Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Uzun Süre Kulaklık Kullanımına Dikkat!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Uzun Süre Kulaklık Kullanımına Dikkat!

Uzun Süre Kulaklık Kullanımına Dikkat!

Uzmanlar, uzun süreli kulaklık kullanımının kulakta işitme kaybına yol açabileceğini belirtti.

Kulaklıkların uzun süreli kullanımında kulakta meydana gelen terleme nedeniyle oluşacak enfeksiyonların, işitme kayıplarına yol açabileceğini belirten uzmanlar, her 60 dakikada en az 5 dakika cihazın çıkarılarak kulağın havalandırılmasını önerdi.

Uzmanlar, işitme ve denge organı kulağın fonksiyonlarına zarar veren pek çok dış etken bulunduğunu söyledi.

Bunlardan birinin de aşırı gürültüye maruz kalmayla ortaya çıkan "akustik travma" olduğunu ifade eden uzmanlar, özellikle müzik çalarlar veya cep telefonlarından kulaklıkla yüksek sesle müzik dinlemenin işitme kayıplarına yol açtığına dikkati çekerek, "Müzik, kısık sesle ve iç kulağı rahatsız etmeyecek şekilde dinlenmeli. Konuşma sesimizin şiddeti yaklaşık 30, bağırma sesimiz ise 60 desibeldir. Kulaklıkla 60 desibelin üzerinde saatlerce müzik dinleyecek olursak, iç kulaktaki işitme hücrelerinde tahribat oluşur. Bu da işitme kaybına yol açar. Çok sayıda genç, bu şikayetlerle polikliniğimize başvuruyor" diye konuştu.

Dış kulağa oturarak sesi direkt kulak zarına ve iç kulağa yönlendiren kulak içi cihazların estetik görünümü dolayısıyla gençler tarafından tercih edildiğini dile getiren uzmanlar, bunun yerine kulağın tamamını kapatan kulaklıkların kullanılmasını tavsiye etti.

  • Kulaklıklar temiz tutulmalı

Kulaklıkların hijyeninin çok önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar, rutin temizliğinin yapılması gerektiğini ancak birçok kişinin bunu ihmal ettiğini söyledi.

Kulakta enfeksiyon oluşmaması için kullanılan cihazların temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, şunları kaydetti:

"Kulaklık temizlenmediğinde, yüzeyi mikropların üremesi için uygun ortama dönüşür. Yine kulaklık ne kadar temiz olursa olsun saatlerce kulağımızdan çıkarmadan kullanmaktan kaçınmalıyız. Kulaklıkların uzun süreli kullanımında kulakta meydana gelen terleme nedeniyle oluşacak enfeksiyonlar, geçici hatta kalıcı işitme kayıplarına yol açabilir. Kulakta çınlama ve uğultu ile dış kulak yolunda ödem oluşabilir. Enfeksiyonun yol açacağı apse nedeniyle şiddetli ağrılar yaşanabilir. Bu aşamada hastalarımıza kulaklık kullanımını yasaklıyoruz. Kulaklıkla saatlerce müzik dinleyen, telefon görüşmesi yapan gençlerin, her 60 dakikada en az 5 dakika bu cihazları çıkararak kulaklarını havalandırmaları, enfeksiyon riskini ortadan kaldıracaktır."

Uzmanlar, kulaklığın kişisel eşya olması ve ikinci kişiler tarafından kullanılmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Tercihmüzik
Görüş Bildir