Uzaydan Atlayışın Sponsoru Red Bull'un Arkasındaki Milyarder ile Tanışın

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Uzaydan Atlayışın Sponsoru Red Bull'un Arkasındaki Milyarder ile Tanışın

Uzaydan Atlayışın Sponsoru Red Bull'un Arkasındaki Milyarder ile Tanışın

En son sponsor oldukları Felix Baumgartner'ın uzaydan atlayışı ile Red Bull bir kez daha tüm dünyaya, standart reklam ve pazarlama aktivitelerinin çok çok dışında düşünebildiğini gösterdi. Uzaydan atlayış etkinliğine 50 Milyon Dolar harcadığı söylenen Red Bull bu tarz ölüme meydan okuyan bir çok etkinlik ve sporcuya da sponsor olarak, risk almayı ne kadar çok seven bir şirket olduğunu gösteriyor. Tüm bu kültürün temelinde Red Bull'un kurucusu, milyarder iş adamı, Avusturyalı Dietrich Mateschitz var.

Dietrich 28 yaşında Viyana Ticaret Üniversitesi Pazarlama bölümünü bitirdi. Unilever ve Jacobs Coffee'de pazarlama üzerine çalıştıktan sonra, şampuanları ile tanıdığımız Blendax firmasının uluslararası pazarlama direktörü oldu (daha sonra bu firma Procter and Gamble tarafından satın alındı)

İşi sebebi ile sık sık seyahat eden ve uzun uçuşlar yapan Dietrich Tayland'da JetLag'e iyi gelen bir tür şurup ile tanıştı. O zamanlar bu içecek zaten Asya ülkelerinde bu özelliği sayesinde başarılı olmuş ve satılmaktaydı. 1984 yılında işinden ayrılıp Tayland'lı içecek firması sahibi Chaleo Yoovidhya ile 500.000'er dolar sermaye koyup Red Bull şirketini kurdu.

Dietrich 3 yıl boyunca sadece planlama yaptı, içeceğin ismini koydu, nasıl bir pakette satılacağını belirledi, nasıl dağıtacağını, pazarlamasını nasıl yapacağını planladı. Red Bull Kanatlandırır sloganı, markalaşmış kutusu ve renkleri ile pazara efsanevi bir giriş yaptı. Birlikte çalıştığı pazar araştırma şirketleri, insanların içeceğin tadını, kutusunu ve renklerini sevmediğini söylese de bildiği yoldan gitti ve hiç pazarı olmayan bir içeceği, pazarı bir yaratacaz diyerek piyasaya sürdü.

Dünyanın alışık olmadığı organizasyonlar düzenledi. Ülkemizde de tanıdığımız Flugtag organizasyonunu düzenledi. İnsanların evlerinde uçabilen aletler yapıp, yüksek iskelelerden suyun üzerinde en uzağa uçmaya çalıştığı bir yarışma. Daha sonra öğrencileri ve barları hedefledi, içeceğin alkol ile karıştırılınca çok güzel olduğunu vurgulamaya başladı. Ekstrem spor yapan atletlere sponsor olmaya ve Red Bull kültürünü yavaş yavaş kabul ettirmeye başladı.

Bu taktikler kesinlikle işe yaradı. Şu an 5.3 Milyar Dolarlık serveti ile Mateschitz dünyanın en zengin insanlarından biri. Red Bull'un şu an 2 tane futbol takımı ve 1 tane Formula 1 Takımı var. Mateschitz aynı zamanda Fiji'de bir adaya ve ultra luks bir otele sahip. Aynı zamanda Flying Bulls adı verilen bir antika uçak koleksiyonuna sahip.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Felix baumgartnerFormula 1Red Bullfutbol
Görüş Bildir