Sentetik Uyuşturucu Ölümlerinde Avrupa'da Birinciyiz... 7 Maddede Türkiye'deki Vahim Tablo

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Geçtiğimiz günlerde Taksim'de bir kişi uyuşturucu madde kullanımı nedeniyle bayılmış ve olay medyada epey konuşulmuştu. Fakat Türkiye'deki madde bağımlılığı ne tek bir kişiyle ne de onun medya yer bulan görüntüsüyle sınırlı. Bugün basına yansıyan bir haberde de bonzai kullanan bir taksi şoförünün aracıyla dört kişiyi yaraladığına şahit olduk. Araştırma ve sayılara baktığımızda ise tehlikenin boyutunu daha iyi anlayabilmemiz mümkün. BM Uyuşturucu ve Suç ile Mücadele Dairesi’nin verilerine göre Türkiye sentetik uyuşturucu kullanımı nedeniyle ölümler sıralamasında maalesef birinci. 

1. Birleşmiş Milletler'in raporuna göre dünyada 29.5 milyon kişi uyuşturucu bağımlısı. 250 milyon kişi ise hayatında bir kere uyuşturucu kullanmış.

2. Türkiye'de 2016 yılında aşırı dozdan hayatını kaybedenlerin sayısı 611.

3. Sentetik uyuşturucular içerisinde ise ülkemizde en yaygın kullanılan illet ise bonzai...

4. Eğitim birçok konuda olduğu gibi burada da belirleyici faktör ve kullanıcıların yüzde 64'ü ilkokul mezunu.

Eğitim Ajansı'ndan Şahin Aybek'in TUBİM'e dayandırdığı verilere göre; Türkiye'deki kullanıcıların yüzde 49.31’i işsiz, yüzde 2.26’sı ise öğrenci.

5. Uyuşturucu ile Mücadele Daire Başkanlığı’nın verilerine göre uyuşturucu kullanımı bir önceki yıla göre yüzde 28 artarken, uyuşturucu-madde bağımlısı sayısı 200 bine ulaştı.

6. Can sıkan diğer bir konu ise uyuşturucu kullanma yaşının 11'e kadar düşmüş olması.

7. Uzmanlar bağımlılığın ve zararlı alışkanların önünü kesecek şeyin eğitim olduğunu tekrarlıyor.

Sözcü'ye konuşan Prof. Dr. Nevzat Tarhan Kızılay ve Yeşilay'ın okullarda şube açma hakkını değerlendirip gençlerimizi ve çocuklarımızı aydınlatması gerektiğini vurguluyor.

"Profesyoneller olarak şunu iyi biliyoruz ki bağımlılıktan gençleri uzaklaştıracak en etkili yöntem akran eğitimidir. Onun içindir ki okullarda akran eğitimi yapılması gerekiyor. Maalesef akran eğitimi yapılmıyor. Yeşilay'ın Türkiye'nin bağımlılıkla ilgili risk haritasını çıkarması gerekir. Koruyucu ruh sağlığı yapması gerekir. Bu konuda toplumu bilinçlendirme faaliyetine ihtiyaç var. Ülkenin kaynaklarının verimli kullanılması ile bu mümkün. Kaç senedir konuşuluyor görünmeyen bir el sanki engelliyor. Danışmanlık desteği veren Yeşilay'a bu konu bırakılmışsa daha çok çocuk ölecek demektir. Maalesef henüz bir rehabilitasyon merkezi açılamadı, yönetmeliği bile çıkmadı, İran bizden çok daha ilerde. Sonra gençleri sokaklardan topluyoruz, anne babalar ne yapsın, devlet bu çocuklara hayata kazandırıcı ortam sağlamazsa uzmanlar ne yapsın."

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016Birleşmiş MilletlerİranTürk KızılayıUyuşturucuanneolay
Görüş Bildir