Uzaya 3 Boyutlu Görüntü Yazdık!

-

Uzaya 3 Boyutlu Görüntü Yazdık!

Uzaya 3 Boyutlu Görüntü Yazdık!

AB Çerçeve Programı kapsamında, 3 boyutlu Holografik TV Projesi'ni yürüten ekip, holografik video görüntüsünü uzaya yansıtmayı başardı.

Proje Koordinatörü Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Onural, holografik teknolojiyle bir ortamdaki ışığı tüm özellikleri ile kaydedip elektronik ve optik yöntemlerle tekrar oluşturarak ''hayalet'' gibi görüntülerin elde edilebileceğine dikkati çekerek, teknolojideki tüm gelişmelere rağmen, ışık yardımıyla bu tür sonuçlar çıkarmanın zor olduğunu vurguladı.

Bir anlamda ışık heykeltraşlığı yaparak uzay boşluğunda koşan at görüntüsünü oluşturduklarını dile getiren Onural, bu görüntünün, dünyada üç boyutlu holografik görüntülerden en başarılısı ve yeni bir teknoloji kullanılan biçimi olduğunu söyledi.

Levent Onural, ''Daha önce böyle bir görüntünün örneklerini görmedik. Adı holografik olduğu iddia edilen ama anladığımız manada holografik olmayan bazı görüntüler var. Bu sebeple bu gerçek holografik video görüntünün önemli olduğunu düşünüyoruz'' dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiBilkent ÜniversitesiUzay
Görüş Bildir