Ünlü Şairin İzinsiz Yıkılan Evine Soruşturma

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Ünlü Şairin İzinsiz Yıkılan Evine Soruşturma

Ünlü Şairin İzinsiz Yıkılan Evine Soruşturma

Çanakkale'nin Bayramiç İlçesi'nde İstiklal Marşı'nın yazarı Mehmet Akif Ersoy'un çocukluğunun geçtiği evin kaçak olarak yıkılmasıyla ilgili savcılık soruşturma başlattı.

Camicedit Mahallesi, Şair Mehmet Akif Ersoy Sokak’ta, kentsel SİT alanındaki, Reşit Tümer’e ait koruma altındaki, Mehmet Akif Ersoy'un çocukluğunun geçtiği 2 katlı, tescilli kagir ev, 2001 yılında yıkıldı. Olay, 12 yıl sonra kısa süre önce konunun basına yansımasıyla ortaya çıktı. Bayramiç Belediye Başkanı CHP'li İsmail Sakin Tuncer, arşivlerde yaptıkları incelemede, 1 Mart 2001 tarihinde Aytimur Küçükler'in başkan olarak görev yaptığı dönemde Bayramiç Belediyesi olarak, evin yarısının yıkıldığı ve tehlike oluşturduğuna dair tutanak bulduklarını söyledi.

Başkan Tuncer, durumun Çanakkale Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürü Ertan Korkmaz'a bildirildiğini, müdürün de belediyeye şifaen "Yıkın o zaman" talimatını verdiği belirtti. Tuncer, bu ilginç diyalogun 1 gün sonrasında evin yerinde olmadığı farkedilince, belediyenin kurula bir yazı yazıp, evin yıkıldığını bildirdiğinin tutanaklardan anlaşıldığını açıkladı.

EV YENİDEN YAPILACAK Belediye Başkanı Tuncer, 7 yıl önce kendisi başkan seçildikten sonra yıkılan ve uzun süreden bu yana otopark olarak kullanılan Mehmet Akif Ersoy'un çocukluğunun geçtiği evin arsasını kamulaştırmak için harekete geçtiklerini söyledi. Arsanın değerini belirlemek için başlatılan hukuki sürecin devam ettiğine dikkati çeken Başkan Tuncer, şöyle konuştu:

"Bu süreç tamamlanıp arsayı kamulaştırdıktan sonra üzerine evi yeniden yapacağız. Elimizde evin orijinal halini gösteren resimler var. Bu resimlere göre evi yeniden inşa edip müze haline getireceğiz. Mehmet Akif Ersoy'un doğum yeri nüfus cüzdanında Bayramiç olarak gözüküyor. 12 yaşına kadarda bu evde yaşadığı biliniyor. Bir çok anı yazısında Bayramiç'ten ve bu evden bahsediyor. Onun mirasına sahip çıkacağız."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cumhuriyet Halk Partisiİstiklal Marşıolay
Görüş Bildir