Görüş Bildir

Validebağ'a 'Çizim ve İmza Yetkisi Olmayan Tekniker'

Anasayfa > Gündem

Yanına yapılan camiyle günlerdir tartışılan Validebağ Korusu ile ilgili yanlış uygulamaların arkası kesilmiyor. Son olarak koruda suni çim çalışmasıyla ilgili projenin çizme ve imza yetkisi olmayan bir peyzaj teknikerine yaptırıldığı ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Koruma Kurulu'ndan bu haliyle onay aldığı ortaya çıktı.

İstanbul'un son yeşil alanlarından biri olan Validebağ Korusu ile ilgili cami tartışmaları devam ederken, koruda hayata geçirilen İstanbul İl Özel İdaresi'ne ait 'çevre düzenlemesi drenaj çalışması'yla ilgili projenin çizim ve imza yetkisi olmayan bir peyzaj teknikeri tarafından hazırlandığı ortaya çıktı. Peyzaj Mimarları Odası bir açıklama yaparak 'Projenin yetkisi olmadığı halde bir peyzaj teknikerine çizdirildiği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Koruma Kurulu’nun da usulsüz olan uygulamayı onadığı ortaya çıktı' dedi. 

İlerihaber'den Rıfat Doğan'ın haberine göre; Olay Validebağ Gönüllüleri'nin projeyle ilgili Öğretmenevi Müdürü İsmail Kahraman ile görüşmesi sırasında yaşandı. Görüşme sırasında, gönüllülerle birlikte giden peyzaj mimarları, Kahraman’ın getirmiş ve sunmuş olduğu ve Koruma Kurulu’nca onaylanan projenin, proje çizme ve imza yetkisi olmayan peyzaj teknikeri tarafından çizildiğini fark etti. 

Validebağ Gönüllüleri, Validebağ Korusu’nun batı kapısında bulunan Validebağ Adile Sultan Kasrı Öğretmenevi çevresinde devam eden sert ve yumuşak peyzaj çalışmaları hakkında 17 Kasım 2014 tarihinde, Öğretmenevi müdürü İsmail Kahraman ile görüştü. Validebağ’ı savunanlar, yürütülen çalışmaların mevcut dokuya zarar verdiğini ve aslında bu tahribatın bir yenileme değil yıkım olduğunu belirtti. Gönüllüler, korunun peyzaj çalışmaları bahane edilerek betonlaştırılmasının, hali hazırda doğal yer örtücülerin bulunduğu alanın hazır rulo kültür çimiyle örtülmesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti.

“PROJE ÇİZME EHLİYETİ YOK!”

Konuya ilişkin konuşan TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Genel Başkanı Dr. Ayşegül Oruçkaptan, konunun kendilerine bildirildiğini belirtirken, “Validebağ’da uygulanan proje, bu veriler ışığında usulsüzdür. Çünkü peyzaj teknikerleri proje çizme ve imza yetkisine sahip değillerdir. Peyzaj projesi çizme ve imza için tek yetkili meslek yasal olarak peyzaj mimarlarıdır. Siyasi iktidar ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, meslek odalarımızın mesleki denetim yapmasına engel olmaya çalışmaktadır ve Kanun Hükmünde Kararnameler çıkartarak usulsüzlüğü desteklemektedir. Hal böyle ise sonuç da budur. TMMOB Peyzaj Mimarları Odası olarak bu konunun peşini bırakmayacağız ve gerekli yasal işlemleri hemen başlatacağız” ifadelerini kullandı.

“YOK EDİLMEK İSTENİYOR”

Doğal dokunun kaldırılarak, yerine rulo çim serim işleminin yapılmasına ilişkin sorulara da yanıt veren Oruçkaptan; “Validebağ içerisinde yapılan uygulamalar ile ekosistem döngüsü yok ediliyor. Hali hazırda bulunan yer örtücü bitkiler çeşitliliği sağlıyorken, bu uygulama ile tozlaşmadan tutun toprağın su tutma kapasitesi ve tüm doğal ve ekolojik süreç bertaraf ediliyor. Bu uygulamalar yerine zamanla fakirleşen floranın (bitki örtüsü), yok olacak faunanın (hayvan varlığı) da bilinerek ve istenerek yok edilmesi manasına gelmektedir” yanıtını verdi. 

Uygulamalar sonrası korunun 1. Derece Doğal SİT olma özelliğini kaybedeceği ve bunun da diğer projelere altlık oluşturabileceği iddiaları konuşuluyor.

KORUMA KURULU KARARINI GÖSTERMEDİ

Validebağ Gönüllüleri Derneği Başkanı Arif Belgin de usulsüz olan projeyle ilgili başka detayların da olabileceğini belirterek söz konusu projenin iyi incelenmesi gerektiğini söyledi. Belgin, Öğretmenevi Müdürü ile 17 Kasım Pazartesi günü görüşmelerinden önceki perşembe günü projede yer alan ahşap kışlık çay bahçeleri, döşenen taşlar ve suni çim ile ilgili onaylı Koruma Kurulu kararlarını istediklerini ancak müdürün kendilerine bu kararları gösteremediğini belirtti. Belgin, kurulun genel çevre düzenlemesi projesine onay vermiş olsa da ayrı ayrı yapılan her uygulamaya da onay vermek durumunda olduğunu ancak bunlarla ilgili bir kurul kararının bulunmadığını yineledi.

  • İlerihaber
Kaynak: http://ilerihaber.org/validebaga-cizi...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?