Ürünlerini Gençlere Ulaştırmak İsteyen Girişimciler İçin Z Kuşağı'na Yönelik Pazarlama Teknikleri

4PAYLAŞIM

Her yönden farklı bir kuşak!

Kaynak: https://www.businessknowhow.com/marketin...

Z Kuşağı'na ürünlerinizi satabilmek muazzam satın alım güçlerinden dolayı oldukça önemlidir.

İşletmeniz Z Kuşağı'nı hedef müşteri kitlesi olarak görmüyorsa önemli bir müşteri kitlesini kaçırabilirsiniz. Pew Araştırma Merkezi'ne göre Z Kuşağı 1997 ile 2012 arasında doğmuş insanlardan oluşmaktadır. Neslin satın alım gücüne ilişkin tahminler değişiklik göstermektedir. Google tarafından yayınlanan bir rapor, Z Kuşağı'nın ABD'nin harcama gücünün demografinin ebeveynlerinin harcamaları üzerindeki etkisine göre tahminen 200 milyar dolara yakın olduğunu göstermektedir. Ypulse, 13-18 yaş arası ABD'li gençlerin harcama gücünün 34 milyar dolara yakın olduğunu söylemektedir.

Z Kuşağı'nın özellikleri nelerdir?

Z Kuşağı bir önceki kuşak olan Y Kuşağı ile bazı benzer özelliklere sahip olsa da pazarlama tekniklerinde dikkate almanız gereken önemli farklı özellikleri vardır. Pew Araştırma Merkezi, Z Kuşağı'nın önceki kuşaklardan muhtemelen daha eğitimli olduğunu ve daha fazla farklı özeliklerde üyeye sahip olduğunu söylemektedir.

Z Kuşağı neye önem vermektedir?

Z Kuşağı üyelerinin çoğu işletmenizin sadece para kazanmaya değil büyük bir hedefe yardımcı olmaya yönelik olmasını ya da en azından fayda sağlayan şeylere zarar vermemesini isterler. Alınan ürünlerden elde edilen bir miktarı ihtiyacı olanlara bağışlayan işletmeler buna örnek gösterilebilir. Z Kuşağı aynı zamanda çevre sorunlarına duyarlıdırlar. Bir araştırmaya göre Z Kuşağı'nın %84'ü sosyal yardıma ya da çevreye katkı sağlayan markaları tercih etmektedir. Bu yüzden ürün ya da sunduğunuz servisin çevre dostu olması ve pazarlamada bu yönünün vurgulanması işinize yarayabilir.

Z Kuşağı'na pazarlama teknikleriyle nasıl ulaşabilirsiniz?

Bu kuşağa ulaşmak için reklam ve pazarlama tekniklerinizi değiştirmeniz gerekebilir. Ortalama bir Z Kuşağı üyesinin dikkat süresi sadece 8 saniye olduğundan onların dikkatini çekebilecek reklamlar kısa ve öz olmalıdır. Video pazarlama potansiyel Z Kuşağı müşterilerinin dikkatini çekmenin etkili bir yoludur. Instagram, YouTube'daki reklamlar ve Snapchat harika seçeneklerdir. 2016'da yapılan bir araştırma, 13-17 yaşındakilerin % 71'inin günde üç saatten fazla çevrim içi video izlediğini göstermiştir.

Washington Post'ta yer alan daha yeni bir rapor, gençlerin ekrana bakarak günde ortalama 7 saat 22 dakika harcadıklarını göstermektedir.

Bu sayı sadece video izlemeyi değil okul çalışmalarını da kapsamaktadır. Bu kuşaktakiler zamanlarının büyük bir kısmını akıllı telefonlara bakarak geçirmektedirler. Gen ZInsights raporu, Kuzey Amerika, Avrupa, Avustralya ve Yeni Zelanda'da Z Kuşağı'nın % 97,6'sının akıllı telefona sahip olduğunu göstermektedir. Başka bir araştırma % 53'ünün akıllı telefonlarını çevrim içi alışveriş yapmak için kullandığını söylemektedir. Bu işletmelerin mobil uyumlu bir siteye sahip olmaya öncelik vermesi gerektiği anlamına gelmektedir.

Z Kuşağı reklamcılardan ne istemektedir?

Z Kuşağı teknoloji ve bilginin hızlı yayılması üzerine kurulmuş bir dünyada yaşamaktadır. Geleneksel reklam tekniklerinin hepsini bilmektedirler. Reklamları tasarlarken aktörler yerine ürününüzden yararlanmış gerçek kişileri kullanmak iyi bir yöntem olabilir. Bu kuşak reklamla ilgilenirse ürününüzü incelemeye ve ürün veya hizmetin kendilerine nasıl fayda sağlayacağını görmeye daha meyilli hisseder.

Z Kuşağı gizliliklerinin her zaman korunduğundan emin olmak ister.

