Üzerinden Geçmek İçin Mangal Gibi Yürek İsteyen Dünyanın En Tehlikeli 8 Yolu

0PAYLAŞIM

Trafikte sıkışıp kaldınız ya da engebeli bir yoldan geçiyorsunuz. Bu tarz durumlarda hemen oflayıp puflamaya başlarız ama bir de Yungas Yolu'nda veya Guoliang Tüneli'nde olduğunuzu düşünün. "Orası neresi ki?" diyorsanız işte size geçmeden önce yürek yemeniz gereken, dünyanın en tehlikeli yolları...

1. Yungas Yolu, Bolivya

Sıradağlar ve 600 metrelik bir uçurumun arasına sıkışmış, her yıl 200-300 kişinin ölümüne sebep olan Yungas Yolu, "Maceraya bayılırım, adrenalin benim göbek adım." diyenlerin bile durup düşünmesine yol açacak kadar tehlikeli!

2. Khunjerab Geçidi, Pakistan

Karakurum Yolu üzerinde yer alan Khunjerab Geçidi, Pakistan'ı Çin'e bağlamakla beraber aynı zamanda dünyanın en yüksek noktasında bulunan asfalt yol olma özelliğini de taşıyor. Yol, tehlikesiyle öyle ünlenmiş durumda ki; her yıl binlerce turisti ağırlıyor.

3. Guoliang Tüneli, Çin

Bölgede yaşayan halkın dış dünyayla tek bağlantısı olan Guoliang Tüneli, tabiri caizse dağı delerek inşa edilmiş. Dik yamaçlara çok yakın bir konumda yer alan bu yol haliyle insanı fazlasıyla ürkütüyor.

4. Atlantik Okyanusu Yolu, Norveç

Dağları olmasa da okyanusları delen, bu fazlasıyla çetrefilli yol; aslında küçük kasabaları birbirine bağlamak gibi oldukça sevimli bir göreve sahip. Ancak üzerinden geçenler için aynı şeyi söylemek çok zor. Özellikle fırtınalarda.

5. Eshima Ohashi Köprüsü, Japonya

Bu sefer pek de "Japonlar yapmış abi!" diyemiyoruz sanki. Dünyanın en dik iniş ve çıkışına sahip olan bu köprünün bu sıra dışı mimarisinin en önemli sebebi ise altından geçen diğer köprüler.

6. Tianmen Dağı Yolu, Çin

Başlangıcı ve bitişi arasındaki yükseklik farkı tam 1000 metre. 10 kilometrelik yolda tam 99 keskin viraj var. Gel de geç şimdi bu yoldan! Çinliler de bunun yoldan çok, tehlikeli bir yarış parkuruna benzediğinin farkında mı acaba?

7. Kolima, Rusya

"Ölüm Yolu" olarak da bilinen Kolima, dünyanın en soğuk şehri Yakutsk ile Magadan'ı birbirine bağlıyor. Özellikle kış aylarında geçişin neredeyse imkansız olduğu bu yol, Sovyetler zamanında sürgüne gönderilen mahkumlar tarafından yapılmış. Birçoğunun bu yol yapımı esnasında öldüğünü tahmin etmek zor değil tabii.

8. Hana, Hawaii

Böyle güzel göründüğüne bakmayın. Toplam uzunluğu 112 kilometre olan bu bol virajlı yol, toprak kayması nedeniyle sık sık kapanıyor. Yolda giderken altınızdaki toprağın kaymaya başladığını düşünün. Kesinlikle en kral korku filminden bile beter!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir