Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Uzmanlar Açıkladı: Meditasyon Yapan İnsanların Depresyonu Ağırlaşabilir!

35PAYLAŞIM

Yalnız yapılan meditasyonlar psikolojik bozuklukları artırabiliyormuş!

Kaynak: https://www.newscientist.com/article/225...

Farkındalık ve diğer meditasyon türleri genellikle basit stres çözümleri gibi görünse de kimi zaman insanların daha da kötüleşmesine neden olabiliyor.

Araştırmaya göre meditasyon yapan her 12 kişiden biri genellikle daha da kötüleşen depresyon ya da anksiyete veya bu rahatsızlıkların başlangıcı gibi istenmeyen negatif etkilerle karşılaşabiliyor. Birleşik Krallık'taki Coventry Üniversitesi araştırmacılarından Miguel Farias, "Çoğu kişi için sorun olmasa da meditasyon kesinlikle abartılıyor ve evrensel olarak işe yarayan bir yöntem değil" diyor.

Meditasyonun birçok çeşidi olmakla birlikte, en yaygın olanlarından biri farkındalık.

Farkındalık, insanların ana ve kendi düşüncelerine/duygularına ya da dışsal hislere odaklandığı bir yöntem. Depresyonun nüksetmesine karşı da Birleşik Krallık'ta bazı sağlık kuruluşları tarafından öneriliyor.

Meditasyona karşı olan isteklilik, kısmen de olsa antidepresan ilaçların yan etkilerine karşı büyümekte olan farkındalıktan ve bazı insanların bu ilaçları bırakırken yaşadıklarını bildirdikleri zorluklardan kaynaklanıyor olabilir.

Meditasyona başladıktan sonra zihinsel sağlığının kötüleştiğini bildiren insanlar olsa da, bunun ne sıklıkla gerçekleştiği net değil.

Farias'ın tıbbi dergilerde tarama gerçekleştiren ekibi, bu konuyla alakalı 55 çalışmayla karşılaşmış. Araştırmacılar özellikle negatif etkileri bulmak üzere yapılan araştırmaları eledikten sonra her araştırmada zarar gören kişilerin yaygınlığını hesaplayıp daha sonra araştırmanın büyüklüğüne göre ayarlanan ortalamayı bulmuşlar. Bu, bu tür analizlerde yaygın bir metot.

Araştırmanın sonucunda meditasyonu deneyenlerin %8'inin istenmeyen etkilerle karşılaştığı görüldü.

Farias şöyle diyor: "İnsanlar anksiyeteden panik ataklara kadar çeşitli artışlar yaşayabiliyorlar." Ayrıca psikoz ve intihar düşüncelerine örneklerle de karşılaşılmış.

Çoğu araştırma yalnızca ciddi negatif etkileri kayıt altında tuttuğu ya da hiç kayıt tutmadığı için %8 gerçekten daha az bir oran da olabilir diyor Farias.

Britanya Psikoloji Topluluğu üyelerinden psikolog Katie Sparks, bu sayının tanısı konmamış anksiyete ya da depresyon hastası insanların meditasyonu denemesiyle de artmış olabileceğini söylüyor: "Meditasyonun insanların rahatlamasına ve tekrar odaklanmasına yardımcı olduğu, hem zihinsel hem de fiziksel fayda sağladığı kanıtlanmıştır." Fakat zaman zaman insanlar düşüncelerini sakinleştirmeye çalışırken zihinlerinin "isyan edebileceğini" de ekliyor.

"Bu, zihni kontrol etme çabasının geri tepmesi gibi bir şey ve sonucunda anksiyete ya da depresyon atakları yaşanabiliyor."

Tabii bu insanların bu tekniği denemeyi bırakması gerektiği anlamına gelmiyor. Ancak rehber yardımıyla (bir eğitmen ya da yardımcı uygulama gibi) terapi seanslarına katılmak daha doğru olabilir. Sparks bu yöntemlerin daha güvenli olduğuna inanıyor. "Mevcut araştırma insanların doğru içerikle yapıldığında yararlı olabilecek bir şeyi yapmayı bırakmasına neden olabilir" diye de ekliyor.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir!

Uzmanlar Açıkladı: 'Yalnızlık Günde 15 Sigara İçmek Kadar Zararlı' - onedio.com
Uzmanlar Açıkladı: 'Yalnızlık Günde 15 Sigara İçmek Kadar Zararlı' - onedio.com
Uzmanlar Açıkladı: "Ekranla Fazla Zaman Geçiren Çocukların Motor Becerileri Gelişmiyor" - onedio.com
Uzmanlar Açıkladı: "Ekranla Fazla Zaman Geçiren Çocukların Motor Becerileri Gelişmiyor" - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tahakotan

Ulan milletteki akla bak rahatlamak için meditasyon denen saçma safan şeylere inanıyorlar alın elinize tesbihi Lailaheillallah çekin ne stres kalır ne de başka şey.

sleepyoyku

Meditasyonun zihni ve bedeni rahatlatması daha verimli hale getirmesi bilimsel olarak kanıtladı. Din insanı yasaklarla, resmen tehditle, baskıyla daha fazla strese sokuyor ve saçma.

blondewitch

Ahahahahah tamam

hellbender

Bilimsel kanıt gösterir misiniz? Ama haber sitesi linki değil orjinal makale istiyorum. Bu arada meditasyonda budizm dininin ritüellerinden bir tanesidir. Budizmde de yasak,tehdit ve baskı bulunur işbu halde. Saçma olup olmaması da inana göre değişse gerek.

aaabbbcccddd

abi hadi ya yıl 2020 oldu hatta bitiyor bile. İşinize bakın tespih mi çekiyorsunuz, mendil mi sallıyorsunuz ne yaparsanız yapın da millete bulaşmayın.

Görüş Bildir