Uyuşturucu ile Yeni Mücadele Yöntemleri: Şehirlerin Atık Suları Analiz Edilecek

 > -

Başbakan yardımcısı Recep Akdağ, uyuşturucu, alkol ve sigaraya karşı yeni bir mücadele başlatacaklarını açıkladı. Şehirlerin atık sularının inceleneceğini söyleyen Akdağ, 'Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu' kurulacağını da duyurdu. 

'Atık sularda kullanılan uyuşturucu miktarını analiz edebileceğiz.'

CNN Türk'te Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ şehirlerin atık sularındaki uyuşturucunun analiz edileceğini söyledi. 

''Bunun ön çalışmasını Adana’da yaptık. Böylece bir şehirde, atık sularda kullanılan uyuşturucu miktarı bütün hepsini ayrı ayrı analiz etme imkanı var. Nihayetinde o uyuşturucuların atık olarak vücuttan atılanlarını takip etmiş oluyoruz. Büyük şehirlerimizde bunları izlemeye başlayacağız.''

‘Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu’ kuruluyor.

AMATEM sayısı artırılıyor.

'Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu'nun yanında AMATEM'lerin de sayıları artırılıyor. Bunun yanında Sağlık Bakanlığı’nın onaylayacağı, onay vereceği Yeşilay ile birlikte altyapısı hazırlanan danışma merkezleri kurulacak.

Sigara bağımlılığı tekrar %30'a çıktı.

Sigara bağımlılığının yüzde 32'de yüzde 27'ye düştüğünü ancak yeniden yüzde 30'a çıktığını belirten Akdağ alınan tedbirlerle bu oranın yeniden düşeceğini söyledi.

'Antidepresan kullanımında patlama yok.'

Akdağ, antidepresan kullanımında söylendiğinin ‘bir patlama bulunmadığını’ da söyledi. 

''Farkındalık artınca ilaç kullanımı da artıyor. Geçmişte doktora gitmezlerdi. Ya fark etmezlerdi, ya da doktora gitmezlerdi. Şimdi insanlar psikoloğa gitmekten çekinmiyorlar.''

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaBaşbakan YardımcısıUyuşturucurecep akdağ
Görüş Bildir