğu günden bugüne yaşatılan imha ve inkar siyasetinin ötekileşen en önemli kimliğinden birinin sahi olduğunu da belirten Teker, her dönem devletler ve iktidarların bu halkları karşı karşıya getirip kırdırdığını söyledi. Teker konuşmasına şöyle devam etti;

“Birilerin her zaman üstün olma isteği, yapay yarattığı ırk kimliği ile diğerlerini yok ettiği bir gerçek bu ülkede de hayat bulmuştur ve bunun bedelini tüm halklar ödemiştir. Ama bundan sonra artık ödemek istemiyoruz. Bu ülkede artık bundan sonra hiç bir halkın, hiçbir inancın üstün egemen olmasını istemiyoruz eğer olacaksa insan olmak şahsında bir oraklaşmada egemenlik söz konusu olsun.”

PARTİLER ÜSTÜ

Toplantıda daha sonra söz alan Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Ogan’da su sorunun aslında Türkiye’nin meselesi olduğunu ve partiler üstü bir mesele olduğunu belirtti. Akan kanın artık durması gerektiğini vurgulayan Ogan, ‘bu sürecin Türkiye’de ileri, katılımcı demokrasi ve sırtını halka dayamış bir siyasal sistemin yeninden kurulmasına katkı sağlayacak bir süreç olarak görüyorum” dedi.

BARIŞ İSTİYORUZ

Yazar Abdurrahman Dilipak ise tek bir fikrin propagandasını yapıp bir şeye ikna etmek için gelmediklerini belirterek “Bizim tek bir ortak paydamız var, Barış istiyoruz” dedi. Barışa nasıl gidiliri birlikte konuşmak için burada olduklarını belirten Dilipak, ‘Biz doğduğumuz ana babayı kendimiz seçmedik, doğduğumuz zamanı ve toprağı da kendimiz seçmedik. Cinsiyetimizi ya da derimizin rengini de biz seçmedik. Farklılıklarımıza rağmen barış içerisinde de bir arada yaşamanın yolunu arıyoruz” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

'Akil İnsanlar' Çalışmalarına Başladı

Çözüm Süreci kapsamında oluşturulan ve Türkiye’nin 7 bölgesi için 9’ar kişilik heyetler halinde çalışmalar yürütmesi öngörülen ‘akil insanlar’ın Doğu Anadolu Heyeti, ilk toplantısını Malatya’dan başlattı.

Heyette bulunan Mahmut Arslan, İzzettin Doğan ve Mehmet Uçum’un, önceden planladıkları program nedeniyle bugünkü programa katılamadıkları, akşam Malatya’da olacakları bildirildi.

Malatya Ramada Altın Kayısı Otel’de, Malatya’nın sivil toplum kuruluşlarıyla, kanaat önderleriyle, yerel basın temsilcileriyle bir araya gelen heyet, 11 Nisan Perşembe günü saat 17.00’de Belediye Kültür Merkezi’nde Malatya halkıyla görüşecek.

Akil İnsanlar Doğu Anadolu Heyeti’nin üyelerinden olan ve heyetin sekreterliğini yürüten Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Oğan, 8 haftalık bir çalışma planladıklarını, bunun 7 haftasının bölgedeki görüşmelere, 1 haftasının İstanbul’da raporlaştırma çalışmalarına ayrılacağını belirtti.

Ayhan Oğan, bölgedeki çalışmalar kapsamında kapalı salon toplantıları ve açık hava buluşmaları yanında bölge halkıyla, esnafla, sivil toplum kuruluşlarıyla çeşitli ziyaretler ve temaslarda bulunulacağını kaydetti.

Akil İnsanlar Doğu Anadolu Heyeti’nde yer alan ve bugünkü toplantının moderatörlüğünü, AK Parti Milletvekili Abdurrahman Kurt yaptı.

Doğu Anadolu Heyeti Başkanı Can Paker ise yaptığı konuşmada, arabulucu olmadıklarını, sadece halkın görüşünü almak için il il toplantılar düzenleyeceklerini ifade edip, şunları söyledi:

“Bu grup arabulucu, taraflar arasında müzakereye katılan bir grup değildir. Yıllardır devam eden Kürt sorununun ancak barış içinde çözülebileceğini düşünen insanların bir araya gelmesidir. Silah olmadan barış ortamı içerisinde çözüleceğine inanıyoruz. Barış ortamı Türkiye’yi daha fazla demokratikleştirmeye yönlendirecektir. Hepimizin inancı budur. Sizlerin sorularını buradakiler cevaplayacaktır. Silahlar konuşmadığı zaman çözüm çok daha kolay olacaktır. Çözümün mutluluk getireceğini düşünen insanlarımız; çözüm ve süreçle ilgili bize vereceğiniz fikir ve şüpheleriniz çok önemlidir. Biz bunları Ankara’ya ileteceğiz.”

Başkanvekili gazeteci-yazar Sibel Eraslan da, “Çözüm üreten siyasetçiler olacaktır ancak, bir anne ve kadın olarak buradayım. 30 yılda çözümsüzlük, aynı zamanda siyasal ve ekonomik ranta dönüşmüştür. Ama artık terörle beslenen vesayetlerin çözüme karşı olan ve teklifleri olmayanların da aslında kan dökülmesine razı gelmeyeceklerini düşünüyorum. Hangi insan kan dökülmesini ister ki çözümsüzlük adına? Herkesin siyasi görüşü ve düşüncesi var ancak, bir araya gelişimizin özünde hayata dokunuş var” ifadelerini kullandı.

Zübeyde Teker ise, “Etkileneler büyük acılar yaşadı. Bu ülkede yıllarca bir arada dostluk içinde yaşamak önemlidir. Birileri sürekli üstün olma isteği, ırk kimlikleriyle bu ülkede hayat bulmuşlardır. Bunun bedelini ödemek istemiyoruz. Hiçbir inanç ve düşüncenin egemen olmasını istemiyoruz. Malatya halkı nasıl bir barış istiyor? Neleri esas almak gerekiyor? Bunları dinlemek için buradayız. Önemli olan tabanın ne istediğidir. Vicdanınızın aktardığını, sizin sesinizi duyurmak için buradayız” şeklinde konuştu.

Sekreter Ayhan Ogan da, “Üç kişi eksik olarak bugün çalışmaya başladık. Önceden iptal edemedikleri programları nedeniyle İzzettin Doğan, Mehmet Uçum ve Mahmut Aslan beyefendiler bu akşam şehre intikal edecekler” diyerek, şunları kaydetti: “Vatandaş bu süreçten ne anlıyor? Ne beklentileri var? Halkı dinlemek ve sivil toplum kuruluşları dinlemek için buradayız. Tarih, buraya katkı sağlayacakları da unutmayacaktır. Çünkü bu siyaset ve partiler üstü bir meseledir. Türkiye’de ileri ve katılımcı demokrasi dedikleri, sırtını halka dayayan siyasal sürecin başlangıcıdır diyorum.”

Gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak ise, “Barışa nasıl gidilir birlikte konuşmak istiyoruz. Birlikte barış yapmak istiyoruz. Bunu konuşacağız. Kan ve gözyaşları üzerine, kanaat farklılıklarımızı çatışma sebebi sayarak kan ve gözyaşlarımız üzerine kendilerine iktidar ve vesayet arayışı içinde olanlar var. Adalet olmazsa barış olmaz. Adalet ve barış olmazsa özgürlük güvence altında olamaz. Aklın ve vicdanın barışması gerekir. Sadece kendi sorununu çözen değil, bütün insanlığın hayrına olmayan çözüm bizim önerimiz olamaz. Bir Müslüman ve Türk olduğumuzu düşünüyoruz. Bulgaristan’daki Türkler ve Müslümanlar için ne düşünüyor ve istiyorsam burada ötekilere vaat ediyorum” dedi.

Daha sonra STK temsilcileri de görüşlerini açıkladı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Malatya Şube Başkanı Servet Akbudak, “Üç aydır ölüm haberleri almıyoruz. Bu süreci destekliyoruz” diye konuştu.

NİHAT ABACI / MALATYA - İHA

Haberin Tamamı İçin:

Akil İnsanlar Heyeti İlk Toplantısını Malatya'da Yaptı

Çözüm sürecisine katkı vermek amacıyla oluşturulan ve Doğu Anadolu Bölgesi'nde çalışma yürütecek olan Akil İnsanlar heyeti, ilk toplantısını Malatya’da yaptı.

Çözüm sürecisine katkı vermek amacıyla oluşturulan ve Doğu Anadolu Bölgesi'nde çalışma yürütecek olan Akil İnsanlar heyeti, ilk toplantısını Malatya’da yaptı.

Ramada Altın Kayısı Otel’de Malatya’daki sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile yapılan istişare toplantısına Akil İnsanlar heyetinden Doğu Anadolu Bölge Başkanı Can Paker, Başkan vekili Sibel Eraslan, sekreter Ayhan Ogan, Abdurrahman Dilipak, Abdurrahman Kurt, Zübeyde Teker katıldı. Heyette bulunan Mahmut Arslan, İzzettin Doğan ve Mehmet Uçum'un önceden planladıkları program nedeniyle yarınki programa katılacakları belirtildi.

