Papa Seçiminde Yine 'Siyah Duman'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Vatikan'da Yeni Papa İçin Seçim Günü

Katolik dünyasının önde gelen 115 kardinali, geçen ay istifa eden Papa 16'ncı Benediktus'un halefini belirleme sürecinin ikinci gününde.

Seçim için dün Sistine Şapeli'nde toplanan kardinaller bir sonuca varamayınca, geleneksel olduğu üzere akşam saatlerinde bacadan siyah dumanın yükseldiği görülmüştü.

Bugünden itibaren kardinaller 1,2 milyarlık Katolik dünyasının yeni liderini belirlemek için üçte iki çoğunluk aramayı sürdürecek.

Gizli oylamada adaylardan biri 77 oya ulaşana kadar, günde dört kez seçim yapılacak.

3 gün sonunda hâlâ sonuca ulaşılamazsa, bir gün ara verilecek ve resmi olmayan bir müzakere yapılacak.

St. Peter Meydanı'nda kalabalık, yeni papanın belirlendiği anlamına gelen beyaz dumanı görebilmek için bekleyişini bugün de sürdürecek.

BBC'nin Roma'daki muhabiri David Willey, en geç cuma akşamına kadar bir sonuca varılmasının beklendiğini aktarıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Papa Seçiminde 'Siyah Duman'

Kardinaller, Katoliklerin yeni ruhani liderini seçmek için yeniden Sistine Şapeli'ne kapandı. Bu sabah yapılan ikinci ve üçüncü oylamada da papa seçilemedi.

Dünyanın dört bir yanından Vatikan’a gelen kardinaller, Katoliklerin yeni ruhani liderini seçmek için Sistine Şapeli'ne kapandı.

48 farklı ülkeden gelen 115 Kardinalin dün yaptıkları ilk oylamada yeni Papa'nın seçilemediği, şapelin bacasından çıkan siyah dumandan anlaşılmıştı. Bu sabah yapılan ikinci ve üçüncü oylamada da Papa seçilemedi. Oylamanın sonucu, bacadan çıkan siyah dumandan anlaşıldı.

Seçime katılan kardinallerin yeni Papa seçilinceye kadar dış dünyayla bağlantı kurması yasak. Kardinallerin dış dünya ile tek iletişim aracı bacadan verilen duman. Bacadan çıkacak beyaz duman, yeni Papa'nın belirlendiği anlamına gelecek.

Ayinle başladılar

Kardinaller Meclisi'nin seçim sürecinin ikinci gününe Paolina Şapeli'nde ayin yaparak başlayan kardinaller, sabah saatlerinde yeniden Sistine Şapeli'ne girerek, oylamaya geçti.

Kardinaller Meclisi'nde 115 kardinalden 77'sinin oyunu alan aday Papa seçilecek ve bu şart sağlanana kadar günde 2 oturum ve 4 oylama yapılacak.

Seçime katılan kardinaller arasında çoğunluğu, Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerinden gelenler oluşturuyor.

Dünyadaki yaklaşık 1 milyar 200 milyon Katolik seçimi büyük merakla takip ederken, yeni Papa’nın Paskalya öncesindeki son pazar gününe kadar seçilmesi bekleniyor.

© Deutsche Welle Türkçe

DW/AA/AFP, AŞ/BK

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir