Uyku, Anestezi ve Şuur Kaybı Arasındaki Fizyolojik Farklar Neler?

9PAYLAŞIM

Aklıma anestezi aldıktan sonra uyandığında saçmalayan insanların görüntüleri geliyor...😂

Kaynak: https://www.reddit.com/r/explainlikeimfi...

1. Uyku

Beyniniz uyurken devamlı olarak sizi, bedeninizi ve özellikle de uykunuzu denetler ve yaşanabilecek olası komplikasyonlara karşı kontrol altında tutar. Herhangi bir sıcaklık değişimi, gürültü, dış uyaran ya da herhangi bir değişimde beyniniz vücudunuzu uyarır ve siz de otomatik olarak uyanırsınız.

Ayrıca beyniniz siz uyurken hala bedeninizi kontrol edebilir.

Nefes almak, yatak örtünüzü sıcak ya da soğuğa göre açmak ya da kapamak ya da huzursuz bacak sendromu bu duruma birer örnek olabilir.

2. Genel anestezi

Bu noktada aynı uyurkenki gibi uykunuzu genel anestezi uzmanları yönlendirir. Zihninizi yatıştırır, ağrı eşiğinizi azaltır ve çoğu zaman kaslarınızı gevşetirler. Herhangi bir dış uyarım esasında beyniniz bu etkenleri kaydedemez ve zaten kaslarınız gevşediğinden dolayı herhangi bir tepki de veremezsiniz. Bu noktada uykudaki gibi vücudunuz kendi kendine nefes de alamaz. Sıcak ve soğuğu ayırt edemez.

Zaten bu yüzden anestezi uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

Tabii tüm bunlar aslında sizin sorunsuz bir ameliyat geçirmeniz için yapılıyor. Anestezi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta prosedürlerin doğru uygulanmış olması ve hızlı aksiyon alınabilmesidir. Anestezi sonrasında uyandığınız anda birkaç dakika içinde kendinize gelebilirsiniz. Ayrıca farklı anestezi ilaçlarının farklı yan etkileri ve tepkimeleri olduğunu da belirtelim.

3. Şuur kaybı

Bu noktada zihin sadece kendini ve vücudunuzun hayati organlarını korur. Yani normalde uyurken tüm vücut fonksiyonlarınızı kontrol altında tutan beyniniz bu noktada sadece hayati organlarınızı kontrol eder.  Ayrıca bu noktada beyninizin kontrol ettiği şeylerin seviyeleri vardır. Ancak bu bağlamdaki kilit nokta aslında beynin çeşitli vücut işlevleri üzerindeki kontrolü kendi başına durdurmayı seçmesidir.

Örneğin herhangi birinin boğazını uzun süreli sıkarsanız kişi bayılabilir. Bilinci kapanan kişi kas gücünü ve beden hakimiyetini de kaybeder.

Tekrar nefes almaya başlayan kişi 5 saniye içinde gözlerini açabilir, 15 saniye boyunca başı döner fakat sonrasında hızlıca normale döner. Bunun nedeni ise kişinin beyninin tamamen kapanmasından ziyade sadece çeşitli fonksiyonları belirli bir zaman dilimi içerisinde kontrol edememesinden kaynaklanır. Yani aslında şuur kaybı yaşayan kişi ne akciğerlerinin ne kan şekerinin ne de önemli organlarının kontrolünü yitirmez. 

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Koronavirüs'ün Merkezi Olan Wuhan Aşı Bile Olmadan Nasıl Eski Haline Döndü? - onedio.com
Koronavirüs'ün Merkezi Olan Wuhan Aşı Bile Olmadan Nasıl Eski Haline Döndü? - onedio.com

👇

Marketlerin Çıkış Kapıları Bir Taneyken Neden Girişlerinde İki Kapıdan Geçiyoruz? - onedio.com
Marketlerin Çıkış Kapıları Bir Taneyken Neden Girişlerinde İki Kapıdan Geçiyoruz? - onedio.com

👇

Kovid-19 Aşıları Gerçekten Güvenilir mi? Aralarındaki Farklar Neler? - onedio.com
Kovid-19 Aşıları Gerçekten Güvenilir mi? Aralarındaki Farklar Neler? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir