Görüş Bildir

Van'da Kaybolan 4 Yaşındaki Nehir 6 Gündür Bulunamadı...

Anasayfa > Gündem

VAN’ın Gürpınar İlçesi Kırkgeçit Mahallesi’nde 6 gün önce kaybolan 4 yaşındaki Nehir Aslan’ı arama çalışmalarına, bugün sabahın erken saatlerinden itibaren yeniden başlandı. Bu arada bölgede dün akşamdan itibaren kar yağışı etkili olmaya başladı.

Geçen çarşamba akşamı, Gürpınar İlçesi’ne 40 kilometre uzaklıktaki Kırkgeçit Mahallesi’nde evinin önünde oyun oynarken ortadan kaybolan 4 yaşındaki Nehir Aslan’ın izine hala rastlanmadı. 5 gündür mahalle ve çevresinde arama yapan askerler ile AFAD, UMKE ekipleri ve korucular, bugün sabahın erken saatlerinde yeniden çalışmalara başladı. İlk olarak köydeki kullanılmayan ahırlar ve tandır evlerine yeniden giren ekipler, tandırların içini de kontrol etti. Ot yığınlarının arasına da bakan ekipler, daha sonra aramaları nasıl ve hangi bölgelerde sürdüreceklerini belirlemek için ara verdi.

ÖĞRETMENLERİ VE ARKADAŞLARI NEHİR İÇİN DUA EDİYOR

Nehir Aslan’ın okulunda da hüzün var. Kırkgeçit Anaokolu öğrencileri ve öğretmenleri Nehir’in bir an önce bulunması için dua ederken, Nehir’in okuldaki etkinliklerde yaptığı oyuncaklar ve boyamalar da özenle sınıfının bir köşesinde saklanıyor.

BİR ÇOCUK, NEHİR’İN BEYAZ OTOMOBİLE BİNDİRİLDİĞİNİ SÖYLEDİ

Kırkgeçit Mahallesi’nde yaşayan 10 yaşındaki bir çocuğun verdiği bilgi, arama çalışmalarına yeni bir boyut kazandırdı. 6 gün önce kaybolan 4 yaşındaki Nehir Aslan’ın beyaz bir otomobile bindirildiğini söyleyen çocuk, daha sonra Nehir’in tekrar araçtan indiğini iddia etti. Çocuğun verdiği bu ihbar üzerine ekipler çalışmalarını bu yönde de sürdürmeye başladı.

Acılı anne Aslan ise 'Zaten kızımın kaçırılmasından şüpheleniyordum. Eğer kızımı kaçırmışlarsa onlara yalvarıyorum. Ne olur bana kızımı geri getirsinler. Bu kışı bana haram etmesinler. Yeni doğan bebeğimi bile sevemiyorum' diye konuştu.

En ufak bir ipucunu bile değerlendiren güvenlik güçleri arama çalışmalarını özel ekiplerle çok yönlü sürdürüyor.

Murat ÇAĞLAR/VAN, (DHA)

.

4 yaşındaki Nehir Aslan'ın ayakkabıları, evlerine yaklaşık 300 metre mesafede bulunmuştu...

HDP, 4 yaşındaki Nehir Aslan’ın kaybolmasını Meclis’e taşıdı

HDP Van Milletvekili Özdal Üçer, 29 Ekim 2014 tarihinde Van’ın Gürpınar İlçesi’nin Kırkgeçit Mahallesi'nde evlerinin önünde oynadığı sırada kaybolan 4 yaşındaki Nehir Aslan hakkında İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Üçer, 29 Ekim 2014 tarihinde Van’ın Gürpınar İlçesi’nin Kırkgeçit Mahallesi'nde evlerinin önünde oynadığı sırada kaybolan 4 yaşındaki Nehir Aslan'ın, aradan geçen bunca zamana rağmen hala bulunamadığını hatırlatarak, ekiplerin ve mahalle sakinlerin yapmış olduğu aramalarda Nehir Aslan’ın şimdiye kadar sadece ayakkabılarına ulaşılmış olmasının kaygıları artırdığını ifade etti. Ayrıca mekânsal açıdan dar bir alanda yapılan arama çalışmalarından sonuç alınamamış olmasını, hem çalışmaların yetersizliğini hem de arama faaliyetinde başvurulan yöntemin yanlışlığını gösterdiğini kaydeden Üçer, 'Üstelik kaybolan kişinin bir çocuk olması; havanın gittikçe soğuması ve sıcaklığın geceleri eksi dereceye doğru yaklaşması açısından Nehir Aslan’ın yaşam tehlikesi içinde olduğunu net bir şekilde ortaya koymakta; oluşacak açlık hali ise bu durumu daha vahim hale getirmektedir' dedi.

Kaybolma olayında diğer ciddi bir ihtimalin ise Nehir Aslan’ın kaçırılmış olabileceği yönünde olduğunu belirten Üçer, bu nedenle soruşturmanın genişletilmesi; arama faaliyetinin Türkiye geneline yayılması ve bütün emniyet birimlerinin konunun hassasiyeti nedeniyle bir an önce arama faaliyetine dönük çalışmalar yapması için öncelenmesi/görevlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

'NELER YAPTINIZ?'

Üçer, Bakan Ala'ya şu soruları yöneltti: 'Arama faaliyetleri tam olarak ne zaman başlamıştır? Ailenin Nehir Aslan’ın kaybolmasını bildirmesi ile aramaların başlatılması arasında ne kadar bir zaman dilimi vardır?

Arama faaliyetleri kapsamında şimdiye kadar ne tür çalışmalar yapılmış ve bu çalışmalara devletin hangi birimleri ve sivil yardım kuruluşlarından hangileri katılmıştır?

Aramalarda Nehir Aslan’ın ayakkabılarından başka ulaşılan herhangi bir eşyası mevcut mudur?

Nehir Aslan’ın ayakkabılarının bulunduğu yerde detaylı parmak izi ve benzeri incelemeler yapılmış mıdır? Bu alanda konuyla bağlantılı olabileceği ihtimal dâhilinde olan başka kişilere ait deliller bulunmuş mudur?

Kaçırılma ihtimaline karşı; şimdiye kadar kaç kişinin ifadesi alınmıştır? Bu ifadeler ne yöndedir? Söz konusu ifadelerde; kaçırılma şüphesini güçlendiren beyanlar mevcut mudur?

Nehir Aslan’ın başta yaşadığı yer olmak üzere ilçe merkezi ve il merkezine giden yollar ile konuyla ilgili olabilecek sair yerlerdeki mobese/kamera kayıtları incelenmiş midir? Bunun sonucunda ne tür delillere ulaşılmıştır? Söz konusu kayıtlarda Nehir Aslan’a ait ulaşılan bir görüntü var mıdır?

Soruşturmanın genişletilerek, arama faaliyetinin derinleştirilmesi yoluna gidilmiş midir? Konuyla ilgili aramanın geneli kapsayacak şekilde genişletilmesi için ne tür çalışmalar yapılmıştır/yapılmaktadır?'

ANF

Kaynak: http://www.bestanuce.eu/haber/146178/...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?