Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Urfa Kalesi'nde Şaşırtan Keşif

Doğa-

Urfa Kalesi'nde Şaşırtan Keşif

Urfa Kalesi'nde Şaşırtan Keşif

Şanlıurfa Kalesi’nde yaklaşık 80 metrekarelik yeni bir yapı keşfedildi. Şanlıurfa Kalesi’nin yüzde ikilik kısmı Nisan ayındaki aşırı yağışlar sonrası çöktü. Göçük nedeniyle ziyarete kapatılan kalede restorasyon çalışmaları başlatıldı.

Şanlıurfa Müze Müdürü Müslüm Ercan Başkanlığı’nda oluşturulan 30 kişilik kazı ekibi kazılar sırasında Roma, Eyyübi ve Osmanlı dönemlerine ait çok sayıda eser buldu. Kalıntılar arasında zindan, cephanelik, konak, ahır, tünel, kuyu ve gizli geçitler yer alıyor. Ayrıca yer altında 80 metrekarelik odada yaklaşık 90 adet top güllesi gün ışığına çıkarıldı.

YENİ BİR MEKAN ORTAYA ÇIKARILDI

Kurtarma kazısı ile burcun batı bölümünde tonozlu bir yapı kalıntısı tespit edildi. Tonozlu yapıda yapılan çalışma ile yaklaşık 80 metrekare ebadında bir mekân ortaya çıkarıldı. Yapılan incelemelerde toplamda 90’a yakın mancınık güllesi tespit edildi. Altı adet çapraz tonozlu yapıdan oluşan mekanın iki adet kalker taştan örme ayak üzerinde durduğu anlaşıldı. Yapının güney cephesinde bulunan duvar yapısı taşlarının kuzey bölümüne göre daha anıtsal ve eski olması Doğu Roma döneminde kullanılan duvara Eyyubiler Döneminde kuzey bölümü eklenerek yeni bir işlev verilmiş olabileceğini akla getiriyor. Mekândaki kemerler, Eyyubi Dönemi tipik at nalı formunda tonozlu yapı özelliği gösteriyor. Yapının Roma döneminde var olduğu ve Eyyubiler döneminde restore edilerek tekrar kullanılan bir mesken olduğu öngörülüyor

KALE İÇİ KAZISI YAPILMALI

Tarih merakı olan her kesimden uzmanın Şanlıurfa Kalesi’nde bir iç kazı yapılması dileğinde olduğunu aktaran Müslüm Ercan, “Kazılar esnasında Roma, Eyyübi ve Osmanlı dönemine ait eserlere rastlandı. Bu da kalenin tarihini oldukça gerilere götürdü. Top gülleleri, seramikler ve benzeri tarihi bulgulara rastlandı. Altın, gümüş gibi bulgulara rastlanmadı. Kalede değerli maden bulgularına rastlamayı da beklemiyoruz. Bizim için önemli olan bilgiye ulaşmak” şeklinde konuştu.

Göçük yaşanan kısmın restore edilmesinin ardından tarihi M.S 600 yılına dayanan kale ziyarete açıldı. Türkiye’nin farklı illerinden gelen binlerce turist tarihi yapıyı sorunsuz bir şekilde ziyaret etmeye devam ediyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınŞanlıurfa
Görüş Bildir