Ünlü Kişilerin Vejetaryenlik ve Hayvan Hakları Üzerine Söylediği 16 Önemli Söz

1.6bPAYLAŞIM

Bugün Dünya Vejetaryen Günü! Biz de sizler için ünlü kişilerin bu konu hakkında söylediği sözleri derledik. Kutlu olsun!

1. Vejetaryenlik, vücut sağlığı ve canlılığı üzerinde olduğu kadar zihin ve zihin faaliyetleri üzerinde de güçlü bir etkiye sahiptir. Diğer canlılara zarar vermeyi sonlandırmadıkça bizler, canavar ruhlularız.

Thomas Edison

2. Hayvanları yeme arzumuzu sürdürdükçe; mutluluğu elde etmek, dolayısıyla da adil bir toplum yaratmak için gereken şartları sağlamak nasıl mümkün olacak?

Sokrates

3. Zavallı hayvanlar, nasıl da özenle bedenlerini koruyorlar; bizim için sadece bir akşam yemeği, fakat onlar için ise hayatın ta kendisi.

T. Casey Brennan

4. Özgür düşünceli bir insan için hayvanların çektiği acı, insanların çektiği acıdan daha katlanılmazdır.

Romain Rolland

5. 100 veya 200 yıl sonra bugünkü hayvanlara karşı davranış şekillerimizle dedelerimizin kölelere davranış şekillerine baktığımız gibi bakabiliriz.

Richard Dawkins

6. İnsan diğer varlıkların acımasız yok edicisi olduğu sürece sağlık ya da barış nedir bilmeyecektir.

www.bilgiyuvasi1.info

Pisagor

7. Özel olarak yaratılmış bir tür olmadığımızı kabul ettiğimizde, hayvanlardan gelen ve onların çektiği acıları somutlaştıran tüm bu ürünleri satın almamamız gerekecektir.

Peter Singer

8. Mezbahaların cam duvarları olsaydı herkes vejetaryen olurdu.

Paul McCartney

9. Vejetaryen olmamın bir sebebi de günde üç defa, ızdırap çekerek öldürülmemiş olan şeyleri yeme tercihini yapıyor oluşumdur.

Natalie Portman

10. Gelecekte insanlığın vejetaryenliğe geçişi ve hayvan haklarının yükselişi beni kesinlikle şaşırtmayacaktır.

Noam Chomsky

11. Ben gözleri olan hiçbir canlının ölüsünü yeme hakkını kendimde görmediğim için vejetaryenim.

Murathan Mungan

12. YouTube’a erişimin varsa, et endüstrisinin sizin görmenizi istemediği görüntüleri izleyebilirsiniz. Bu görüntüler sizi etkilemezse muhtemelen taştan bir insansınızdır.

Hayvan eti yemekle pedofili arasında bir fark göremiyorum. İkisinde de tecavüz, şiddet ve cinayet var. Canlıları yiyen biriyle tanıştığım zaman, ondan uzaklaşıyorum. Bir gece kulübünde birisi gelip size ‘Merhaba. Ben kan akıtmayı, gırtlak kesmeyi ve öldürmeyi seviyorum’ dese herhalde o insana telefonunuzu vermezdiniz.

Morrissey

13. Köpekleri sevip, inekleri yememizin nedeni, köpeklerin ve ineklerin temel anlamda birbirinden farklı olması değil bizim onları algılayışımızdaki farklılıktır.

Melanie Joy

14. Bir kuzunun hayatı bir insanın hayatından daha değersiz değildir.

Gandhi

15. Sağlık sebepleri dolayısıyla ben bir vejetaryenim. Kendi sağlığım için değil tavuğun sağlığı için.

Isaac Bashevis Singer

16. Bugün hayvan köleliğinin sona ereceğini iddia ettiğimizde bize gülüyorlar, ama bir gün gülemeyecekler.

150 yıl önce köleliğin biteceğini savunsaydın saçmaladığını söylerlerdi. 100 yıl önce kadınların oy verme hakkının olduğunu söylediğinde sana gülerlerdi. 50 yıl önce Afrika kökenli Amerikalıların kanunlar önünde eşit haklara sahip olması fikrine itiraz ederlerdi. 25 yıl önce eşcinsel haklarını savunduğunda sana sapık derlerdi. 