NGen tarafından yapılmış bir araştırmaya göre Z Kuşağı'nın %88'i gizliliklerinin korunmasının çok önemli olduğunu düşünmektedir. Bu yüzden müşterilerinizin gizliliklerini korumaya gösterdiğiniz özeni vurgulamalısınız. Çoğu Z Kuşağı üyesi daha kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi yaşamak ister fakat internetle büyüdükleri için yükledikleri bilgilerin orada kaldığını da bilirler. Müşterilerinizin kişisel verileri konusunda şeffaf olduğunuzdan emin olmalı ve bu bilgileri koruduğunuzu vurgulamalısınız.

Z Kuşağı'na ulaşmak için influencerlarla iş birliği yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

Eğer ürünlerinizi Z Kuşağı'na pazarlamak için iş birlikleri yapmayı düşünüyorsanız ünlülerle değil dijital içerik üreticileri ve bin ile yüz bin arasında takipçisi olan daha küçük çaptaki influencerlarla çalışmalısınız. Bu iş birlikleri oldukça etkilidir çünkü Z Kuşağı bu kişilere daha yakın hissetmektedir. Ayrıca influencerlar takipçileriyle ünlülerden daha çok iletişime geçer ve daha yakın ilişkilere sahip olabilirler. Takipçileri onların önerdikleri ürünleri denemeye daha çok meyillidirler.

Z Kuşağı müşterilerinizle iletişiminizi devam ettirmelisiniz.

Her.org'a göre yeni bir müşteri edinmek, mevcut bir müşteriyi elde tutmaktan 5 ile 25 kat arasına daha pahalıdır. Z Kuşağı Y Kuşağı kadar kadar marka çekiciliğiyle ilgilenmemektedir. Z Kuşağı müşterilerini kaybetmemenin en kolay yolu onlarla iletişim kurmaktır. Genzinsights.com'a göre Z Kuşağı'nın % 76'sı markaların geri bildirimlerine yanıt vermesini istemekte ve markanın duyarlılığı özgünlüklerinin bir parçası olarak görmelerini beklemektedir. Ayrıca kuşağın %41'i bir eşya satın almadan önce hakkında en az beş yorum okuyacaklarını söylemektedir.

Z Kuşağı müşterilerin yorumlarına cevap vermelisiniz.

Z Kuşağı olumsuzdan iki kat daha fazla olumlu geri bildirim paylaşır. Bu yüzden çok sayıda yorum almak önemlidir. Ayrıca bu yorumlara cevap vermelisiniz. Cevap verirken her mesajın farklı olduğuna emin olmalısınız yoksa müşteriler herkes için aynı mesajı kullandığınızı düşünürler. Olumsuz geri bildirime yanıt vermek için sorunu kabul etmeli ve sorunu çözmek için elinizden gelen her şeyi yaptığınızı söylemelisiniz.

Bu kuşağa yeni ürünler ve etkinliklere katılım için danışmalısınız.

IBM tarafından yapılan bir ankete göre Z Kuşağı'nın %44'ü ürün tasarımı için fikir sunmak, %43'ü ürün incelemelerine katılmak, %42'si bir kampanya için çevrim içi bir oyuna katılmak, % 36'sı bir marka için dijital içerik oluşturmak ve %38'i bir markanın sponsor olduğu bir etkinliğe katılmak istemektedir. Z Kuşağı'nın ömür boyu müşterileriniz olması için onlarla etkileşim kurmak ve markanızın bir parçası olmalarına izin vermek iyi bir yöntem olabilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

İlginizi çekebilecek diğer içeriklere buradan ulaşabilirsiniz.👇

Her Genç İşletme Sahibinin Dikkat Etmesi ve Köşe Bucak Kaçması Gereken Yanlışlar - onedio.com
Her Genç İşletme Sahibinin Dikkat Etmesi ve Köşe Bucak Kaçması Gereken Yanlışlar - onedio.com
YouTuber Olmak İsteyenleri Buraya Alalım! Kanalınızı Nasıl Popüler Hale Getirebileceğinizi Anlatıyoruz - onedio.com
YouTuber Olmak İsteyenleri Buraya Alalım! Kanalınızı Nasıl Popüler Hale Getirebileceğinizi Anlatıyoruz - onedio.com
Yaptığınız İşi En İyi Şekilde Pazarlayabilmeniz İçin Uygulamanız Gereken Taktikleri Açıklıyoruz - onedio.com
Yaptığınız İşi En İyi Şekilde Pazarlayabilmeniz İçin Uygulamanız Gereken Taktikleri Açıklıyoruz - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bookworm

Tabi muazzam satın alma güçleri var çünkü hepsi prens ya da prenses, sektör de bu açığı görüp döşedikçe döşüyor, bir oyun düşünün 700-800 lira satışı var bunun, fiyatının düşmesini kimse beklemiyor yapıştırıp alıyor. Ayda bir defa alsalar yıllık uçuk bir rakam yapıyor. Bundan 8-9 yıl kadar önce Türkiye de bir araba almıştım aylık 850 lira kredi ödüyordum varın siz düşünün geldiğimiz noktayı.

the-wizard

4 yıl öncesine kadar en pahalı oyun 250-300 bandındaydı.

Görüş Bildir