Uruguay Devlet Başkanı Mujica: 'İsrail'inki Savunma Değil Soykırım'

 > -
Uruguay Devlet Başkanı Mujica: 'İsrail'inki Savunma Değil Soykırım'

Uruguay Dışışleri Bakanlığı’nın İsrail saldırılarını “savaş suçu” olarak nitelendirip kınamasından sonra Devlet Başkanı Mujica açıklama yaptı.

Uruguay Devlet Başkanı Jose Pepe Mujica, İsrail’in Gazze’de bir Birleşmiş Millet okulunu bombalamasının savunmayla ilgisi olmadığını, yaptığının “soykırım” olduğunu söyledi.

Mujica ülkesinden yayınlanan El Pais gazetesine saldırılar konusunda, “Hastanelerin, çocukların ve yaşlıların üzerine bomba yağdırılırsa bu bana soykırım gibi gözükür” dedi.

Kendisine yöneltilen Benjamin Netanyahu’nun kendisini ve ülkesini savunma hakkına inanıyor musunuz sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Herkesin kendini savunma hakkı vardır ancak bazı şeyler bu savunma şeklinin içine girmezö sözleriyle yanıtlayan Mujica Ortadoğu’daki gelişmelerden çok endişeli olduğunu belirterek, “Çünkü her zaman en savunmasız olanlar en fazla acı çekenlerdir.”

İsrail’in Gazze’deki sivillere yönelik saldırısına Arjantin’de sessiz kalmadı. Arjantin Dışışleri Bakanlığı İsrail’in BM okulunu bombalamasını yayınladığı bir bildiriyle kınadı.

“Gazze Şeridi’ndeki Birleşmiş Milletler tesisleri sivilleri askeri saldırılardan koruyan son kalelerdir” denilen bildiriden, saldırının sorumluların bir an önce adalet önüne çıkartılması istendi. 

DHA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

ArjantinBirleşmiş MilletlerGazzeİsrailSavaş
Görüş Bildir