Heyet başkanı Can Paker, arabulucu olmadıklarını, sadece halkın görüşünü almak için il il toplantılar düzenleyeceklerini belirtti. Akil insanların arabuluculuk ya da taraflar arasında müzakereye katılan bir grup olmadığının altını çizen Paker, “Yıllardır devam eden Kürt sorununun ancak barış içinde çözülebileceğini düşünen insanların bir araya gelmesidir. Silah olmadan barış ortamı içerisinde çözüleceğine inanıyoruz. Barış ortamı Türkiye'yi daha fazla demokratikleştirmeye yönlendirecektir. Hepimizin inancı budur. Sizlerin sorularını buradakiler cevaplayacaktır. Silahlar konuşmadığı zaman çözüm çok daha kolay olacaktır. Çözümün mutluluk getireceğini düşünen insanlarımız; çözüm ve süreçle ilgili bize vereceğiniz fikir ve şüpheleriniz çok önemlidir. Biz bunları Ankara'ya ileteceğiz." dedi.

"ÇÖZÜMÜ SİYASETÇİLER ÜRETECEK"

Heyet Başkan Vekili yazar Sibel Eraslan da çözümü siyaset kurumunun üreteceğini vurguladı. 30 yıldır süren sorunun süreç içinde siyasal ve ekonomik rant aracına dönüştüğünü söyleyen Eraslan, şöyle devam etti: “Ama artık terörle beslenen vesayetlerin çözüme karşı olan ve teklifleri olmayanların da aslında kan dökülmesine razı gelmeyeceklerini düşünüyorum. Hangi insan kan dökülmesini ister ki çözümsüzlük adına? Herkesin siyasi görüşü ve düşüncesi var ancak, bir araya gelişimizin özünde hayata dokunuş var."

Zübeyde Teker ise terörden etkilenenlerin büyük acılar yaşadığına işaret etti. İnsanların nasıl bir barış talebi olduğunu ortaya koymak için kentte bulunduklarını dile getiren Teker, "Bu ülkede yıllarca bir arada dostluk içinde yaşamak önemlidir. Birileri sürekli üstün olma isteği, ırk kimlikleriyle bu ülkede hayat bulmuşlardır. Bunun bedelini ödemek istemiyoruz. Hiçbir inanç ve düşüncenin egemen olmasını istemiyoruz. Malatya halkı nasıl bir barış istiyor? Neleri esas almak gerekiyor? Bunları dinlemek için buradayız. Önemli olan tabanın ne istediğidir. Vicdanınızın aktardığını, sizin sesinizi duyurmak için buradayız." diye konuştu.

"BU MESELE PARTİLER ÜSTÜ BİR MESELE"

Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Ogan ise 8 haftalık bir çalışma planladıklarını, bunun 7 haftasının bölgedeki görüşmelere, bir haftasının İstanbul'da raporlaştırma çalışmalarına ayrılacağını bildirdi. Ayhan Ogan, bölgedeki çalışmalar kapsamında kapalı salon toplantıları ve açık hava buluşmaları yanında bölge halkıyla, esnafla, sivil toplum kuruluşlarıyla çeşitli ziyaretler ve temaslarda bulunulacağını kaydetti. Sorunun Türkiye’nin meselesi olduğundan yola çıkarak partiler üstü bir mesele şeklinde gördüklerini vurgulayan Ogan, “Bu sürecin Türkiye’de ileri, katılımcı demokrasi ve sırtını halka dayamış bir siyasal sistemin yeninden kurulmasına katkı sağlayacak bir süreç olarak görüyorum.” dedi.

"ADALET OLMAZSA BARIŞ DA OLMAZ"

Gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak ise kanaat farklılıklarını çatışma sebebi sayarak kan üzerine kendilerine iktidar ve vesayet arayışı içinde olanların bulunduğuna dikkat çekti. Barışın ön koşulu olarak adaleti sayan Dilipak, “Adalet ve barış olmazsa özgürlük güvence altında olamaz. Aklın ve vicdanın barışması gerekir. Sadece kendi sorununu çözen değil, bütün insanlığın hayrına olmayan çözüm bizim önerimiz olamaz. Bir Müslüman ve Türk olduğumuzu düşünüyoruz. Bulgaristan'daki Türkler ve Müslümanlar için ne düşünüyor ve istiyorsam burada da ötekilere vadediyorum." ifadelerini kullandı.

Heyette yer alan Akil İnsanlar'ın konuşmalarının ardından AK Parti Milletvekili Abdurrahman Kurt’un moderatörlüğünde sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin görüşleri alındı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Malatya Şube Başkanı Servet Akbudak’ın konuşması dikkat çekti. Akbudak, mevcut uygulama kapsamında çatışmada öldürülen terörist cenazelerinin otopsi için Malatya’ya getirildiğini anımsattı. Çözüm süreciyle başlayan olumlu havanın çatışmaları durdurduğuna vurgu yapan Akbudak, "Üç aydır ölüm haberleri almıyoruz. Bu süreci destekliyoruz." diye konuştu.

Akil İnsanlar Doğu Anadolu Heyeti üyelerine iki günlük temasları boyunca Malatya Emniyet Müdürlüğü tarafından koruma desteği sağlanacağı öğrenildi.

CİHAN

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAltınAnkaraDiyarbakırİstanbulMalatyaTerörakil insanlaranne
Görüş Bildir