Ünye'de Neler Oluyor? Maden Çalışmalarına Direnen Köylülere Jandarma ve Polis Müdahelesi

 > 
54PAYLAŞIM

Ordu'nun Ünye ilçesinde maden arama çalışmalarına karşı direnen köylülere polis ve jandarma müdahalede bulundu. Biber gazı ile yapılan müdahalenin ardından talana karşı direnen çok sayıda köylü gözaltına alındı. 

Ordu, Ünye’nin Yeşilkent, Çiğdem ve Üçpınar Mahallelerinde maden arama çalışmaları kapsamında sondaj yapmak isteyen şirket çalışanları bir ay önce kovuldukları bölgeye dün (27 Ekim) bu kez jandarma ve polisle birlikte geldi. 

BirGün'den Gökay Başcan'ın haberine göre, sabahın erken saatlerinde köy meydanına gelen alay komutanı bölge halkıyla konuşmak istedi. Bölge halkı, alay komutanıyla görüşürken askerler yolları kapatarak, sondaj makinelerini fındık bahçelerine soktu.

Oturma eylemine jandarma biber gazıyla müdahale etti.

Polis ve jandarma çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Alay komutanı yaptığı konuşmada sondaj çalışmasını savundu. Ülkenin her yerinde sondaj çalışması yapıldığını söyleyen alay komutanı, “Burada garip olan bir şey yok. Bir devletin kendi toprağını, yer altı zenginliklerini tanımak bilmek için sondaj yapması kadar normal bir şey yok” diye konuştu.

Bölge halkından bir kadının darp izlerini göstermesi üzerine ise alay komutanı, “Senin ne işin var burada” dedi.

Bölge halkından Cem Akman, “Sondaj makinesinin önünde oturma eylemi yapıyoruz. Jandarma gaz maskelerini taktı. Dün komşu köyde biber gazının ve müdahalenin ardından sondajı yaptılar. Oradaki sondaj çalışmalarını bitirdiler. Biz demokratik hakkımızı kullanarak oturma eylemi yapıyoruz” dedi.

Köylülerin direnişi ve müdahale sosyal medyanın da gündeminde. Bazı yorumlar şöyle 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir