Uzaydan İlk Kez Türk Yapımı Bir Uyduyla Fotoğrafı Çekildi

 > -

Uzaydan İlk Kez Türk Yapımı Bir Uyduyla Fotoğrafı Çekildi ~ Bilim Atlası

Uzaydan İlk Kez Türk Yapımı Bir Uyduyla Fotoğrafı Çekildi ~ Bilim Atlası

Tübitak'ın gözlem uydusu RASAT'ın uzaydan çektiği yüzlerce görüntü kullanılarak Türkiye'nin ilk iki boyutlu haritası hazırlandı. Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdür Vekili Tamer Beşer, yerli kaynaklarla Türkiye'de tasarlanıp üretilen ilk yer gözlem uydusu RASAT'ın 7.5 metre siyah beyaz, 15 metre çok bantlı görüntüleme yeteneğine sahip olduğunu anlattı.

RASAT'ın, 678 kilometre yükseklikteki yörüngeden çektiği bir kare görüntünün 900 kilometrekare alanı kapsadığını belirten Beşer, dosya boyutunun da 28.9 MB olduğunu kaydetti. Bir kare görüntünün S band ile 160 saniyede, x band ile 4 saniyede indirilebildiği bilgisini veren Beşer, Ankara'da bulunan yer istasyonundan günde 4 defa 10'ar dakika süreyle haberleşme sağlanabildiğini aktardı.

Beşer, uydu görüntüleriyle Türkiye'nin tümünün iki boyutlu görüntülerini kullanarak mozaik haritasını tamamladıklarını bildirdi. Harita için bin 200 civarındaki RASAT uydu görüntüsünün kullanıldığını vurgulayan Beşer, bu görüntülerin kamu kurum ve kuruluşlarının kullanımına sunulacağını açıkladı. Kamu kuruluşlarının web tabanlı arayüzle kullanıcıların çekilen görüntüleri anında görebileceğini belirten Beşer, güncel görüntü siparişlerini verip görüntüleri ücretsiz indirebileceklerini söyledi. Beşer, görüntülerin şehir, ormancılık, tarım, afet yönetimi ve benzeri amaçlarla kullanılmasının hedeflendiğini de sözlerine ekledi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBilimSiyah BeyazTübitakUzayweb
Görüş Bildir