Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Van Times Yeniden Çıkmaya Hazırlanıyor

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Yeniden 'Van Times'

Yeniden 'Van Times'

İki yıl önce ŞehriVan internet haber sitesinin sahibi Aziz Aykaç'ın girişimleriyle yayımlanan Van Times gazetesi, dergi formatında yayın hayatına dönmeye hazırlanıyor. Gazete Aykaç'ın vefatından sonra bir daha çıkartılmamıştı.

Kürtçe, Ermenice, Türkçe ve İngilizce olarak yayımlanacak Van Times'ın içeriğinde foto-röportajlar, tarihi bilgiler, haritalar, anılar ve edebi hikâyeler ile birlikte Van hakkında bilmediklerinizi öğrenebileceğiniz birçok makale ve araştırma yer alacak.

Şimdilik yıllık bir dergi olarak yayımlanması planlanan Van Times için Türk, Ermeni, Kürt yazar, gazeteci ve akademisyenler çalışmalara başlamış durumda. Eylül 2012'de çıkartılması düşünülen derginin ilk sayısı için internet üzerinden açılan bir kampanya ile bütçe oluşturulmaya da başlandı.

Van Times dergisi Aziz Aykaç'ın oğlu Ömer Aytaç Aykaç'ın girişimiyle ŞehriVan internet haber sitesi ve Anoine Agoudjian, Nazik Armenakian, Pakrat Estukyan, Mehmet Fırat ve daha birçok isimin destekleriyle hazırlanacak.

Derginin proje koordinatörlüğünü yürüten Aris Nalcı bianet'e yaptığı açıklamada hem Aziz Aykaç'ın hatırasını yaşatmak hem de dünya tarihinde çok önemli bir yeri olan Van'ı tanıtmak için bu dergiyi çıkartmaya karar verdiklerini söyledi. Van Times'ın gazete formatında çıkartıldığı dönemde de Aziz Aykaç ile birlikte çalışan Nalcı, sözlerine şöyle devam etti:

"Herkesin alıp saklayabileceği ve içerisinde arşivlik bilgilerin yer aldığı bir dergi çıkartmayı planlıyoruz. Gazete gibi dergiyi de Van'da bastırıp buradan dünyaya yaymayı istiyoruz."

"Derginin ilk sayısı için crowdfunding (toplu bağış) yöntemi kullanıyoruz ve insanlardan dergi için 25 dolardan 500 dolara kadar destek talep ediyoruz. Şu an yardımlar gayet iyi gidiyor. Yardımda bulunan kişilere Van Times dergisiyle birlikte Van'a ait çok özel haritalar ve Türkiye-Ermeni ilişkilerini konu alan 'Otobüs' isimli belgeselin DVD'si hediye edilecek."

"Özellikle Avrupa'dan çok ciddi yardımlar geliyor. Çünkü Van şehri, tüm dünyada çok önemli bir yere sahip. Türkiye ne yazık ki böyle bir tarihi zenginliğin farkında değil. Yurtdışından gelen yardımlar gösteriyor ki Van'ı ve bu bölgeyi anlatan İngilizce bir dergi özlemi çok fazla."

Derginin ilk etapta 4 bin adet basılacağını söyleyen Nalcı, birçok farklı kültüre ev sahipliği yapmış Van'ın zengin bir tarihi mirasa ve isminde şehrin adını taşıyan onlarca bitkiye sahip olduğunu kaydetti.

Aris Nalcı, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma Görevlisi Mehmet Fırat'ın Van'ın en bilinen bitkilerinden biri olan Van floralarıyla ilgili yazdığı bir makalenin de dergide yer alacağını kaydetti.

Derginin ilk sayısında ayrıca daha önce Van'da yaşamış Fransa'dan, Ermenistan'dan, Türkiye'den ve dünyanın birçok ülkesinden insanların yazdığı anı ve izlenimlerle birlikte geçmişten bugüne Van'a ait coğrafi ve demografik bilgileri içeren makaleleri yer alacak.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FransaVan
Görüş Bildir