Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Van Erciş'te 250 Bin Ağacın Kesimine Başlandı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Van Erciş’te 200 Bin Ağacın Kesimine Başlandı!

Taksim Gezi Parkı’nda ağaç kesimine karşı bir eylem başladı. Türkiye Gezi Parkı ve onun yankılarıyla meşgulken Van’ın Erciş ilçesinde 200 bin ağacın kesimine sessiz sedasız başlandı.

Bugün Türkiye’nin birçok şehrine yayılan Gezi Parkı eylemlerinin temelinde ağaç kesimine ve AVM yapımına engel olmak var. Ancak bu protestolar bazı olayları görmemizi engelliyor.

İddialara göre Van’ın Erciş ilçesinde 200 bin ağacın kesimine başlandı. Nedeni ise TOKİ’Nin yapacağı toplu konutlara yer açmak. TOKİ ve AFAD 132 bin metrekarelik alana 67 konut yapmayı hedefliyor. Bu sebeple resmi rakamlara göre 250 bin ağaç kesilecek. Birçok tahıl ve yonca tarlalarının, 2 bin çeşitli meyve ağaçlarının ve 250 bin kavak ağacının yer aldığı bu alanda yapılacak tahribata halk tepkili.

Sosyal medya üzerinden bu katliamı duyurmaya çalışan çevreye duyarlı vatandaşlar herkesin desteğini bekliyor. “Gezi, Türkiye senin için direndi. Şimdi dayanışma sırası sende” yazan görselde, Gezi Parkı için verilen desteğin Van için de gösterilmesini diliyorlar.

Güncelliyorum

Haberin Tamamı İçin:

Van Erciş'te 250 Bin Ağacın Kesimine Başlandı

Van’ın Erciş ilçesindeki Çatak Dibi (Zortul) köyünde resmi rakamlara göre 250 bin ağaç kesilecek.

Yüksekova Haber’in haberine göre, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün 31 Temmuz 2012 tarih ve "m.65.oiöi.0.13.00.00/754/6337" sayılı raporunda bölgede kaç ağacın bulunduğu ve bölgenin tarım alanı olduğu tespit edildi.

Raporda yaşları 10 olarak kayda geçen 250 bin ağacın tespiti yapıldı.

Alana, Erciş’te 23 Ekim 2011’deki depremin ardından evleri hasar gören yurttaşlar için toplu konutlar yapılacak.

200 bin olduğu ifade edilen ağaçlar, resmi raporda 250 bin kavak ve 2 bin de meyve ağacı olarak belirtiliyor.

Van Belediye Başkanı Bekir Kaya da köye yaptığı ziyaretin ardından Twitter hesabından bir açıklama yaptı.

“Köyde 67 konut TOKİ ve AFAD işbirliğinde yaptırılacak. Köy arazisi hazine mülkiyetinde ama 1952 yılından beri köylülerin kullanımındadır.”

“Köylülerden düzenli olarak vergi alınmaktadır. Boş ve mera arazisi olmasına rağmen tarım arazisinde konut yapılmak istenilmektedir.”

“İhaleyi İl AFAD müdürlüğü ve Erciş Kaymakamlığı yaptı, Pazartesi günü alan açma çalışmaları planlanmıştır.”

“Alan 132 bin metrekaredir. Tahıl ve yonca tarlaları ile 2 bin çeşitli meyve ağacı ve 250 bin kavak ağacı mevcuttur.”

“Bu bilgiler heyetimizin sadece gözlemlerine değil, ziraat bilirkişilerince tutulan rapora dayanmaktadır.”

“Özetle Erciş Çatakdibi Köyü'nde ‘kimse bilmez, merkez bilir’ anlayışı yine yereli, orada yaşayanları hiç saymaktadır. Bu alana ilişkin tutulan ziraat bilirkişisi raporunda ‘her türlü tarıma elverişlidir’ şerhi mevcuttur.”

Ağaçların kesilmemesi için bir de imza kampanyası başlatıldı.

Kampanya metninde bölgeyle ilgili şu bilgi de yer alıyor:

“Ağaçların olduğu bölgeye ‘Aşê Keşîş’ deniliyor. Aşê Keşîş mıntıkası, Zilan Katliamı sırasında, binlerce sivilin kurşuna dizildiği yerdir.”

“Oradaki bazı ağaçlar yüz yıllıktır. Örneğin, Şakiro'nun bir stranında geçen ‘Keremê Elî’ o ağaçlardan birinin gölgesinde infaz edildi. Ağaçların köklerinde binlerce insanın kemikleri saklı.”

Erciş'te Çatak Dibi (Zortul) köyünde yapılacak konutlar nedeniyle yüz binlerce ağacın kesileceği çalışmanın, köylülerin tepkisi üzerine bir ay ertelendiği duyurulmuştu.

Ancak tekrar köye gelen müteahhit firma, ağaçların kesilmesi için çalışmalara başladı.

Bianet

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Gezi ParkıSosyal MedyaTwitterVanmeyvevergi
Görüş Bildir