Uzmanlar Yanıtladı: İzmir Depremi, Beklenen İstanbul Depremini Tetikler mi?

 > 
179PAYLAŞIM

İzmir'de meydana gelen şiddetli depremin ardından "İzmir depremi olası büyük İstanbul depremini tetikler mi?" sorusu gündeme geldi. Uzmanlar o soruya yanıt verdi.

İzmir Seferihisar'da meydana gelen, AFAD'ın verilerine göre, 6.6 büyüklüğündeki deprem sonrası birçok bina yıkılırken, şu ana kadar 25 kişi hayatını kaybetti, 804 kişi de yaralandı.

Milliyet'in haberine göre, bölgede arama kurtarma çalışmaları devam ederken İTÜ Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz'den "İzmir depremi olası büyük İstanbul depremini tetikler mi?" sorusuna da yanıt geldi.

"İstanbul fayını etkilemez"

Tüysüz "Büyüklüğü nedeniyle çevredeki şehirleri etkilemesi normaldir. Ege bölgesi daima bu tür depremlerin beklendiği bir yer. İstanbul’daki fayı etkilemesi söz konusu değil, kendi başına bir depremdir. 1955 yılında meydana gelen Söke-Balat depremi ile çok benzer özellikleri vardır. Yer olarak da benzerdir" dedi.

"Tekil bir deprem"

İTÜ Deprem Mühendisliği Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Beyza Taşkın ise, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Seferihisar’a 23.5 kilometre açıkta olmuş bir deprem. Merkez üssü 395 kilometre uzakta olan bir deprem. İstanbul’da yumuşak zeminde bulunan yerler hissedebilir. Çok beklediğimiz bir yer değil. Bu tekil bir depremdir diye değerlendiriyorum"

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir