Üvey Baba Tarafından İstismar, Enişte ile Evlilik! Nazan Öncel'in Filmlere Konu Olacak Hayatından Kesitler

1.1bPAYLAŞIM

Nazan Öncel'in hayatını okudukça her satırda ayrı şok yaşadım...

Bazı sanatçılar vardır, ürettikleri şeyler dışında da hayattaki duruşları ve mücadeleleriyle konuşulmaya değerdir. Nazan Öncel, sadece Türk pop müziğine yön veren bir kadın değil, başlı başına mücadele dolu bir hayatın öznesi.

İzmirli bir ailenin üç kızından ikincisi Nazan. Ailede ikinci kız doğduktan sonra evi terk ediyor babası. Tam 37 gün bu yeni doğan bebeğe isim konulamıyor. Karşı komşuları Nazan adını veriyor küçük kıza. Bir süre sonra baba eve dönüyor ve aile yeniden bir araya geliyor; şimdilik...

Nazan 5 yaşına geldiğinde öğretmen annesi bir gün eve geliyor ve babaannenin kulağına bir şeyler fısıldayıp gidiyor. Gidiş o gidiş... Nazan ve kardeşleri, yaşlı babaanneleriyle yaşamaya başlıyorlar ama ne kadar olursa... Bir gün okula gidiyor, bir gün gitmiyor Nazan. Hatta evden kaçıp sokaklarda, istasyonlarda yaşamaya başlıyor birkaç yıl.

Anne Raziye Hanım, kendisine yeni bir hayat kurunca kızlarını yanına alıyor. Hatta babaanne de kızları bırakmamak için eski gelinin yanına taşınıyor. Buraya kadar her şey iyiye gidiyormuş gibi görünüyor. Ancak evde, Nazan'ın hayatının kıyametini yaşatacak biri var: Üvey baba!

Müzik hayatı boyunca bu olaydan bahsetmekten, kariyeri için malzeme olarak kullanmaktan çekiniyor ama içinde yıllardır kopan fırtınayı sanatıyla açığa çıkartmaya çalışıyor. Demirden Leblebi şarkısı, işte tam da o Üvey Baba kabusu için yapılıyor.

"Lanet olası bir gündü
Kapı açıldı ve o geldi
Yüzünde pis bir ifade vardı
Koynunda yılan beslediğin o yatakta
Kardeşime süt veriyordum o anda
Doğru odaya daldı
Ve buyurgan bir sesle
Beni yanına çağırdı
Kolumdan çekip
Kucağına aldı
Otur dedi kısaca
Evet bu öyle sıradan bir gün değildi"

Bu kabus gibi çocukluk döneminden sonra henüz 18'ine basmadan görücü usulü Salih Bey'le tanışıyor. Tanıştıktan 37 gün sonra evleniyorlar ve tam 12 yıl evli kalıyorlar.

Çiftin Serkan isminde bir oğlu dünyaya geliyor. Bu esnada Nazan Öncel küçüklüğünden beri bir yerlerinden yakaladığı müzikle daha fazla haşır neşir oluyor. İzmir'de çeşitli mekanlarda sahne almaya başlıyor. Bu esnada eşinin ihanetlerine tanık olup 12 yıllık evliliğini sonlandırıyor.

İzmir'i bırakıp İstanbul'a gidiyor. 1992 yılında tamamı kendi bestelerinden oluşan Bir Hadise Var albümünü çıkartıp ortalığı yıkıyor. Türk Pop Müziği, Nazan Öncel ile bambaşka bir anlam kazanarak özlenen kaliteye bir kere daha ulaşıyor.

Bir Hadise Var'la başlayan koşturma esnasında yanında hep Akşit Togay'ı, yani kız kardeşinin eski eşini, yani eniştesini buluyor. İkilinin ilişkisi Akşit Togay ölene kadar devam ediyor, hatta evleniyorlar. Ancak her ikisinin dediği tek bir şey var: Kağıt üzerinde evlilik. Her ikisinin de kendi hayatları, bağımsız bir şekilde devam ediyor.

Nazan Öncel, Akşit Togay'la ilgili şunları söylemiş: "‘Küçükken seni seviyorum sözünü duymadıysanız, yetişkin çağlarda duyduklarınıza da inanmıyorsunuz. Güvensizlik duygusu. Güveneceğiniz biri sizi bu yüzden etkiliyor. Bizimkisi dostluk ve güven üzerine kurulu bir ilişki. Aşk ilişkisi olması mümkün değil. Aşk insanın ihtiyacı, ama ben bu ihtiyacı güvende olmak uğruna feda etmeyi tercih ettim.’’

Akşit Togay, Nazan Öncel ile olan evliliğini şöyle açıklamış zamanında: “Pınar Güvenel’le evli olduğumuz dönemde, bir müzisyenle 7 sene yasak aşk yaşadığını öğrenince evliğimize son vermiştik. Boşandıktan tam 11 yıl sonra, Nazan Öncel’le çocuklarımızı da düşünerek ortak kazanımlarımızı birleştirmek istedik ve sadece kağıt üzerinde kalan bir nikâh yaptık. O günden sonra ben de, Nazan da birbirimizden bağımsız olarak hayatlarımızı yaşadık. Kendisinin yıllardan beri menajerliğini yaptığım, işiyle ilgili her konuda söz sahibi olduğum için gerektiğinde yan yan geliyoruz. Geçen zaman içinde Nazan’ın özel hayatında başka insanlar da oldu. Ama o, sadece işiyle gündeme gelmek istediğinden bunu dile getirmedi.”

Pınar Güvenel ise eski eşiyle ablasının ilişkini içine sindiremediğini her defasında dile getiriyor. Ancak ablasıyla barışmak istediği için bu konuyu yeniden magazin gündemine getirdiğini de söylüyor bir yandan. Nazan Öncel ise kardeşiyle arasında yaşanan krizin evliliğiyle alakalı olmadığını, çok daha önceden kardeşini hayatından çıkarttığını söylüyor.

2017'nin Mayıs ayında oğlunun babası Salih Öncel'i, 5 gün sonra da 30 yıllık hayat arkadaşı Akşit Bey'i kaybediyor Nazan Öncel.

Demirden Leblebi ile bize anlattığı o korkunç istismarı ise hiç ama hiç unutmuyor. Son paylaşımlarından birinde ise şöyle diyor.

"Çocuk istismarı, kadın şiddeti bugün konuşulabiliyorsa Demir Leblebi'nin de payının olduğunu bilmenin huzuru var içimizde. Demir Leblebi, Kız Bebek, Leyla, Sokarım Politikana diyebilmeyi cesaretle göze almak kolay değildir. Kapıyı ilk açan kurşunu yer. Biz de bunun bedelini ödedik tabii zamanında."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
filiz1.

kapıyı ilk açan kurşunu yer... güzel sözmüş.

cahit-tomruk1

ilk albümü "bir hadise var adlı albümü" değil. 70 lerin sonunda bir albümü var. yanlış hatırlamıyorsam "Yağmur duası" adlı bir albümdü adı. Albümden beklenen performans alınmadığından bir süre albüm çıkarmıyor, bu arada sekreterlik dahi yapıyor.

nazan-basari

Türkiye deki kadın sanatçılar arasında en kıymetli kadınlardan ... İyi ki var ❤️ Demirden leblebi şarkısından ''Kalbim kırık öleceğim, bilmem ne halt edeceğim...''

beyzaledger

Tam da bir Nazan Öncel şarkısı dinlerken denk geldim bu içeriğe. Bence harika bir söz yazarı. Hakkettiği değeri yeterince görmediğini düşünüyorum.

cagirmayin-gelmeyecegim

Canımın ciğeri ... çok koyu bir Nazan Öncel hayranı olarak içim acıyarak okudum kaç kere :((. Yine bir çocuğun çocukluğu alınmış elinden ... Lanet olsun bu pisliklere ,bu düzene lanettt

Görüş Bildir