Gary Smith

Vejetaryenlik - Vikisöz

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
verbaltenses

Mekanik aslında her şey. Anlamak lazım mk.

eziyet

Valla benim düz mantık hacı mesele canlılıksa otta canlı otda yemesinler

asena-mary-karaca

bitkilerin sinir sistemi yok ve duyguları yok senın kı duz mantık degıl mantıksızlık oluyor bu halde

aysegul-halamoglu

Bitkilerin Gizli Yaşamı (Peter Tompkins,Christopher Bird) bu kitabı lütfen okuyun, yorumunuz değişecek muhtemelen ^^

tubi.ua.91

Doğru söylüyorlar evet katılıyorum ama zerre sebze yemeyen bir insanım. Sürekli et de yemiyorum ama sebze de yemiyorum. Olmuyor yapamıyorum. Üstelik her türlü hayvan haklarını da savunuyorum ve evde 2 kedim var. Nasıl olur bilemiyorum. Zihnimde toparlasam bile midem kabul etmez. Ve yemek yemeyi de seven bir insanım. Yediğim şeyden haz almazsam mutsuz olurum :( :( bunu da bütün içtenliğimle paylaşıyorum. Abuk sabuk şeyler yazmazın.

zorbathebuddha

5 yıldır vejetaryenim, hiç olmadığım kadar sağlıklıyım. Okuyun derdim de fantazi tabii. Gelmiş geçmiş ne kadar büyük filozof, sanatçı, yazar, bilim adamı kısaca dahi varsa hepsi vejetaryen olmuş ve bu konuda neler demiş ama onlar ne bilsin, ah benim Sokrates'ım, Einstein'ım vesairem bi Onedio testinde dahi çıkmışlığınız mı var da fikir belirtiyorsunuz? Ceset yemelisiniz çünkü aklınız çükünüzde olup "bağzı şeylere" kafa yormamalısınız, gerektiğinde "bir şeyler" uğruna savaşıp ölebilmelisiniz. Ceset yemeyi hararetle savunma sebebiniz; vicdanınızın rahatsızlığıdır, siz de biliyorsunuz derinlerinizde gerçekleri. Ruh lükstür, bir gün uyanırsa sizinki, zaten basitçe, sadece estetik açıdan bile, sırf dilinizin tat alma cisimcikleri tatmin olsun diye, bilinçli, duyguları olan bir canlının katledilmesine göz yummazsınız. Hayvan beslemenizi, onları yakından tanımanızı öneririm. Yazar Bernard Shaw'un da dediği gibi "Hayvanlar benim arkadaşlarımdır ve ben arkadaşlarımı yiyemem."

vilyimvolis

hayvan mı yiyoruz biz et yiyoruz, adana olur , urfa olur, iskender olur, cağ kebabı olur o da çok iyi olur hee bu arada, sen bu saydıklarıma hayvan mı diyosun şimdi :) kafayı yemişsiniz siz yaa , yok bütün flozoflar et yemezmiş miş te bilmem ney miş, ben sana et yiyen 1000 tane büyük kumandan bilim adamı , teknolojiye yön vermiş kişilikler sayayım istersen.. bunu mu tartıscaz vejeteryanlar filozofmuş , flozoflar vejeteryanmış babababaa :D

fatih2685

ET.

zorbathebuddha

Aptallık beni sıkıyor çatapat.

vilyimvolis

'acil olarak aptallığı bırakman lazım' Kamu spotu

umut-guler7

Etler tarlada yetişmiyor

barankardes48

ben bitkilere acıyorum lütfen koparmayın onlarda canlı değilmi ? :'(((( sizi pislik ceset yiyiciler !!!!

Görüş Bildir