Uzaya Gidecek İlk Türk: 'Korkmuyorum, İstanbul'da Yaşamak Daha Tehlikeli'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

İTÜ Uzay Mühendisliği bölümünde okuyan ve uzaya gidecek ilk Türk olan Halil Kayıkçı, uzay yolculuğundan korkmadığını, İstanbul’da yaşamanın daha tehlikeli olduğunu söyledi.

Uzaya çıkma hayallerini adım adım gerçekleştiren Halil Kayıkçı, önce İTÜ Uzay Mühendisliği bölümüne yerleşti, daha sonra da bir şirketin düzenlediği çekilişe katılarak Türkiye’deki ilk 3 kişi arasına girdi.

Web Tekno'da yer alan habere göre; NASA’nın 60 ülkeden 107 kişi için düzenlediği 1 haftalık eğitim sonucunda uzay yolculuğu biletini alan 23 kişiden biri olmayı başaran Halil Kayıkçı, İstanbul’da yaşıyor olmanın uzay yolculuğundan daha tehlikeli olduğunu belirterek yolculuk öncesi hiç tedirgin olmadığını söyledi.

İki kişilik araçta Halil'in görevi co-pilotluk olacak

“Yüzde 98 ya da 99 ihtimalle Karayip’lerdeki Churasan adasında bulunan uzay limanından uzay aracımıza bineceğiz. Aracımız iki kişilik olacak, benim görevim ise co-pilotluk. Herkes bana ‘korkuyor musun, ya başına bir şey gelirse?’ diyor fakat ben İstanbul’da yaşamanın daha tehlikeli olduğunu düşünüyorum” diyen Kayıkçı, uzay yolculuğuna kabul edilmesiyle ilgili hikayeyi de şu şekilde anlattı:

'Uzaya çıkacak 23 kişiden biri oldum'

“Bir gün dersteyken arkadaşım ‘Bir şirket uzaya turist gönderiyormuş’ dediğinde içimden ‘O kişi neden ben olmayayım?’ diyerek harekete geçtiğim ve katıldığım çekiliş sonrası Türkiye’de ilk 3 kişi arasına girmeyi başardım. NASA’nın verdiği eğitimi de tamamladıktan uzaya çıkacak 23 kişiden biri oldum.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulUzay
Görüş Bildir