Uzmanlara Göre Snapchat Filtreleri Beden Algı Bozukluğuna ve Estetik Talebine Yol Açıyor!

-
Abone ol

Son yılların gözde trendi Snapchat filtreleri, çok eğlenceli olsa da bazen bizi değiştirerek olduğumuz kişiden farklı gösteriyor. Filtrelerin bu etkisi uzun zamandır tartışılıyor ancak Snapchat'in filtreleri bu işi abarttı. Şimdi bu filtrelerin insanların psikolojisi üzerindeki etkisi tartışılıyor.

Snapchat filtreleri artık hayatımızın bir parçası.

Her ne kadar uygulama içi kullanımı azalsa da, başka sosyal medya platformlarında kullanmak için insanlar Snapchat filtrelerini kullanmaya devam ediyor.

Filtrelerin popülaritesinin farkında olan Snapchat de bu filtreleri geliştirmeyi sürdürüyor.

Teknolojisini geliştiren Snapchat, bu gelişmelerle yüzleri daha güzel hale getirmeyi başarıyor.

Daha önce bu konuya değinmiştik. 👇

Snapchat'in Köpek Filtresi Neden Herkesi Güzel Gösteriyor? - onedio.com
Snapchat'in Köpek Filtresi Neden Herkesi Güzel Gösteriyor? - onedio.com

Yıllar içinde bu filtreler bağımlılık yarattı. Öyle ki bu filtreler olmadan fotoğraf, video çekmeyen pek çok insan var.

Sosyal medyada mutlaka denk gelmişsinizdir. Sadece Snapchat filtreleri kullanarak kendini rahat hisseden pek çok insan var.

Plastik cerrahlara ve psikiyatristlere göre bu durum sıkıntı olmaya başladı.

Doktorlar, kendi alanlarını ilgilendiren bu konudan rahatsız. Onlara göre bu filtreler insanları derinden etkiliyor.

"Doğal güzellik anlayışımız değişti ve filtreler beden algı bozukluğuna yol açıyor."

New York'lu plastik cerrah Dr. Matthew Schulman, bazı danışanların kendisine Snapchat filtrelerindeki gibi pürüzsüz bir cilt, büyük gözler ve dolgun dudaklar talebiyle geldiğini belirtiyor.

Eskiden ünlü fotoğraflarıyla estetik cerrahların kapısına gitmenin ne kadar doğru olduğu tartışılırdı, şimdi ise ünlülerin filtreli fotoğrafları popüler.

İnsanlar artık ünlülerin doğal halleriyle de yetinmeyip, Snapchat filtreli fotoğraflarındaki hallerini talep ediyor.

Gerçekte nasıl göründüğümüzü veya görünebileceğimizi tamamen unutmuş durumdayız.

Psikoloji profesörü Renee Engeln'e göre doğal güzellik perspektifimizi kaybettik. Bu da beden algı bozukluğuna yol açtı.

Kendimizi ideal güzellik temsilcisi olarak tanımlayan modeller ve ünlülerle kıyaslamamız yetmezmiş gibi, şimdi de doğal ve sosyal medyadaki filtreli halimizi birbiriyle kıyaslıyoruz.

Cildimiz gözenekli bir yapıda, ne kadar genç olursak olalım doğal çizgilere sahibiz. Gözlerimiz ne kadar büyük olursa olsun, yüzümüzde belli bir orana sahip. Kısaca filtrelerdeki gerçek dışı oranları estetik operasyonlarla bile yakalamak pek mümkün değil.

Kadınların üstünde ideal güzellik algısı oluşturup sonra buna uymaya çalıştıklarında yargılamak da bir diğer sorun.

Sosyal medyada sevilen, takip edilen isimlere baktığımızda çoğunda herhangi bir yetenek görmüyoruz. Sadece estetik operasyonlarla "güzel" olduğu için takdir edilen insanları gördükçe, özellikle gençlerin bu konuda takıntılı olması hiç şaşırılacak bir durum değil.

Peki ne yapmalı?

Sosyal medyadan ve bu tür yeniliklerden uzak kalmak mümkün olmasa da, bu tür şeylerin gerçeklikten kopmamıza izin vermemesi gerekiyor. Kendimizle barışık olmanın günümüzdeki kurallarından biri de sosyal medyada aşırı filtreli, photohop'lu paylaşımlardan kaçınabilmek. Böylece kendimizi ve çevremizi kandırmak yerine yeniden doğal güzelliğe vurgu yapabiliriz.

Siz ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
adekaj

herkes iki like icin birbirini dolandirircasina kendileri gibi olmayan fotograflar cekiyor eger bir fotograf cekiyorsaniz ve fotograftaki siz size benzemiyorsa aldiginiz like'lar sizin olmuyor sadece kendinizi kandirmis oluyorsunuz

Gizli Kullanıcı

Kendini sürekli chihuahua'ya ya da ağzından gökkuşağı fışkırtan bi anime karakterine çeviren ve bunu sürekli paylaşan insanda vardır bi acayiplik zaten. Kameranın mucidi George Eastman olayın buralara geleceğini bilse "allah benim belamı versin" derdi.

alp_er

muhtemelen şu an veriyordur belasını. :)

mervehazeleyes

Kendimle barışık değilim ve artık fotoğraf ımı koymuyorum.Filtre uygulaması pek kullanmadım.Kullansamda sıkıldım ve bu tür uygulamalar kullanmadım.

ghost-ae

Şu sosyal medya sonunda insanları beyinsiz,birbirinin aynı zombilere dönüştürcek yakında..bazen sokakta gezerken insanlara bakıyorum herkes birbirnin aynı..insanın doğasına aykırı bi kere aynılaşmak..özgünlüğünüzü kaybetmeyin gençler..hayatta alıcağınız like ve izlenme oranlarından trilyon kat daha önemli şeyler var

metolah

ne güzel söyledin.

apollonia-corleone

snapchat öldü zaten.Yalnız haklı bir galeri özellikle o renkli göz efektleri sayesinde bir ara lens alma girişimim olmuştu

mervehazeleyes

Böyle filtreler kullanmadım.Bir kere makyaj uygulaması indirmiştim sonra sıkılıp sildim.Gözlerim ela o uygulamada bile göz rengim belli olsun diye üstünde duruyordum.Sadece göz rengim güzel olduğundan gözlerime takığım.

Görüş Bildir