Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Üzerine Film Serileri Dahi Çekilen, Kadınların Büyük Sorunlarından Birisi: Hiperseksüalite (Nemfomani)

 > 
4.4bPAYLAŞIM

Sözlük anlamı hiç bitmeyen çiftleşme arzusu olan Hiperseksüalite yani Nemfomani günümüz çağının önemli hastalıklarından birisi olmak üzere. 

İçeriğimiz Türkiye'de bulunan ancak toplum tarafından dışlanmaktan korkan kadınların kabusu Nemfomani üzerinde yazılmıştır. 

Not: içerikte cinsiyetçi ayrımcılık kesinlikle yapılmamıştır. 

Hiperseksüalite, cinsel isteği çok artmış ya da arzuları son derece sık veya aniden beliren kişiler için kullanılan terimdir.

Hiperseksüaliteye bazı tıbbi uygulamalar neden olduğu söylense de, çoğu zaman nedeni ve nasıl başladığı bilinmemektedir. 

Hiperseksüalitenin ortaya çıkmasından sonra bipolar bozukluklar gibi ruhsal sağlık sorunları olabilmektedir.

%99 oranında kadınlarda görülen ve kadınların sosyal yaşamlarının yerle bir olmasına neden olan bu hastalık, doyumsuz ya da doymak bilmeyen bir cinsel açlık ve güçlü cinsel istek olarak kendini gösteriyor.

Nemfomani kelimesinin kökeni Yunancadır. Nymphe (kız) ve mania (delilik) sözcüklerinin birleşiminden ortaya çıkan Nemfomani, çoğunlukla kadınlarda görülen aşırı cinsel içgüdüye verilen addır. 

Nemfomaninin belirtileri, doymak bilmeyen cinsel birleşme isteği ya da artık isteksizlik oluşuncaya kadar süren mastürbasyonun adıdır.

Kadın, kendi kişiliğiyle, tipiyle ya da duygularıyla aynı düzeyde olmasa bile her sınıftan erkeğe "evet" diyebiliyor.

Tarihin hükmedicilerinin eşleri de bu durumdan muzdarip olmuştur. 

Mesela, Eski Roma İmparatorluğunda, Tiberius Claudius Caesar Augustus Germanicus'un karısı Valeria Messalina'nın her gece çeşitli erkeklerle yattığını, bunun için de kılık değiştirerek halkın arasına karıştığını tarih kitapları yazmaktadır.

Nemfoman birisi, çoğu zaman sosyal baskıları ve yasaları hiçe sayar. Nemfomanyaklar için, her zaman tek bir amaç vardır, o da mutlaka; bir erkekle birlikte olmak ve yatmaktır.

Bir erkek burada herhangi anlamına da gelebilir. Bu hastalığın kontrolü ile alakalı bir durumdur.

Nemfomaniye yakalanmanıza neler neden olur? En organik nedenlerden biri hormon bozukluğudur.

Profesör H. J. Stemmler ve Kiel'e göre, kanser nedeniyle hormon (Androgen) tedavisi gören kadınlarda cinsel istek artışı rahatsız edecek düzeye kadar ulaşabilir. 

Bu nedenle de evli kadınlarda aldatma eğilimi ortaya çıkabilir. 

Nemfomani belirtisi gösteren kadınlarda sinirlerin duyarlılığı aşırı oranda arttış gösterir ve cinsel içgüdüyü etkiler. Beyinin cinsel ilişkiyi kontrol eden, eş seçimini ayarlayan ve doyumu sağlayan sistemi tamamen bozulmaktadır.

Hiperseksüalitenin tedavisi için izlenen yollar.

Bir dizi hiperseksüaliteyi açıklamak veya tedavi etmek amacıyla bazı teorik modeller kullanılmıştır. 

Ancak, günümüz popüler medyasında en yaygın olan kanı, bu kişilerin cinsel bağımlı olduklarına dair yaklaşımdır fakat bu konu üzerinde seksolojistler herhangi bir görüş birliğinde bulunmamaktadırlar. 

Bu durum için yapılan açıklamalar genel olarak, eylemin kompulsif (saplantısal) davranışlar ve dürtüsel davranış türleri olduğu yönündeki teorileri içerir.

Cinsel birleşmeden hemen ya da çok kısa bir süre sonra tekrar uyanan cinsel isteğiniz varsa sizde bir Hiperseksüalitesiniz demektir.

Ancak, günümüzde her normal kadının kısa sürede de olsa birkaç kez orgazm olabileceği artık bilinen bir şeydir.

Bu davranışın örnekleri simgeliyorlarsa da, toplum içerisinde nemfomanların oranı oldukça düşüktür. Türkiye'de dahil dünyanın her yerinde Nemfomani mağduru kadın görebilmek mümkün.

Nemfomani kadınların kural tanımayan cinsel dürtüleri, onları öylesine etkiler ki, bu nedenden dolayı zor durumlara düşer.

Öyle ki, cinsel isteklilikle, ne yaptığını bilmeyen, hiperseksüalite içerisindeki kadınlar, tanımadığı erkeklerin önünü keserek, kendisiyle yatmaya zorlayan nemfomanlar da görülmüştür. Ancak genel olarak bu olayın gerçekleşme ihtimali %2 seviyesindedir. 

Dünya Sağlık Örgütü, Hastalıkların Uluslararası Sınıflamasında (ICD-10) "Aşırı Cinsel Tahrik" (F52.7 koduyla) erkeklerde aşırı cinsel istek, kadınlarda ise nemfomani olarak ayrılmıştır. "Aşırı Mastürbasyon" (F98.8 koduyla) olarak belirtmiştir.

Herhangi bir teori ima edilmeden, teşhis edilmesi için Hiperseksüel bozukluğu önerisinde bulunulmuş fakat resmi kurumlar bu öneriyi kabul etmemiştir.

Hiperseksüaliteyi tetikleyen nedenler.

Cinsel isteklerde, vulva hastalıkları da önemli yer tutuyor. Örneğin vulvanın kaşıntılı hastalıklarında, kadın sürekli hormonlar tarafından uyarılır. Bacakların hareketi, oturuş biçimleri, onu hemen seks eğiliminin içine sokar. 

Kadının her yerde ve hangi durumda olursa olsun cinsel birleşmeye yönelmesi adli tıpta raporlarında görülmüştür.

Kendi kendinize bir ön tanı koymak isterseniz Hiperseksüalite (Nemfomani) belirtileri şu şekilde.

  • Sürekli olarak seks ve cinsel düşünceler üzerine yoğunlaşma.

  • Kontrol edebilme yeteneğini kaybetme. 

  • Eşyalara dokunmak veya bir çarpışma sonucu oluşan dürtünün etkisiyle yapılan mastürbasyon.

  • Sürekli tekrarlanan başarısız cinsel ilişkiler. 

  • Ayrım gözetmeksizin cinsel ilişkiler yaşamak.

Nemfomanin zararları korkunç boyutlara ulaşabilir.

Nemfomani hastası olan kişinin tüm sosyal hayatını ve ilişkilerini etkileyen bir hastalıktır. Kişi sürekli seks ve cinsel birleşme üzerine yoğunlaştığı için, tek bir amacı vardır; bir erkekle sevişmek. Bu yüzden de çevresiyle olan dostlukları ve doğal olarak aşk hayatı da zarar görür. Kişi kendini sıklıkla tekrarlayan başarısız ilişkilerin içinde bulur.

Bunun dışında nemfomanın cinsel yolla bulaşan hastalıkları kapma riski de oldukça yükselir. Sürekli ve çok düzensiz cinsel eylemler yaşadığı ve sürekli partner değiştirdiği için, kişinin sağlığı da doğal olarak tehlikeye girer.

Toplumdaki hastalık, kaza ve sağlıkla ilgili durumların dağılımını, görülme sıklıklarını ve bunları etkileyen belirteçleri inceleyen bir tıp bilimi dalı Epidemiyoloji'ye göre

Hiperseksüel olduğuna inanılan insanların sayısının ne kadar olduğu bilinmemektedir. Bununla ilgili bazı tahmin çalışmaları yapılmış olsa da; yapılan bu çalışmaların hangi bazda olduğu bilinmemektedir. Çalışmalardaki tahminlere göre ABD nüfusunun %3-6 kadarı hiperseksüeldir.

Hiperseksüalite için kullanılan birçok terim, kültürel veya arkadaş grubu normlarına göre değişiklik gösterebiliyor.

Bu bölüm için Wikipedia Hypersexuality maddesine bakabilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ukalametin

yüzde 1 i merak ediyordur şimdi yüzde 99 ;)

celal-c.-cevik

NEMFOMANİ (hiperseksüalite) hastalığı hakkında yazılanların tümü kesinlikle doğrudur. Anlatılanların tamamına yaşayarak tanıklık ettim. Evet bu bir hastalıktır kaynağı erken çocukluk dönemlerine dayanmaktadır ve bunun üzerine uyuşturucu kullanımlarının, sevgisiz büyümenin , parçalanmış ailelerden doğup büyümenin , hormonel dengelerin ve içinde yaşanılan toplumun çevrenin ve sosyo ekonomik imkanların bu hastalığın oluşum ve ilerlemesinde çok büyük , çok önemli rolleri vardır.

ess.

Yorumları okudum da ağlamak istiyorum.

queengineer

Cinsel birleşmeden hemen ya da çok kısa bir süre sonra tekrar uyanan cinsel isteğiniz varsa sizde bir Hiperseksüalitesiniz demektir. -Hassiktir..

celal-c.-cevik

Üzgünüm , yazdıklarınız sizin büyük olasılıkla bir nemfomani hastası olduğunuzu gösteriyor. Bu hastalığın en iğrenç tarafı her hangi bir ilaçla tedavisinin olmayışıdır. Tek tedavisi ki, bu da uzun yıllar sabır, anlayış hoş görü gerektiriyor YOĞUN SEVGİ.

kedili_kadin

Erkekler seks istediğinde normal, kadınlar istediğinde hastalık mı oluyor? Zihniyetinize sizin...

saykolojist

Mantığını senin ya... Adam gerçek anlamda bir hastalıktan ve hastalğın cinsi eğiliminin kadınlar olduğundan bahsetmiş.Tutup da kadın seks istiyorsa orospuluktandır erkek istiyorsa gerektiğindendir dememiş.Biyolojik ve psikolojik sorunlarda dahi seksistlik yapıyorsunuz beyniyle düşünmeyen insanlar olup çıkmış koskoca toplum gerçekten üzücü bir durum

celal-c.-cevik

Kedili kadın arkadaşım, siz konunun ne denli ciddi ve ne denli tehliklerle dolu olduğunu bile anlamamış yahut anlamak istememişsiniz. :( YARASI OLAN GOCUNUR derler sizde de bunu gördüm. Muhtemelen sizde bir nemfomani hastasısınız. :(

Görüş Bildir