Görüş Bildir

'Vatandaşlar Uyku Tulumunun Kenarından Tuttu'

Anasayfa > Gündem

İçişleri Bakanlığı'ndan Ağrı Açıklaması

Genelkurmay Başkanlığı'nın 'takdire şayan' diye nitelediği o görüntüler için, İçişleri Bakanlığı ikinci bir açıklama daha yaptı.

Fidan dikme etkinliğine terör örgütü mensuplarının geleceği istihbari bilgisi alındığı ve sevk edilen birliklerin üzerine açılan yoğun ateş sonucu 4 jandarmanın yaralandığı, 5 teröristin etkisiz hale getirildiği 1 teröristin de yaralı olarak yakalandığı belirtilen açıklamada yaralı askerlerin tahliyesine ilişkin olarak 'Jandarmamız, kendilerine ait uyku tulumları ile yaralılarımızı helikopterlerin bulunduğu yere nakletmeye çalışırken, bölgeye giren vatandaşlar yaralıların kendilerinin de yardımıyla tahliye edilmesini talep etmiş, akabinde yaralıların taşındığı uyku tulumunun kenarından tutmak suretiyle taşıma faaliyetine katılmışlardır' denildi.

İçişleri Bakanlığı'ndan Diyadin ilçesine bağlı Yukarıtütek Köyünde yaşananlarla ilgili olarak yapılan ikinci açıklama şöyle

4 Nisan 2015 tarihinde Ağrı İli Doğubeyazıt İlçesi Güngören Köyü’nde düzenlenen etkinliğe Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) mensupları gelerek örgüt lehine propaganda yapmışlardır.

Demokrasilerde propaganda yapmak demokratik bir hak iken, 'silahlı propaganda' yaparak halkın hür iradesinin baskı altına alınması ise asla kabul edilemez.

11 Nisan 2015 tarihinde Ağrı ili Diyadin İlçesi Yukarıtütek Köyü bölgesinde fidan dikme etkinliğine terör örgütü mensuplarının geleceği istihbari bilgisi alınmıştır.

Bu doğrultuda Doğubeyazıt İlçesi Güngören Köyü’nde yaşananların tekrarlamaması, bölücü terör örgütü mensuplarının vatandaşlara yönelik 'silahlı propaganda' yapmasının önüne geçilmesi, yaklaşan seçim öncesi vatandaşların hür iradelerinin baskı altına alınmaması ve etkinliğe katılacakların güvenliğini sağlamak maksadıyla bölgede jandarma birimlerimiz görevlendirilmiştir.

Görevlendirilen jandarma birimlerimize terör örgütü mensupları tarafından ateş açılmış ve bu ilk ateşte 4 jandarmamız yaralanmıştır. Çatışmada 5 terörist etkisiz hale getirilmiş ve bir terörist yaralı olarak yakalanmıştır. Bölgeye geçiş sırasında saldırı olması, kamu düzenine ilişkin hassasiyetimizi doğrulamakta ve alınan tedbirlerin gerekliliğini göstermektedir.

Tüm bu yaşananların ardından yaralı jandarmalarımızın tahliyesi ile ilgili olarak da aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur:

05.10 SIRALARINDA YOĞUN ATEŞ

05.10 SIRALARINDA YOĞUN ATEŞ

Sabah saat 05:10 sıralarında birliklerimizin üzerine BTÖ mensuplarınca açılan yoğun ateş neticesinde yaralanan 4 jandarmamızın tahliye edilebilmesi için bölgeye sevk edilen Taarruz ve Skorsky helikopterleri, BTÖ mensuplarının yoğun ateşi nedeniyle tahliye işlemini gerçekleştirememiş, ateş esnasında taarruz helikopterlerinden biri isabet almıştır.

Güvenlik nedeniyle, vatandaşların çatışma bölgesine girmemesi için önlem alınmış, bölgeye girmek isteyen vatandaşlara izin verilmemiştir.

16.00 ÇATIŞMA DURDU, TAHLİYE BAŞLADI

Ancak saat 16:00 sıralarında arama noktalarının bulunduğu yere yakın tarla ve arazilerin boş kesimlerimden bazı vatandaşlar yaya olarak çatışmanın olduğu bölgeye girmiş, terör örgütü mensuplarının ateş ettiği bölgeye intikal etmişlerdir.

Bu esnada çatışma durmuş, ateşin kesilmesiyle birlikte güvenlik güçlerimizce süratle yaralıların tahliyesi hazırlıklarına başlanmıştır.

VATANDAŞLAR UYKU TULUMUNUN KENARINDAN TUTMAK SURETİYLE TAŞIMA FAALİYETİNE KATILDI

Müteakiben bölgeye giren aynı vatandaşlar (yaklaşık 20-25 kişi) birliklerimizin bulunduğu noktaya gelmişler, bölgenin suç mahalli olduğu ikazında bulunulmasına rağmen ilerlemeye devam etmiş ve jandarmamızın bulunduğu mevzilere varmışlardır.

Bu esnada jandarmamız, kendilerine ait uyku tulumları ile yaralılarımızı helikopterlerin bulunduğu yere nakletmeye çalışırken, bölgeye giren vatandaşlar yaralıların kendilerinin de yardımıyla tahliye edilmesini talep etmiş, akabinde yaralıların taşındığı uyku tulumunun kenarından tutmak suretiyle taşıma faaliyetine katılmışlardır.

Gerek yaralı jandarmalarımızın, gerekse yaralı terör örgütü mensubunun, helikoptere bindirilerek tahliyeleri sağlanmıştır.

İlk etapta Ağrı Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınan yaralı güvenlik güçlerimiz, akabinde ambulans uçakla GATA’ya sevk edilmişlerdir.

Yaralı 3 askerimizin sağlık durumları iyi olup, diğer askerimizin sağlık durumu ise gerçekleştirilen ameliyat sonrasında hızla iyiye gitmektedir.

Sonuç olarak, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak, onları her türlü tehdit ve baskıya karşı korumak için gerekli tedbirlerin alınmasına devam edilecektir.!'

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?