Vali Mutlu ile Görüşen CHP'li Vekiller Devrede

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Vali Mutlu ile Görüşen CHP'li Vekiller Devrede

Vali Mutlu ile Görüşen CHP'li Vekiller Devrede

CHP'li vekiller, Gezi Parkı ile ilgili Vali Hüseyin Avni Mutlu ile görüşüp Taksim'de açıklama yaptı.

Gezi Parkı eylemleri devam ederken, CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Umut Oran, Süleyman Çelebi, Melda Onur ile İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde basın açıklaması yaptı. 4 Milletvekilinin Vali Hüseyin Avni Mutlu'dan görüşme talep ettiğini belirten Tanrıkulu, "Buradaki bu duyarlılığı Vali Hüseyin Avni Mutlu'ya aktarmak milletvekillerimiz Aydın Ayaydın, Süleyman Çelebi, Melda Onur ve Müslüm Sarı kendisinden randevu istediler. Müdahale olmaması için bir güç kullanımı olmaması ve Taksim Meydanı'nın gaza boğulmaması için kendisiyle görüşecekler. 15 gün önce de Sayın valiye tutumun yanlış olduğunu söylemiştik. Umuyoruz ki barışçıl bir ortamda yarın sabaha uyanırız" dedi.

BU AKŞAM MÜDAHALE OLMAMASI LAZIM

Göstericilere polisin müdahalesini engellemek için sabaha kadar Gezi Parkı'nda bekleyeceklerini söyleyen Sezgin Tanrıkulu, "Bütün dünya bütün Türkiye bu meydanda Türkiye'nin yazılan yeni tarihini izliyor. Vatandaşlar kendi taleplerini anlatmaya çalışıyorlar. Bizler siyasal kimliklerimizden bağımsız olarak öncelikle yurttaş olarak burada bekliyoruz. Umuyoruz ki dün yaşananlar bugün yaşanmaz. Bugün devam eden görüşmeden bir umut çıkar ve gerçekten de inatlaşmadan bu duyarlılığı fark eden bir siyasal tutum ortaya çıkar. Maalesef 4-5 gündür Başbakan'ın dili üzerinden Türkiye gerginlik yaşıyor. Başbakan özellikle kutuplaştırıcı ve cepheleştirici bir siyaset üzerinden siyaseti tanzim etmeye çalışıyor. Burada siyaset yok, gerçekten de duyarlılıklar var. Yaşam biçimine müdahaleye ve çevreye karşı bir duyarlılık var. Türkiye'nin umutları var. Bizlere düşen görev bu umutlara saygılı bir siyasal ortam yaratmak. O nedenle buradayız. Bizim önerimiz ve dileğimiz hükümetin ve başta Başbakanın bu duyarlılıklara saygılı ve bunları tanıyan bir iradeyi biraz sonra açıklamış olmasıdır. Umuyoruz ki burada dün akşamki gibi bir mücadele olmaz. Gezi Parkı içerisindeki kimsenin çatışmaya ve kavgaya niyeti yok. Herkesin bütün derdi kendi duyarlılıklarına saygılı bir siyasal iktidarın dilini duymak. CHP'li milletvekilleri olarak valiye ve içişleri bakanına sesleniyoruz. Bu duyarlılıklara ve insan haklarına saygılı olun. Sayın Başbakan 'Ben gençlerin gözlerinden öpüyorum' dedi biraz önce. Ama bazı yurttaşlarının gözleri yok gözlerini kaybetti. 4 yurttaşımız gözlerini yitirdi. Bu akşam müdahale olmaması lazım. Müdahale olmaması için bu dayanışma ortamında sabaha kadar milletvekilleri ile birlikte olacağız" dedi.

VALİ MUTLU CHP'Lİ VEKİLLER İLE GÖRÜŞTÜ

CHP'li 4 milletvekili ise görüşme talep ettikleri Vali Hüseyin Avni Mutlu ile görüştü. Tozkoparan Polis Evi'nde Vali Mutlu ile görüşen Aydın Ayaydın, Melda Onur, Hayri Sarı ve Süleyman Çelebi'den oluşan heyet daha sonra bir açıklama yaptı.

Milletvekili arkadaşlarının bu akşamdan itibaren gezi parkında oturduklarını belirten Ayaydın, "Bu gece bombalar patlayacak endişeleri vardı. Milletvekili arkadaşlarımız beni ve İstanbul Milletvekili Melda Onur'u Hayri Sarı ve Süleyman Çelebi'yi 4 kişilik bir heyet oluşturdu. Sayın Vali de bize randevu verdi. Saat 22.00'da bir araya geldik. Yaklaşık bir saat kendisiyle, Gezi Parkı eylemcilerinin beklentilerine endişelerine ve kendi önelerimizi aktardık" dedi.

"MADEM BÖYLE BİR BEKLEYİŞ, BÖYLE BİR ENDİŞE VAR"

Bu gece Gezi Parkı'na müdahale olması ile ilgili olarak Mutlu'ya endişelerini söylediklerini belirten Ayaydın, Vali Mutu'nun "Madem böyle bir bekleyiş, böyle bir endişe var. Hiç böyle bir endişeye gerek duyulmasın, ben hatta şimdi kendi twitter hesabımdan müdahale olmayacağı bildireyim" dediğini söyledi.

Ayaydın ayrıca, "Dolayısıyla oradaki insanların bizim insanlarımız olduğunu bir gün gençlerin çocukların bizim insanlarımız olduğunu, onlara yönelik böyle bir eylemi yapmamızın söz konusu olmadığını söyledi. Sayın vali ile bizim görüşmemiz çok olumlu bir havada geçti" şeklinde konuştu.

REFERANDUM

Melda Onur ise" Biz oradaki izlenimlerimizi Sayın Vali ile paylaşmak istedik. Bu gece bir operasyon olacağı gündeme geldi. Böyle bir duyum alındı. Bunun üzerine sayın vali böyle birşeyin olmadığını kendisinin bunu belirttiğini ama anlaşılmadıysa tekrar bizim tarafımızdan belirtilebilkeceğini söyledi. Artık valinin sözüne güvenmekten başka yapacak birşeyimiz yok" dedi. Melda Onur Hüseyin Çelik'in açıklamalarıyla gündeme gelen referandum ile ilgili olarakta "Şu an bizim söyleyebileceğimiz birşey yok. Bu işi başlatan; Taksim Dayanışması. Bundan sonra bu konu ile ilgili onlar konuşacak. Bizim şahsi görüşlerimiz var. Ama bu konu ile ilgili bir parti görüşü şekillenmediği için birşey söylememiz doğru olmaz." dedi.

İhsan YALÇIN- Zeki GÜNAL-Ali TİNBEK- Çağatay KENARLI İstanbulDHA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AydınBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiGezi ParkıHüseyin Avni MutluHüseyin ÇelikİstanbulPolisTwitterUmut Oran
Görüş Bildir